STS-135 Atlantis: Ostatni lot


STS-135 Atlantis
FINAŁOWA MISJA 
PROGRAMU PROMÓW KOSMICZNYCH

Wielkimi krokami zbliża się lot STS-135, który po raz ostatni w historii zrealizuje prom kosmiczny Atlantis. Ponadto będzie to finałowa misja historycznego Programu Lotów Promów Kosmicznych, który został zapoczątkowany 12 kwietnia 1981 roku przez wahadłowiec Columbia. Od czasu misji STS-1 minęło ponad 30 lat, a do pełnego zrealizowania programu STS pozostała już tylko jedna - ostatnia misja.STS-135 - inne oznaczenie ULF-7 - będzie 33. lotem dla wahadłowca Atlantis a także 37. misją programu STS, która przewiduje dokowanie do pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Po jej zrealizowaniu już żaden prom kosmiczny nie przycumuje do stacji ISS. Lot ten ma potrwać 11 dni, stan zapasów na pokładzie przewiduje jednak w razie zajścia potrzeby możliwość wydłużenia misji do 14 dni.


ATLANTISAtlantis - jest czwartym promem kosmicznym wybudowanym przez Państwową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA, który odbył lot w przestrzeń kosmiczną. Swoja pierwszą misję zrealizował w roku 1985 (STS-51J). Nazwa wahadłowca pochodzi od pierwszego oceanograficznego okrętu badawczego RV Atlantis. Z pośród wszystkich misji, jakie do tej pory zrealizował Atlantis za ważniejsze należy uznać: lot STS-34, w ramach której na orbitę prom wyniósł sondę Galileo, STS-71 podczas której Atlantis po raz pierwszy przycumował do nieistniejącej już dziś stacji kosmicznej Mir (później do stacji Mir Atlantis przycumował jeszcze podczas pięciu misji). To właśnie ten wahadłowiec wyniósł jedne z pierwszych części Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS na orbitę - dokował do niej już 11 razy. W maju 2005 roku Atlantis zrealizował lot STS-125, będący czwartą i ostatnią misją serwisową Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Podczas lotu STS-135 po raz ostatni w historii Atlantis jako ostatni prom kosmiczny przycumuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a w czasie trwania misji zrealizowane zostaną inne niż zazwyczaj spacery kosmiczne - wezmą w nich udział nie astronauci z pokładu promu lecz stanowiący stałą załogę stacji kosmicznej ISS. Do tej pory Atlantis zrealizował 32. udane loty. Po 33. zakończy on swoją służbę zamykając 30-letni program lotów promów kosmicznych.


ZAŁOGA


Na pokładzie promu Atlantis w ostatnim locie programu STS weźmie udział tylko czwórka astronautów. Skład załogi stanowić będą: • Chris Ferguson 


 • - dowódca misji. Będzie to jego trzeci lot w kosmos. Poprzednie odbył również na pokładzie promów kosmicznych. Zadebiutował jako pilot na promie Atlantis w misji STS-115, po czym objął dowodzenie wahadłowcem Endeavour w ramach lotu STS-126.

  Christopher Ferguson


 • Douglas Hurley • - pilot promu. Będzie to jego druga kosmiczna podróż. Wcześniej - także jako pilot, uczestniczył w misji STS-127, realizowanej przez prom Endeavour.

  Douglas Hurley


 • Sandra Magnus • - pierwszy specjalista misji (MS1). Będzie to dla niej trzeci lot wahadłowcem. Wcześniej jako specjalistka misji brała udział w misjach STS-112 realizowanej przez prom Atlantis i STS-126, na pokładzie promu kosmicznego Endeavour.

  Sandra Magnus

 • Rex Walheim • - drugi specjalista misji (MS2). Będzie to jego trzeci lot w przestrzeń kosmiczną i jednocześnie trzeci lot na pokładzie tego samego promu kosmicznego. Wcześniej brał udział w lotach STS-110 i STS-122, w czasie których jako specjalista misji uczestniczył w spacerach kosmicznych na zewnątrz pokładu ISS. Łącznie czas spacerów tego astronauty wynosi ponad 36 godzin.

  Rex Walheim


  CEL MISJI I ŁADUNEK


  Prom Atlantis w swoim pożegnalnym locie ma przycumować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, na którą dostarczy moduł MPLM Rafaello - wielofunkcyjny moduł logistyczny, a także LMC - lekką wielofunkcyjną platformę nośną. Pierwotnie planowano tylko dostarczenie na ISS modułu MPLM jednak z biegiem czasu uznano, że w związku z przedłużeniem planowanej działalności stacji kosmicznej na orbicie co najmniej do 2020 roku, warto, by Atlantis dostarczył również LMC. Po wycofaniu wahadłowców ze służby nie będzie już bowiem okazji by taki ładunek dostarczył inny pojazd kosmiczny. LMC zawiera m.in. duży zbiornik amoniaku, który na ISS jest wykorzystywany do chłodzenia niektórych części stacji. Zużyty zaś zbiornik amoniaku powróci na Ziemię.


  OKNA STARTOWE


  Okres, w którym Atlantis będzie mógł rozpocząć ostatnią misję programu STS rozpoczyna się pod koniec czerwca. Wiadomo jednak, że start misji STS-135 nastąpi NET (nie wcześniej niż) 8 lipca, o godz. 17:26 czasu polskiego. Możliwe jest jednak przyspieszenie startu o kilka dni, wówczas mógłby się on odbyć w pierwszym tygodniu lipca. Start 8 lipca i prawidłowa realizacja zadań tego lotu oznaczałaby lądowanie w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego na Przylądku Canaveral na Florydzie w dniu 20 lipca, około godziny 13:00 czasu polskiego. Dopóki jednak sama misja jeszcze się nie rozpoczęła, planowany czas lądowania może być traktowany tylko orientacyjnie. Dodatkowo zawsze istnieje możliwość opóźnienia startu misji.  OSTATNI LOT PROGRAMU PROMÓW KOSMICZNYCH NA HAWKEYE ASTRO-BLOG


  Załogowe loty kosmiczne realizowane w ramach programu wahadłowców od dawna są jedną z części witryny Hawkeye Astro-Blog. Nie może być więc inaczej w wypadku tejże misji, w której wszystko będziemy mogli obserwować po raz ostatni - ostatnie takie oficjalne odliczanie ze słynnymi przerwami technicznymi, wpędzającymi często zamęt wśród pobieżnych obserwatorów między rzeczywistym czasem odliczania, ostatnie odpalenie silników głównych i ostatni start promu kosmicznego w historii, ostatni manewr RPM przed ostatnim dokowaniem do stacji kosmicznej ISS, ostatnie oddokowanie wahadłowca od orbitalnego domu astronautów z ostatnim oblotem ISS, ostatnia deorbitacja, ostatnie wejście w atmosferę ziemską i wreszcie ostatnie lądowanie wahadłowca w historii. Słowo "ostatni" we wszelkich odmianach i kontekstach będzie się z pewnością w tym locie pojawiać nader często.

  W związku z tak ogromną wyjątkowością tej misji, także i relacje będą tu wyjątkowe. Specjalne blogi na żywo tym razem będą się ukazywać nie tylko w czasie startu i lądowania, ale również w czasie każdego dnia tej historycznej misji. Ostatni lot programu STS w pełni na żywo przez cały czas trwania misji - od kilku godzin przed startem, do kilku godzin po finałowym przyziemieniu na Ziemi i przetransportowaniu promu do słynnej hali OPF.


  ASTRONAUTYCZNA KAMPANIA POPULARYZACYJNA  STS-135 może i najprawdopodobniej będzie najbardziej obleganą przez widzów na całym świecie misją od kilku lat, a kto wie - może nawet w większym stopniu niż oczekiwanie przed startem STS-1, który rozpoczął tę trzydziestoletnią erę największych pojazdów kosmicznych wielokrotnego użytku. 

  Choć jednym z głównych przesłań witryny Hawkeye Astro-Blog jest popularyzacja astronomii amatorskiej i nocnych obserwacji nieba gwiaździstego, tym razem niech ta witryna przyczyni się także do popularyzacji załogowej astronautyki. Osoby, które widziały już nie jeden start i nie jeden lot wahadłowca, wiedzą już jakie emocje towarzyszą tym chwilom. Ci, którzy nie mieli możliwości podziwiania wznoszącego się na orbitę promu kosmicznego lub wracającego niczym szybowiec promu na Ziemię - mają teraz już ostatnią i niepowtarzalną szansę w życiu by zobaczyć to na żywo. 

  Aby dotrzeć do jak największej ilości potencjalnych przyszłych miłośników astronautyki, witryna Hawkeye Astro-Blog z okazji ostatniego lotu programu STS spróbuje dotrzeć do jak największej ilości odbiorców i zachęcić ich do śledzenia tego lotu. Być może kończący się definitywnie program wahadłowców dopiero rozpocznie przygodę wielu ludzi z astronautyką. Jeśli do wzrostu zainteresowania tą tematyką niniejsza witryna przyczyni się choć w pewnym stopniu, to będzie to niewątpliwie wielka radość dla mnie jako autora tejże strony. 

  Zmierzając do meritum, na około miesiąc przed planowanym startem ostatniej misji programu STS, rozpoczyna się pierwsza taka w dziejach Hawkeye Astro-Blog astronautyczna kampania popularyzacyjna, w ramach której co pewien czas w ogólnodostępnych serwisach na czele z YouTube i Vimeo pojawiać się będą krótkie filmy i zwiastuny tego, co już niebawem świat zobaczy po raz ostatni. Tego, co po misji STS-135 nie zobaczymy już nigdy więcej...

  Pierwszy zwiastun rozpoczynający Astronautyczną Kampanię Popularyzacyjną Hawkeye Astro-Blog jest już dostępny! Aby śledzić najnowsze filmy poprzedzające ostatni lot programu STS, zachęcam do śledzenia osobnego artykułu dotyczącego tej kampanii pod tym linkiem.

  Niech jak najwięcej nas zobaczy ostatnią w historii misję programu promów kosmicznych!
  Pozostałe wpisy dotyczące misji STS-135 w kolejności wg publikowania:
  Program STS oficjalnie wydłużony
  Przygotowania przed przejazdem promu do VAB; przejazd
  - Załoga rozpoczęła TCDT
  - TCDT już zakończone
  - FRR daje GO! na start 8 lipca
  - Tydzień do ostatniego startu wahadłowca
  - Przybycie załogi do KSC
  - T -43 hours and counting!
  - L-2 dni - status odliczania

  Komentarze

  1. Będzie się działo :D

   OdpowiedzUsuń
  2. Ja już odliczam:)

   OdpowiedzUsuń
  3. Chyba się rozpłaczę jak już wystartują... taka epoka się kończy... :(

   OdpowiedzUsuń
  4. Witam.
   Będzie brakowało tych wspaniałych misji STS i transmisji na żywo.
   Pozdrawiam vy73's sp6stg Stan..

   OdpowiedzUsuń

  Prześlij komentarz

  Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
  Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
  Pamiętaj o Polityce komentarzy

  W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"