STS-135 Atlantis: Przybycie załogi do KSC

Niniejszy artykuł zostanie kilkukrotnie zaktualizowany wraz z rozwojem wydarzeń od godz. 20:30 CET. Poniższe zdjęcia pochodzą z przekazu telewizji NASA.

Godzina 21:30. W około godzinę po pomyślnym wylądowaniu astronautów następuje premiera czwartego i ostatniego zwiastuna misji STS-135 w ramach Astronautycznej Kampanii Popularyzacyjnej. Przez ostatni miesiąc udostępniane co tydzień nowe, krótkie spoty miały zachęcić nowe osoby do rozpoczęcia szerszego zainteresowania się tematyką załogowej astronautyki. Jeśli uczyniły one to w choć pewnym stopniu, jest nadzieja, że astronautyka stanie się pasją jeszcze większej ilości wszelkiej społeczności. Tym czasem czekamy na głośne i historyczne chwile, których początek już za 4 dni!

Godzina 21:10. Po szczęśliwym wylądowaniu czwórki astronautów w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego, załoga rozpoczyna okres kwarantanny przedstartowej. W tym czasie załoga nie będzie już miała kontaktu bezpośredniego ze swoimi bliskimi. Przez najbliższe 4 dni astronautów czekają ostatnie już przygotowania przed misją STS-135.

Godzina 21:07. Oficjalne odliczanie do startu misji STS-135 powinno się rozpocząć jutro o godzinie 13:00 czasu lokalnego (EDT), tj. o godzinie 19:00 czasu polskiego. Zegar zostanie uruchomiony od stanu T -43 hours, a w momencie T-0 powinien się znaleźć dokładnie w piątek, o godzinie 17:26 czasu polskiego.

Osłonięty konstrukcją RSS, prom kosmiczny Atlantis czeka na ostatni lot programu STS. W tle tworzące się chmury burzowe cumulonimbus nad rejonem Przylądka Canaveral. 


Godzina 21:00. -Myślę, że w imieniu całej załogi mogę powiedzieć, że jesteśmy bardzo zadowoleni, że po dziewięciu miesiącach ciężkiej pracy znaleźliśmy się tu by wreszcie rozpocząć pożegnalną misję w najbliższy piątek. - powiedział dowódca misji Chris Ferguson.

Godzina 20:47 Spotkanie z mediami po wylądowaniu astronautów zakończone.

Godzina 20:45. Cała czwórka astronautów wygłosiła krótkie przemówienie dla mediów.


Godzina 20:37. Astronauci opuszczają pokład odrzutowców. Za moment krótkie przemówienie dowódcy misji.

Godzina 20:33. Samoloty T-38 wylądowały bezpiecznie na Cape Canaveral.


Godzina 20:30. Za moment początek transmisji telewizji NASA.

Godzina 20:20. Do orientacyjnego przybycia załogi na Florydę pozostało około 10 minut. Transmisja telewizji NASA rozpocząć się powinna tuż przed lądowaniem odrzutowców T-38.

Godzina 19:50. Nowe informacje mówią o możliwości przybycia załogi do KSC szybciej niż przewiduje plan - około godziny 20:30.

Godzina 19:45. Około 60 minut dzieli nas od orientacyjnego lądowania samolotów T-38 z astronautami w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego. Jak dotychczas nie pojawiły się informacje o możliwym opóźnieniu lądowania.

Godzina 19:00. Astronauci wyruszyli już w stronę Florydy z Houston na pokładzie dwóch odrzutowców T-38. Ich lądowanie spodziewane jest około godziny 20:45 CET.

Godzina 18:30. Już dzisiejszego wieczoru czasu polskiego spodziewane jest przybycie czwórki astronautów do Centrum Kosmicznego Kennedy'ego na Florydzie. Lądowanie jak zwykle powinno nastąpić w rejonie SSLF (Space Shuttle Landing Facility). Dotarcie załogi do KSC spodziewane jest około godziny 20:45 CET. W ostatnich dniach załoga, która przebywała w Centrum Kosmicznym Johnsona w Houston przeprowadzała ostatnie symulacje i przygotowania przed startem. W tym samym czasie na stanowisku startowym LC-39A technicy NASA poinformowali, że niemal wszystkie prace przewidziane na aktualny okres zostały wykonane. Nie stwierdza się żadnych problemów, które miałyby nie dopuścić do rozpoczęcia oficjalnego odliczania przewidzianego na jutrzejsze południe czasu lokalnego.

Komentarze