Rozbłysk klasy M2.1 (06.06.12)

Kilkanaście godzin po ostatnim w tym stuleciu tranzycie Wenus, na Słońcu doszło do kolejnego rozbłysku klasy M. Zjawisko, którego źródłem był obszar aktywny 1494, rozpoczęło się wytwarzać o godz. 21:54 czasu polskiego. Po dwunastu minutach, o godz. 22:06 nastąpiła faza maksymalna o sile M2.1, która potrwała do godz. 22:12.

Podczas rozbłysku doszło do koronalnego wyrzutu masy, który w niewielkiej części może być skierowany w kierunku Ziemi. Rozbłysk M2.1 z 6 czerwca był drugim zjawiskiem tej siły w tym miesiącu. Poprzednia flara tej samej klasy, choć z nieco silniejszym maksimum nastąpiła 3 czerwca. Obecnie widoczne grupy plam posiadają niezbyt skomplikowane pola magnetyczne i są zdolne do generowania rozbłysków najwyżej klasy C. Wg prognoz NOAA, w najbliższych 24 godzinach istnieje tylko 15% szans na kolejne rozbłyski klasy M, podobnie sytuacja wygląda w prognozie na 48 godzin.

Wykres wczorajszego rozbłysku - maksimum M2.1 przypadło na godz. 22:06 CEST. (NOAA)
Tarcza słoneczna - stan na 06.06.2012 r. (SDO)
Obecnie większość obszarów aktywnych znajduje się w centrum i po zachodniej stronie widocznej tarczy słonecznej. W najbliższym czasie aktywność słoneczna pozostawać będzie na umiarkowanym poziomie, z niewielką szansą na występowanie rozbłysków silniejszych od klasy C.

Komentarze