STS-134 Endeavour: Odliczanie rozpoczęte - po raz drugi

W piątek o godzinie 13:00 czasu polskiego po raz drugi rozpoczęto oficjalne odliczanie do startu promu kosmicznego Endeavour w misji STS-134. Odliczanie to zbudowane jest z kilku zaplanowanych przerw technicznych, które dobrane są w taki sposób, by moment T-0 związany z zapłonem wspomagających rakiet na paliwo stałe odpowiadających za początek wznoszenia promu na orbitę nastąpił w poniedziałek o godzinie 14:56 czasu polskiego.

Nad ranem o godzinie 05:00 nastąpiła pierwsza przerwa o czasie T -27 hours. Potrwała ona 4 godziny i o godz. 09:00 zegar ponownie został uruchomiony. Odliczanie kontynuowane będzie do czasu T -19 hours, kiedy to o godz. 17:00 nastąpi druga przerwa techniczna, trwająca aż 8 godzin.

W dniu wczorajszym miała także miejsce pierwsza z trzech tradycyjnych konferencji znanych jako Countdown Status Briefing (L-3), na których omówiony został stan promu Endeavour i jego gotowość do lotu, a także sytuacja pogodowa w planowanym dniu drugiej próby startu. Kaithy Winters, oficer pogodowy NASA poinformowała o istnieniu 70% szans na start ze względu na sprzyjającą aurę nad stanowiskiem startowym w poniedziałek. Możliwe jest wystąpienie burz w czasie odsuwania obrotowej konstrukcji RSS od promu na wyrzutni startowej, jednak na sam dzień drugiej próby startu warunki meteorologiczne zapowiadają się dobrze zarówno dla samego lotu promu Endeavour jak i wyławiania odseparowanych rakiet wspomagających czy ewentualności lądowania awaryjnego na zapasowych lotniskach TAL. Dyrektor testów NASA Jeff Splauding dopowiedział, iż wszystkie procedury związane z przygotowaniami do startu wahadłowca postępują sprawnie i bez opóźnień.

Z przygotowań mających miejsce już w czasie oficjalnego odliczania warto wspomnieć o rozpoczęciu ładowania ogniw paliwowych promu kosmicznego, które rozpoczęło się kilkadziesiąt minut temu. Skonfigurowano także systemy awioniki, wgrano zapasowe oprogramowanie do komputerów pokładowych wahadłowca oraz aktywowano i przeprowadzono testy systemów nawigacyjnych promu Endeavour. 

Odliczanie kontynuowane jest do godziny 17:00. Godzinę wcześniej, około 16:00 zapowiedziana jest druga przedstartowa konferencja w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego, na której podsumowane zostaną aktualne prace mające miejsce w czasie odliczania do drugiej próby startu misji STS-134, zaplanowanej na poniedziałek, o godz. 14:56 czasu polskiego. Transmisja konferencji w telewizji NASA.

Komentarze