Start misji Dragon C2+ najszybciej 19 maja

SpaceX poinformowało o opóźnieniu startu misji Dragon C2+ do nie wcześniej niż 19 maja. Inżynierowie uznali, że nowe oprogramowanie, którego błędne funkcjonowanie było powodem odłożenia startu z 30 kwietnia do 7 maja, wymaga większej ilości testów.

Już kilka dni temu informowano o dużym prawdopodobieństwie odłożenia startu przynajmniej do 10 maja. Dzisiaj jest to już pewna wiadomość ze strony SpaceX. Obecnie planowana data startu to sobota, 19 maja, o godz. 10:55 czasu polskiego (04:55 czasu wschodnio-amerykańskiego). Jeśli próba startu miała by dojść do skutku w podanym terminie, oznaczałoby to rozpoczęcie misji o porze nocnej.

Artystyczna wizja przycumowanego do ISS statku Dragon. (Credit: SpaceX/NASA)
Od 10 do 18 maja misja nie może wystartować ze względu na zaplanowany na 15 maja start załogowej misji rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz TMA-04M do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jej dokowanie do ISS powinno nastąpić 17 maja. Kolejne okno startowe dla Dragona otworzy się dopiero 19 maja. Jeśli do startu nie dojdzie również 19 maja, następne okna startowe pojawiać się będą w odstępach trzydniowych. Przez najbliższe dni pracownicy SpaceX będą starali się dokończyć wszystkie niezbędne testy poprawionego oprogramowania, aby stwierdzić całkowitą gotowość do rozpoczęcia tego oczekiwanego, choć wciąż przekładanego lotu.

Poprzednie wpisy na temat misji:

Komentarze