LIVE BLOG: STS-135 Atlantis - Tankowanie ET

Niniejszy wpis jest  co chwilę aktualizowany o nowe informacje. Aby móc je odczytywać, zalecane jest odświeżanie witryny (klawisz F5). Wszystkie zdjęcia pochodzą z przekazu telewizji NASA.


12:15 Wraz z zakończeniem ładowania materiałów pędnych do zbiornika zewnętrznego ET kończy się pierwsza część dzisiejszej relacji z pierwszej próby startu misji STS-135. Już za kilka minut startuje druga, główna część dotycząca finałowego odliczania do ostatniego w historii startu promu kosmicznego wraz z chatem dla czytelników!

12:06 Niebo nad Przylądkiem Canaeral w powolnym tempie zaczyna przybierać jaśniejsze barwy. Za około 30 minut nastąpi w tym miejscu wschód Słońca. Czy nowy dzień na Florydzie powita nas z lepszą pogodą? Wiele wskazuje na niepowodzenie dzisiejszej próby startu, jednak w ciągu 5 godzin sytuacja jeszcze wielokrotnie może ulegać zmianom...

Granatowe niebo nad Florydą. Już niebawem początek nowego dnia!
12:00 NASA TV ukazuje jak wielka widownia przybyła na Florydę by obserwować ostatni w historii start promu kosmicznego. Jak się okazuje, niektórzy goście byli bardzo interesujący!


11:51 W tym momencie wskaźniki pogodowe ponownie dają czerwone światło na start.

11:27 Na chwilę obecną wszystkie wskaźniki i warunki pogodowe dają zielone światło na start dając. Istnieje niestety 70% prawdopodobieństwo, że sytuacja pogorszy się z upływem godzin zmieniając obecny status "GO" na "NO GO".

Pogoda na start w chwili obecnej - wszystkie wskaźniki dają zielone światło.


11:21 Zespół FIT rozpoczyna inspekcje zbiornika ET.


11:16 Wraz z zatankowaniem w całości zewnętrznego zbiornika ciekłym paliwem, do akcji wkraczają zespoły pracowników NASA - Orbiter Closeout Crew i Final Inspection Team. Skierują się oni teraz na stanowisko startowe i dokonają skrupulatnych inspekcji zbiornika, aby sprawdzić czy podczas tankowania ekstremalnie zimnym paliwem nie wytworzył się lód na konstrukcji ET.

11:11 Zbiornik w całości zatankowany. Od tej pory ciekły tlen i ciekły wodór są stale uzupełniane przed startem, w innym wypadku paliwo zaczęłoby wyparowywać.

11:10 Telewizja NASA ukazuje krótki film pokazujący jak bardzo poprawiły się w ciągu lat techniki dokumentowania wszystkich startów promów kosmicznych. Pod tym względem technika niewątpliwie zrobiła duży krok do przodu. Szybkie kamery rejestrujące obraz w we wszystkich prędkościach od najwolniejszych po najszybsze przyczyniły się do łatwiejszego lokalizowania i dostrzegania potencjalnych anomalii podczas startów.

11:07 Po zrealizowaniu misji, prom kosmiczny Atlantis pozostanie na zawsze w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego. Poprzednie dwa wahadłowiec - Discovery i Endeavour trafią do muzeów na terenie Stanów Zjednoczonych.

11:01 T -3 hours and holding! Odliczanie zostało wstrzymane na dwie i pół godziny. Wznowienie odliczania nastąpić powinno o godz. 13:31 czasu polskiego.

T -3 hours and holding - to kolejna przerwa techniczna. Po niej oficjalny zegar zatrzyma się już tylko na T -20 minut i T -9 minut.


10:51 Ładowanie do ET ciekłego wodoru jest zakończone. Następnie tankowanie przejdzie w tryb uzupełniania.

Tankowanie ostatniego skonstruowanego zbiornika ET-138 trwa!
Zbliżenie na spodnią część lewego silnika wspomagającego SRB na paliwo stałe. Na zdjęciu widoczne także pierścienie uszczelniające, chroniące przed wydostawaniem się płomieni podczas startu. Wada takiego pierścienia spowodowała eksplozję Challengera podczas misji STS-51L 28 stycznia 1986 roku.
10:46 Instrument GUCP (Ground Umbilical Carirer Plate), którym wprowadzane jest ciekłe paliwo także działa dziś bez zastrzeżeń. We wcześniejszych misjach zdarzały się problemy techniczne z GUCP - ostatnia podczas tankowania zbiornika ET w misji STS-133 Discovery podczas pierwszej próby startu w listopadzie ubiegłego roku.

10:32 Poinformowano iż wadliwy element silnika głównego nr 3 który zawiódł podczas próbnego tankowania ET kilka tygodni temu - dziś spisuje się bezawaryjnie.

10:30 W tym momencie powinna mieć miejsce pobudka załogi (nie pokazywane na NASA TV).

10:28 T -3 hours 32 minutes and counting. Tankowanie trwa. Wszystkie czujniki ECO wewnątrz zbiornika zewnętrznego pracują prawidłowo.

10:25 W tym momencie telewizja NASA przypomina widzom historię i zasady funkcjonowania platform startowych. Przy programie wahadłowców stosowano przez większą część programu dwie platformy - LC-39A i LC-39B (ang. Launch Complex).

10:23 Za około 7 minut powinna nastąpić pobudka astronautów. Początek ich dnia zaplanowano bowiem na godz. 10:30 CET.

09:39 T -4 hours 21 minutes and counting. Szybkie ładowanie ciekłego wodoru i tlenu jest kontynuowane. Nie poinformowano o jakichkolwiek problemach technicznych, nie stwierdza się wycieków paliwa. Problemem wciąż pozostaje pogoda.

09:01 Problemów technicznych jak dotąd nie wykryto. Pomimo złej pogody na start, tankowanie jest kontynuowane. Rozpoczyna się tryb szybkiego ładowania ciekłego wodoru.

08:52 Od 10 minut trwa tryb wolnego ładowania ciekłego tlenu. Tryb szybki rozpoczął się minutę temu. Szybkie tankowanie ciekłego wodoru zaplanowane jest na godz. 09:01.08:45 Czas oczekiwania na start może wypełnić krótki film ukazujący najciekawsze momenty startów i lądowań wahadłowców.

08:41 Obecnie NASA TV przypomina przygotowania zbiornika ET-138. Jest to ostatni wybudowany w historii taki zbiornik dla programu wahadłowców.

08:34 T -5 hours 25 minutes and counting. Trwa ładowanie ciekłego wodoru w trybie wolnym. Poprzedza ono tryb szybki, który powinien się rozpocząć o godz. 09:01 dla ciekłego wodoru i 08:51 dla ciekłego tlenu.

08:16 Poinformowano o planowanym rozpoczęciu ładowania ciekłego paliwa do zbiornika ET. Obecnie rozpoczął się tryb "wolnego" ładowania ciekłego wodoru do ET - rozpoczęty o godz. 08:12. Przez następne 3 godziny do zbiornika trafi 500.000 galonów ciekłego paliwa wykorzystywanych podczas pierwszych 8 i pół minut wznoszenia na orbitę okołoziemską.

08:10 Po problemach spowodowanych burzami nad KSC, wczorajsza procedura odsuwania konstrukcji RSS została zrealizowana z opóźnieniem. Nie miało to jednak wpływu na dalsze odliczanie do startu.

08:05 NASA wydała decyzję "GO" dla rozpoczęcia tankowania zbiornika ET. Pogoda na tę procedurę jest wystarczająca, na start kryteria wciąż są nieodpowiednie.

08:02 Obecnie pogoda pozwala na rozpoczęcie tankowania. Ładowanie ciekłego paliwa do wnętrza ET powinno się rozpocząć niebawem.

08:01 W tym momencie rozpoczęto ponownie proces odliczania po przerwie technicznej - T -6 hours and counting!

08:00 W pochmurną i deszczową noc nad Przylądkiem Canaveral, wszystkie systemy zestawu startowego ostatniej misji programu promów kosmicznych zdają się być w pełni gotowe do lotu. Po przygotowaniach wykonywanych przez ostatnie kilka miesięcy nadszedł dzień, w którym podjęta zostanie pierwsza próba startu misji STS-135 Atlantis - i najprawdopodobniej nie ostatnia. Warunki pogodowe nad Florydą zdaje się - nie zamierzają dopuścić do dzisiejszego startu promu kosmicznego. Czy w ciągu następnych kilku godzin sytuacja ulegnie poprawie? Szanse są nie wielkie, najpierw jednak konieczne jest przygotowanie do startu zbiornika zewnętrznego ET - rozpoczyna się zatem pierwsza część dzisiejszej relacji na żywo z procedury tankowania zbiornika zewnętrznego!

Komentarze