STS-134 Endeavour: 7. dzień misji - drugi spacer kosmiczny EVA-2

Minął pierwszy tydzień ostatniego lotu promu Endeavour, który od czterech dni pozostaje przycumowany do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Siódmy dzień misji był szczególnie męczący dla dwójki astronautów. Drew Feustel i Mike Fincke odbyli bowiem drugi spacer kosmiczny tej wyprawy, który w czasie trwania został znacznie przedłużony.

Zanim spacer się rozpoczął, astronauci spędzili kilka godzin w śluzie Quest, w której ich organizmy zostały przystosowane do warunków panujących w czasie prac na zewnątrz ISS. Wyjście poza pokład stacji rozpoczęło się oficjalnie o godzinie 08:05 czasu polskiego. Na spacer EVA-2 zaplanowane były prace związane m.in. z zainstalowaniem systemu chłodzenia ISS, prace konserwacyjne SARJ (jednostka odpowiadająca za obracanie się paneli stacji kosmicznej) i prace przy radiatorach na jednym z segmentów kratownicowej konstrukcji ISS. Spacer już od godziny 11:00 zaczął się opóźniać z powodu problemów ze zdejmowaniem osłon termicznych z jednostki SARJ. Takie prace przy tej jednostce są konieczne co kilka lat, ostatnio miały miejsce podczas jednej z misji programu wahadłowców w 2008 roku. Po męczących i trudnych pracach astronauci powrócili na pokład stacji kosmicznej o godzinie 16:12. Oznacza to, że spacer EVA-2 misji STS-134 trwał ponad 8 godzin, a dokładnie 8 godzin i 7 minut. To jedno z najdłuższych wyjść astronautów w otwartą przestrzeń kosmiczną od czasu powstania ISS. Łącznie we wszystkich spacerach kosmicznych na rozbudowę ISS poświęcono już 988 godzin i 19 minut, jest więc bardzo prawdopodobne że jeszcze w czasie tej misji promu Endeavour zostanie przekroczona bariera 1000 godzin (pozostały bowiem jeszcze dwa spacery).

W związku z przedłużonym spacerem kosmicznym, wydłużeniu uległ także siódmy dzień misji STS-134. Astronauci udali się na spoczynek krótko przed godziną 19:00 czasu polskiego. Ósmy dzień misji zacznie się nieco później, NASA zamierza dać astronautom godzinę więcej czasu na sen i odpoczynek po jednym z trudniejszych dni tej wyprawy.

Zapis najważniejszych chwil z Flight Day 7. Credit: NASA TV /ReelNASA

Komentarze