niedziela, 19 sierpnia 2012

Trzy rozbłyski klasy M (18.08.12)

W kilka godzin po rozbłyskach z 17 sierpnia, obszar aktywny 1548 wytworzył następne. To prawdopodobnie dopiero początek wydarzeń, z jakimi przez kolejne dni możemy się nie rozstawać. Nowa grupa plam, wschodząca dopiero zza północno-wschodniej krawędzi posiada zdolność generowania silnych zjawisk w najbliższych dniach.

Pierwszy z sobotnich rozbłysków klasy M nastąpił o godz. 03:02 czasu polskiego. Flara osiągnęła maksimum o sile M5.5, był więc już to znacznej energii rozbłysk. Podczas jego istnienia, doszło do koronalnego wyrzutu masy. Zjawisko nie będzie jednak geoefektywne, materia słoneczna została wyemitowana w przestrzeń na trajektorię niekolidującą z Ziemią.

Maksimum rozbłysku M5.5 (pasmo ekstremalnego ultrafioletu). (SDO)
Wykres najsilniejszego z wczorajszych rozbłysków - maksimum o sile M5.5 przypadło na godz.03:02 CEST i charakteryzowało się krótką fazą maksymalną. (NOAA)
Nagranie rozbłysku klasy M5.5. (SDO)

Drugi rozbłysk, tym razem o sile M1.8, wystąpił o godz. 05:23. Także tutaj sprawcą był rejon 1548. Ostatnie z sobotnich zjawisk tej klasy miało miejsce o godz. 18:07 (maksimum M2.0). W najbliższym czasie aktywność nie powinna słabnąć. Obszar1548 charakteryzuje się sporą niestabilnością, emitując znaczną ilość rozbłysków klasy C, które mogą stanowić zapowiedź kolejnych zjawisk, być może nawet tych najwyższej siły.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"