LIVE LAUNCH BLOG: Sojuz TMA-03M

Niniejszy wpis jest aktualizowany na bieżąco. Aby śledzić nowe informacje pojawiające się w artykule, zalecane jest odświeżanie witryny (klawisz F5) co pewien czas. Zdjęcia/nagrania: NASA TV/energia.ru.


15:16 W godzinę po pomyślnym nocnym starcie statku Sojuz TMA-03M, będącym ostatnią załogową wyprawą rozpoczynającą się w 2011 roku kończy się dzisiejsza relacja na żywo. Trójka kosmonautów po 8 i pół minutach lotu znalazła się bezpiecznie w przestrzeni kosmicznej. Przez następne dwie doby kapsuła TMA-03M będzie "doganiać" cel swojej misji - Międzynarodową Stację Kosmiczną. Dokowanie statku do ISS zaplanowane jest w przeddzień Wigilii Bożego Narodzenia, 23 grudnia o godz. 16:22 czasu polskiego. Po zacumowaniu, kosmonauci Sojuza TMA-03M będą stanowić skład 30. Ekspedycji ISS będąc stałymi członkami załogi stacji i pozostając na jej pokładzie do połowy maja przyszłego roku!


Start statku Sojuz TMA-03M do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. (NASA TV/iss2012)

15:01 Mija 45 minuta lotu. Dokładny czas początku wznoszenia rakiety Sojuz zarejestrowany przez Centrum Kontroli Lotu to 14:16:15 CET (19:16:15 czasu lokalnego).

14:45 Rozpoczyna się prezentacja nagrań nocnego startu Sojuza TMA-03M z naziemnych kamer śledzących.

14:40 Wszystkie systemy pokładowe pracują bardzo dobrze. Za moment powtórki startu z kilku naziemnych kamer śledzących.

14:30 Panele słoneczne i anteny rozłożone prawidłowo. Kontrola lotu została przekazana do Russian  Mission Control Center.

14:25 T +9 minut. Trzeci stopień odrzucony. Kapsuła TMA-03M odseparowana od rakiety poprawnie. Silniki wyłączone - trójka kosmonautów jest już bezpieczna na orbicie okołoziemskiej. Start powiódł się zgodnie z planem!

14:24 T +8 minut. Lot przebiega bez zakłóceń, załoga poprawnie zmierza ku orbicie.


14:23 T +7 minut. Około półtorej minuty do osiągnięcia wskazanej orbity wokółziemskiej. Prędkość pojazdu ponad 19.000 stóp na sekundę.

14:21 T +5 minut. Zapłon trzeciego stopnia rakiety Sojuz-FG. Separacja drugiego stopnia poprawna.

14:19 T +3 minutes. System ratunkowy LAS odseparowany poprawnie.

14:18 Pierwszy stopień rakiety odrzucony. Lot przebiega poprawnie, prędkość 4291 stóp na sekundę.


14:16 LIFTOFF! Zapłon i wznoszenie statku Sojuz TMA-03M! Pod osłoną nocnego nieba rozpoczyna się pięciomiesięczna misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną!


14:15 T -10 seconds! Obie wieże serwisowe odsunięte od rakiety Sojuz. Następuje zapłon silników!


14:15 T -1 minute and counting! Cała rakieta Sojuz-FG przełączona w tryb zasilania wewnętrznego.

14:14 T -2 minutes 45 seconds and counting. Trzeci stopień rakiety Sojuz przełączony na zasilanie wewnętrzne.

14:11 T -5 minutes and counting. Wszystkie systemy zgłaszają pełną gotowość do lotu!

14:10 T -6 minutes and counting. Automatyczna sekwencja zapłonu uruchomiona. Systemy telemetrii aktywowane.

14:07 T -9 minutes and counting. Załoga zamyka hełmy w skafandrach ciśnieniowych.

14:05 T -11 minutes and countng. Rozpoczyna się aktywowanie automatycznej sekwencji zapłonu. Kompletne jej uruchomienie nastąpi o godz. 14:10, na 6 minut przed zapłonem silników rakiety Sojuz.

14:02 Nad kosmodromem Baikonur zapanowała noc. Podczas dzisiejszego startu jak zwykle transmisja wzbogacona będzie o przekaz na żywo prosto z wnętrza kapsuły statku Sojuz TMA-03M.

14:01 T -15 minutes and counting. Do startu pozostaje kwadrans. Rozpoczyna się oczyszczanie okolic stanowiska startowego z całego personelu technicznego. Za 4 minuty powinno rozpocząć się pięciominutowe aktywowanie automatycznej sekwencji zapłonu zarządzanej przez komputery pokładowe.13:51 T -25 minutes and counting. Zakończyło się ładowanie instrukcji lotu i oprogramowania do komputerów pokładowych kapsuły Sojuz TMA-03M. Jak podaje z kosmodromu Baikonur Rob Navias, komentator misji telewizji NASA, w porównaniu do startu Sojuza TMA-22 5 tygodni temu, dziś widoczność jest zdecydowanie korzystniejsza, niebo jest całkowicie wolne od chmur, jednak panuje również silniejszy mróz w porównaniu z poprzednim załogowym startem rosyjskiej rakiety.

13:46 T -30 minutes and counting. System ewakuacyjny (LAS) rakiety Sojuz został uzbrojony.

13:36 T -40 minutes and counting. Rozpoczyna się sprawdzanie szczelności skafandrów ciśnieniowych trójki kosmonautów. Mijają kolejne minuty od zachodu Słońca nad kosmodromem Baikonur. Start nastąpi o godz. 19:16 czasu lokalnego.13:31 T -45 minutes and counting. Oba ramiona dostępowe platformy startowej zostały odseparowane od rakiety Sojuz. Do komputerów pokładowych kapsuły rozpoczyna się ładowanie instrukcji lotu i oprogramowania istotnego podczas wznoszenia na orbitę.13:30 T -46 minutes and counting. Rozpoczyna się główna transmisja telewizji NASA.

13:20 Nad rejonem kosmodromu Baikonur w Kazachstanie robi się coraz ciemniej. Ze względu na różnice czasowe, dzisiejszy start Sojuza będzie startem nocnym.13:16 T -60 minutes! Dokładnie godzina do startu Sojuza - po raz trzeci w odnowionej wersji kapsuły.

13:10 W tym momencie ukazywane są materiały nagrane podczas dzisiejszych przygotowań do lotu. Pożegnanie załogi, transport na miejsce startu, przygotowanie rakiety do lotu - wszystkie procedury zakończyły się planowo.
13:05 Aktualnie warunki meteorologiczne nad rejonem startu są optymistyczne. Zachmurzenie umiarkowane lub małe, temperatura powietrza około -17 stopni Celsjusza. W tym momencie wg czynności poprzedzających start powinno nastąpić aktywowanie systemów komunikacyjnych.

13:00 Dwa dni temu nastąpiło planowe wytoczenie rakiety Sojuz na stanowisko startowe. Po kilkugodzinnej operacji wywożenia pojazdu, rakieta została poprawnie ustawiona na platformie startowej i zabezpieczona do czasu rozpoczęcia ostatnich przygotowań na kilka godzin przed startem. Poniższe nagranie obrazuje w skrócie "rollout" Sojuza na miejsce startu.
12:50 Ładowanie paliwa rozpoczęło się na 5 godzin przed planowanym startem, około godz. 09:15 czasu polskiego. Dwie godziny później rakieta Sojuz-FG została zatankowana kompletnie, co oznacza, że procedura ładowania materiałów pędnych zakończyła się pomyślnie.

12:45 Nie poinformowano jak dotąd o problemach w przygotowaniach do startu. W tym momencie rozpoczyna się testowanie urządzeń pokładowych statku Sojuz TMA-03M.

12:40 Główna transmisja telewizji NASA rozpocząć się powinna około godz. 13:30 czasu polskiego.

12:39 Około 60 minut temu kosmonauci rozpoczęli zajmowanie miejsc w kapsule Sojuz. Aktualnie przygotowania do startu postępują zgodnie z harmonogramem.

12:35 W skład załogi Sojuza TMA-03M wchodzą: Oleg Kononienko (Roskosmos) - dowódca, lat 47. Będzie to dla niego drugi lot w przestrzeń kosmiczną.Inżynier pokładowy Andre Kuipers, lat 53. Dzisiejszy start będzie drugą misją. Astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej.


Inżynier pokładowy nr 2, Donald Pettit, lat 56. Będzie to dla niego już trzecia wyprawa w przestrzeń kosmiczną. Astronauta NASA.


12:30 Na nieco ponad 100 minut przed następnym startem w kierunku stacji ISS rozpoczyna się kolejna relacja na żywo, z finałowego odliczania do startu misji statku Sojuz TMA-03M!  Po kilku miesiącach przerwy spowodowanej problemami w rodzinie rosyjskich rakiet i trudnościach w dostarczaniu niezbędnego zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną dla większej ilości jej stałych bywalców, jest szansa, że na orbitalnym kompleksie znowu znajdzie się szóstka astronautów, stanowiących skład stałej załogi ISS. Przed nami ponad półtorej godziny emocjonującego wyczekiwania na start, a następnie 8,5 minuty najniebezpieczniejszego etapu każdej z kosmicznych wypraw - wznoszenia na wokółziemską orbitę.

Komentarze