LIVE BLOG: STS-135 Atlantis - 4. dzień misji - instalacja MPLM Rafaello

Niniejszy wpis zostanie kilkukrotnie zaktualizowany wraz z rozwojem wydarzeń. Aby odczytywać nowe wpisy zalecane jest odświeżanie witryny (klawisz F5). Zdjęcia pochodzą z przekazu telewizji NASA.22:45 Na tym kończy się relacja z czwartego dnia misji STS-135. Podczas Flight Day 5 zostanie przeprowadzony jedyny spacer kosmiczny tej wyprawy, który zrealizują astronauci stanowiący skład stałej załogi stacji kosmicznej. Początek spaceru związany z opuszczeniem pokładu ISS przez astronautów zaplanowany jest na godzinę 14:41 czasu polskiego. Wyjście poza pokład stacji kosmicznej potrwa do około 21:00. Początek specjalnej relacji z przebiegu piątego dnia misji i spaceru kosmicznego na zewnątrz ISS od godziny 14:30!

21:52 MISJA PRZEDŁUŻONA! Po analizach stanów zapasów na pokładzie Atlantisa i ocenie realizacji lotu w tempie bardziej zadowalającym od przewidywanego, NASA już dziś oficjalnie poinformowała o dodaniu w harmonogram misji dodatkowego dnia. Przez ten fakt, lądowanie zostaje odłożone do 21 lipca, na godz. 05:56 czasu lokalnego - około 30 minut przed wschodem Słońca nad Florydą (godzina 11:56 czasu polskiego). Drugi termin lądowania to 07:30 czasu lokalnego, dokładnie w godzinę po wschodzie Słońca nad Centrum Kosmicznym Kennedy'ego (godzina 13:30 czasu polskiego).

21:40 Pojawił się problem z toaletą na stacji kosmicznej, wykryty przez członków załogi po rozpoznaniu w powietrzu przykrych zapachów. Trwają dyskusje nad rozwiązaniem problemu.

20:26 Oficjalny czas otwarcia modułu Rafaello to 18:10. Obecnie astronauci ISS i Atlantisa kontynuują prace przeładunkowe. Podczas tej misji na to zadanie wymagane jest ponad 30 godzin roboczych, pomimo że do transferów ładunków wykorzystywane są wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie ISS.

18:10 Sandra Magnus otworzyła już włazy modułu MPLM Rafaello.

18:06 GO FOR MPLM OPENING! Houston wydało zgodę na otwarcie włazów modułu Rafaello.

17:51 Astronauci podłączają już zasilanie do MPLM Rafaello.

17:23 Niebawem aktywacja MPLM Rafaello.

16:10 Na konferencji poinformowano, że kosmiczny śmieć zlokalizowany kilka godzin temu nie zagraża stacji kosmicznej - manewr ratunkowy nie będzie wymagany. Menadżerowie coraz bardziej skłaniają się ku wprowadzeniu w plan lotu dodatkowego dnia. Misja przebiega planowo, a załoga promu kosmicznego wyprzedza w swoich pracach pierwotny plan misji o ponad godzinę, co potwierdza fakt, iż do lotu wybrani zostali jedni z najlepszych astronautów NASA. Potwierdzono także sprawność działania komputera GPC-3 i konieczność przeprowadzenia spaceru kosmicznego w jutrzejszym dniu. Podsumowując, misja przebiega poprawnie, bez większych trudności po drodze. Wiele zatem wskazuje, że w związku z szybką realizacją dotychczasowych zadań, Atlantis orbitować będzie w czasie swojej ostatniej misji o dobę dłużej niż planowano. Oficjalne potwierdzenie przedłużenia misji zapadnie w czasie piątego lub najpóźniej - szóstego dnia lotu.

15:43 Właz do modułu MPLM po stronie ISS został już otwarty.

15:30 Za kwadrans powinien się odbyć Mission Status Briefing. Transmisja w telewizji NASA.

15:17 Około dwie godziny do aktywacji zainstalowanego modułu MPLM Rafaello. W tym czasie kompleks Atlantis-ISS przelatuje nad Europą.

13:44 Obecnie prace astronautów skupiają się na przemieszczaniu ładunków na pokład stacji kosmicznej i w odwrotną stronę na wahadłowiec. Takie czynności wykonywane będą przez około 3 godziny.

MPLM Rafaello zainstalowany na ISS!
13:25 Poinformowano, iż komputer GPC, a którego awarii wspomniano podczas ostatniej konferencji, działa już sprawnie i bez problemów technicznych.

13:16 Moduł MPLP Rafaello w całości przytwierdzony do stacji kosmicznej. Jego aktywacja powinna nastąpić około godziny 17:20 czasu polskiego.

13:14 Już wcześniej o godz. 11:17 manipulator SSRMS uchwycił moduł Rafaello. Około godzinę temu cały moduł został wyciągnięty z ładowni Atlantisa. Od 45 minut trwa przytwierdzanie Rafaello do modułu Harmony, do którego to zadokował wczoraj prom Atlantis.

13:10 Rozpoczyna się relacja na żywo z przebiegu czwartego dnia misji STS-135. W dniu dzisiejszym główne zadania astronautów związane sa z instalacją modułu logistycznego MPLM Rafaello na konstrukcji stacji kosmicznej.

Komentarze