Polowanie na Orionidy

Po niepowodzeniu wielu regionów kraju w obserwacjach ostatniego maksimum Drakonidów, nadchodzi okazja na ponowienie swoich prób w łowach na "spadające gwiazdy". I choć maksimum Orionidów - bo o tych meteorach mowa - nie będzie nawet porównywalne z Drakonidami, to jednak próby obserwacyjne tego roju również warto podjąć.

Popularność roju Orionidów związana jest w dużej mierze dzięki komecie, której rój ten zawdzięcza swoje istnienie. Któż z amatorów gwiaździstego nieba nie słyszał o komecie Halleya, powracającej w nasze okolice w odstępie mniej więcej 75-letnim? To właśnie tej komecie zawdzięczamy możliwość zaobserwowania jak i sfotografowania meteorów z roju Orionidów. Jakie są prognozy na najbliższe maksimum?

Zazwyczaj podczas największego natężenia zjawisk z tego roju, w najbardziej sprzyjających okolicznościach mamy szansę na dostrzeżenie 30 meteorów. Tegoroczne maksimum nie powinno być obfitsze od tradycyjnych, nie mniej warto mieć na uwadze że, podczas kilku poprzednich maksimów (w latach 1993, 1998) aktywność tych meteorów wzrastała do nawet 70 zjawisk w ciągu godziny. Jak rój zachowa się w tym roku? Najpewniej będzie to kolejne "tradycyjne" maksimum z ZHR na poziomie 20-30 meteorów w ciągu godziny. Nie przewiduje się zwiększonej aktywności roju, ale meteory potrafią jednak zaskakiwać.

Obserwacjom tegorocznemu maksimum, które przypada w nocy z 20 na 21 października najbardziej przeszkadzać będą zachmurzenie nieba i Księżyc przebywający wówczas w III kwadrze. Jeśliby spojrzeć na pogodę, najlepsze warunki z najmniejszym zachmurzeniem nieba powinny w tym roku przypaść regionom północnym, na czele z Pomorzem Szczecińskim i Gdańskim oraz północnymi rejonami Kujaw. Zachmurzenie jednak będzie bardzo zmiennie i nie jest powiedziane, czy rejony którym obecnie wróżone są najmniej korzystne prognozy, nie załapią się na przerwy w chmurach i pogodne niebo. Księżyc z kolei będący kilka godzin po III kwadrze może utrudniać nam obserwację poprzez rozświetlanie nieba, a pechowo znajdywać się będzie w stosunkowo bliskiej odległości od radiantu. Wg przewidywań astronomów, obecność Księżyca na niebie może zredukować liczę ZHR widocznych zjawisk o co najwyżej 20%. Tegoroczne maksimum Orionidów przypada dla naszego kraju już po wschodzie Słońca, ale aktywność roju z każdą godziną w nocy z 20 na 21 października powinna systematycznie rosnąć.

Orionidy stanowią jeden z najszybszych rojów meteorów. Drobne odłamki macierzystej dla Orionidów komety Halley'a wpadają w ziemską atmosferę z prędkością 66 km/sek., co kwalifikuje je na drugim miejscu na liście najszybszych rojów meteorów. Prędkością wpadania w ziemską atmosferę przewyższają je tylko listopadowe Leonidy, które spadają z prędkością 72 km/sek. Radiant Orionidów, jak można się łatwo domyślić znajduje się w północno-wschodnich granicach gwiazdozbioru Oriona, na granicy z Bliźniętami. Obecnie ten rejon nieba wschodzi nad naszymi szerokościami geograficznymi już około godziny 23:00, jednak optymalną wysokość osiąga dopiero nad ranem. Właśnie wtedy liczba widocznych zjawisk teoretycznie powinna być najwyższa przed późniejszym maksimum.

W poprzednim roku pod względem pogody, najbardziej uprzywilejowany był północny wschód Polski i krańce południowo-zachodnie -  tam zachmurzenie było małe lub w ogóle nie występowało. Nad pozostałą częścią kraju zalegały chmury, które uniemożliwiły obserwacje. Jak będzie w tym roku? Przekonamy się już za dwie doby!

Aktywność Orionidów komentowana jest również na przyblogowym forum Astronomiczno Meteorologicznym pod tym linkiem.

Swój wzrok powinniśmy kierować nie tylko na okolice radiantu, ale również w odległości 20-40 stopni kątowych od niego. Na obserwacje najlepiej wybrać się w miejsca niezaświetlone, w mieście bowiem sytuację w tym roku dodatkowo utrudniać będzie nam Księżyc.

Komentarze

  1. To fakt, w listopadzie i także w grudniu będzie się dziać więcej, ale z drugiej strony drastycznie wręcz maleje szansa na pogodne niebo w tym okresie, zwłaszcza w listopadzie. Cóż, trzeba korzystać kiedy tylko można :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"