Dzień przed dotarciem Dragona do ISS

Trwa trzeci dzień misji Dragon C2+, rozpoczętej 22 maja. Jeśli wszystkie kolejne zadania pierwszego etapu lotu (COTS-2) będą realizowane bez problemów, personel misji powinien wydać zgodę na przejście do drugiego, najważniejszego etapu misji (COTS-3), związanego z dokowaniem kapsuły do pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Do tej pory wszystkie cele misji dla etapu COTS-2 wykonywane są bez problemów technicznych. Jeszcze pierwszego dnia lotu udało się pomyślnie przeprowadzić testy systemów GPS, rozłożono również paletę instrumentów niezbędnych przy podchodzeniu do stacji kosmicznej. Dzień po starcie udało się wykonać testy impulsowego i ciągłego odpalania silników manewrowych statku, a także demonstrację swobodnego lotu z wyłączonymi urządzeniami kontrolującymi pozycję kapsuły. Prawidłowo przeprowadzono także demonstrację przerywania procedury cumowania do ISS przy pracujących urządzeniach pokładowych.

W dniu dzisiejszym przeprowadzono kolejną serię odpaleń silników Dragona. Na ich skutek kapsuła znalazła się na orbicie niższej od orbity ISS o około 2,5 km, a dystans dzielący oba obiekty zmniejszył się do 40 km (i nadal się zmniejsza). Misja jest realizowana bez utrudnień, które miałyby nie dopuścić do wydania zgody na rozpoczęcie drugiego etapu lotu w dniu jutrzejszym. Od kilku godzin astronauci stacji kosmicznej mają już kontakt wzrokowy ze zbliżającą się kapsułą, choć na razie nie wygląda ona tak efektownie, jak może prezentować się jutro. Wygląda na to, że personel misji nie będzie miał wątpliwości z wydaniem zgody na przeprowadzenie cumowania.

Zbliżający się statek Dragon widziany z pokładu ISS. (NASA TV)

Przechwycenie Dragona przez manipulator stacji (SSRMS) powinno nastąpić jutro, o godz. 14:06 czasu polskiego. Kilkadziesiąt minut później, manipulator sterowany przez dwójkę wybranych do tej procedury astronautów ISS, powinien umieścić kapsułę w wyznaczonym porcie cumowniczym stacji. Specjalna relacja z pierwszego w historii dokowania komercyjnego statku kosmicznego do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ruszy jutro około godz. 11:00.

Pierwszy kontakt wzrokowy astronautów ISS z kapsułą Dragon. (NASA TV)
Dragon coraz bliżej celu. (NASA TV)

Komentarze

  1. A więc jutro szykuje się dzień przed komputerem ;-)
    Ciągle trzymam kciuki za powodzenie i bezpieczeństwo misji!

    OdpowiedzUsuń
  2. O tak:-) Kto wie, czy nie należy uważać dokowania za wydarzenie ważniejsze nawet od samego startu misji.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"