STS-135 Atlantis: Załoga rozpoczęła TCDT

We wtorek 21 czerwca, czteroosobowa załoga misji STS-135 wylądowała w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego na Przylądku Canaveral by rozpocząć tradycyjne treningi i szkolenia przedstartowe znane jako TCDT (Terminal Countdown Demonstration Test). Po wylądowaniu załogi w rejonie SLF (Shuttle Landing Facility) dowódca misji Chris Ferguson i pilot wahadłowca Doug Hurley rozpoczęli wieczorem treningi symulujące lądowanie promu kosmicznego, które odbyte zostały jak zwykle na pokładzie samolotów T-38.

Wczorajszy dzień pełen wszelakich działań z zakresu TCDT upłynął astronautom na ćwiczeniach z zakresu szkolenia przeciwpożarowego, zachowania zasad bezpieczeństwa w sytuacjach awaryjnych i procedur ewakuacyjnych w M113, opancerzonym przewoźniku znajdującym się nieopodal platformy startowej LC-39A. Podczas TCDT ćwiczone procedury mają na celu przygotowanie załogi do prawidłowego postępowania w razie stwierdzenia zagrożenia życia astronautów podczas końcowego odliczania do startu promu kosmicznego. Procedury te odbywają się zawsze przed każdą misją programu wahadłowców.

W tym samym czasie zespół techników na stanowisku startowym przygotowuje się do usunięcia zaworu paliwa w jednym z trzech głównych silników promu kosmicznego. Kilka dni temu podczas próbnego tankowania zbiornika zewnętrznego ET-138 jaki zostanie wykorzystany przy ostatniej misji wahadłowca stwierdzono bowiem nieszczelność głównego zaworu paliwa w trzecim silniku głównym (SSME-3). Awaria ta jest jednak na tyle niegroźna, że wymiany uszkodzonego zaworu można dokonać na platformie startowej, bez konieczności wycofania wahadłowca z powrotem do hali montażowej VAB. Usterka ta rzuciła jednak cień na wyznaczoną obecnie datę startu misji.

W poniedziałek na stanowisku startowym technicy NASA zakończyli montaż ładunku jaki Atlantis ma dostarczyć na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. W ładowni zakończono przytwierdzanie Rafaello - wielofunkcyjnego modułu logistycznego, zawierającego m.in. zestaw części zamiennych dla stacji kosmicznej. Wczoraj dokończono przytwierdzanie ładunku mechanicznymi i elektrycznymi częściami łączącymi go z ładownią wahadłowca. Ostateczne zamknięcie drzwi ładowni przed lotem spodziewane jest 28 czerwca.

Ponadto technicy kontynuują inspekcje zbiornika zewnętrznego poprzez wykonywanie skanów pięćdziesięciu podłużnic znajdujących się w sekcji zbiornika ET zwanej "intertankiem". Skany wykonywane z zastosowaniem promieni X jak dotąd nie ujawniły żadnych problemów technicznych ze zbiornikiem zewnętrznym.

Załoga już w KSC!
Ćwiczenia ewakuacyjne w M113.
Symulacje lądowania promu w samolotach T-38.
Moduł Rafaello w ładowni promu Atlantis.
Rafaello już przytwierdzony!
Inspekcje i skany zbiornika zewnętrznego ET.
Atlantis w promieniach wschodzącego Słońca czeka na swój ostatni lot... 
Fot. NASA

Komentarze