Trzy rozbłyski klasy M (18.08.12)

W kilka godzin po rozbłyskach z 17 sierpnia, obszar aktywny 1548 wytworzył następne. To prawdopodobnie dopiero początek wydarzeń, z jakimi przez kolejne dni możemy się nie rozstawać. Nowa grupa plam, wschodząca dopiero zza północno-wschodniej krawędzi posiada zdolność generowania silnych zjawisk w najbliższych dniach.

Pierwszy z sobotnich rozbłysków klasy M nastąpił o godz. 03:02 czasu polskiego. Flara osiągnęła maksimum o sile M5.5, był więc już to znacznej energii rozbłysk. Podczas jego istnienia, doszło do koronalnego wyrzutu masy. Zjawisko nie będzie jednak geoefektywne, materia słoneczna została wyemitowana w przestrzeń na trajektorię niekolidującą z Ziemią.

Maksimum rozbłysku M5.5 (pasmo ekstremalnego ultrafioletu). (SDO)
Wykres najsilniejszego z wczorajszych rozbłysków - maksimum o sile M5.5 przypadło na godz.03:02 CEST i charakteryzowało się krótką fazą maksymalną. (NOAA)
Nagranie rozbłysku klasy M5.5. (SDO)

Drugi rozbłysk, tym razem o sile M1.8, wystąpił o godz. 05:23. Także tutaj sprawcą był rejon 1548. Ostatnie z sobotnich zjawisk tej klasy miało miejsce o godz. 18:07 (maksimum M2.0). W najbliższym czasie aktywność nie powinna słabnąć. Obszar1548 charakteryzuje się sporą niestabilnością, emitując znaczną ilość rozbłysków klasy C, które mogą stanowić zapowiedź kolejnych zjawisk, być może nawet tych najwyższej siły.

Komentarze