STS-134 Endeavour: 15. dzień misji - ostatnie odcumowanie Endeavoura od ISS

Piętnasty dzień misji STS-134 rozpoczął się o godzinie 02:46 czasu polskiego. Wydarzenia dzisiejszego dnia stanowią kontynuację prac rozpoczętych w czasie wczorajszego dnia misji. W czasie Flight Day 15 rozpoczęto bowiem ostatnie przygotowania do odcumowania promu Endeavour od stacji kosmicznej. O godzinie 05:44 Centrum Kontroli Lotów w Houston wydało zgodę na rozpoczęcie procedury oddokowania. Kilka minut później, o godzinie 05:55 prom kosmiczny Endeavour po raz ostatni w historii odcumował od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 

Po tym wydarzeniu wykonano oblot fly-around dookoła ISS o pełne 360 stopni. W czasie oblotu Endeavoura wykonano dokładne zdjęcia statku transportowego ATV-2, który jest przycumowany do tylnej części modułu Zwiezda na ISS. Podczas fly-around prom Endeavour i stacja kosmiczna przelatywały również nad Polską. Kilkanaście minut po odłączeniu się od ISS, Endeavour po raz ostatni  w historii rozpoczął oblot fly-around dookoła stacji kosmicznej. Poniższe znakomite nagranie ukazuje ten oblot w przyspieszonym tempie z perspektywy zarówno promu kosmicznego jak i pokładu ISS. O godzinie 10:40 wykonano manewr separacyjny przy wykorzystaniu silników manewrowych RCS, który został przeprowadzony poprawnie.  Od tej pory wahadłowiec Endeavour oddala się już od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i przez kolejne półtora dnia będzie orbitować swobodnie na orbicie okołoziemskiej, do czasu rozpoczęcia deorbitacji i ostatniej drogi powrotnej na Ziemię.

W jutrzejszym dniu zostaną przetestowane systemy promu odpowiadające za proces deorbitacji i wchodzenia w ziemską atmosferę, sprawdzone zostanie oprogramowanie wahadłowca wykorzystywane przy tych procedurach, a załoga rozpocznie ostatni pełny dzień w przestrzeni kosmicznej. W chwili obecnej lądowanie Endeavoura ustalone jest na środę, na godzinę 08:32 czasu polskiego. Dokładne informacje na temat ostatnich chwil misji STS-134 pojawią się jeszcze w dniu jutrzejszym.


Ostatnie odcumowanie promu kosmicznego Endeavour od pokładu stacji kosmicznej ISS. Credit: NASA TV / iss2012


Ostatni fly-around Endeavoura dookoła ISS. Credit: NASA TV / SpaceVidsNet

Komentarze