Trzecia obserwacja komety (24.03.13)

Dość długa, bo tygodniowa przerwa w obserwacjach marcowej komety C/2011 L4 (PanSTARRS) została dzisiaj przerwana. Trzecia obserwacja obiektu ze względu na warunki pogodowe okazała się najkrótszą, trwała niespełna 20 minut.

Do obserwacji wykorzystałem tradycyjnie lornetkę 10x50 typu lidletka. Tego wieczoru na obserwacje udałem się dopiero kilka minut po godz. 19:00, ale że miejsce obserwacji jest mi dość bliskie, po kwadransie byłem już gotów do działania na miejscu. Temperatura powietrza na poziomie -6 stopni Celsjusza, ale brak wiatru sprawił, że chłód nie był odczuwalny tak jak poprzednim razem. Chłód odczuły moje stopy, które musiały przedrzeć się przez kilkudziesięciometrowy płaski teren z niewydeptaną 20-cm pokrywą śniegu... przez co stopy spotkały się ze śniegiem osobiście.

Pierwsze światło komety trafiło dzisiaj do moich oczu o godz. 19:30. Obiekt przebywał wówczas nieco ponad 10 stopni nad północno-zachodnim horyzontem, w odległości 6 stopni w kierunku południowym od gwiazdy Alpheratz (2,07 mag.) będącej najjaśniejszą gwiazdą Andromedy. Ułatwiło to sprawne odnalezienie komety - chociaż opisywana obserwacja trwała najkrócej ze wszystkich, to przyniosła najszybsze odnalezienie komety - po dosłownie kilku sekundach od skierowania lornetki na Alpheratz. Dziś wystarczyło lekkie przesunięcie lornetką na południe od wspomnianej gwiazdy, by kometa od razu rzuciła się w oczy.

Gołym okiem widoczne tylko jądro i tylko metodą zerkania. Niestety gdy do miejskiego nieba doszedł teraz Księżyc będący już prawie w pełni, można było się spodziewać, że trzeba będzie się trochę bardziej postarać przy obserwacji. I tak cieszę się, że zerkaniem przynajmniej jądro było widoczne. Dzisiaj trochę za późno wybrałem się na pole, nie wykorzystując kilkunastu wcześniejszych minut, gdy obiekt przebywał jeszcze nieco wyżej. Dodatkowo nisko na zachodzie kłębiły się chmury piętra niskiego, które to właśnie sprawiły, że obserwacja potrwała tylko nieco ponad kwadrans.

W lornetce w pierwszych minutach obserwacji, przy elewacji 10 stopni nad horyzontem, widoczne wyraźnie gwiazdopodobne, jaskrawe jądro i nieco wyraźniejszy, niż poprzednim razem warkocz pyłowy. Patrząc na warkocz bezpośrednio, jego długość oszacowałem na około 1,5 stopnia, z kolei wykorzystując metodę zerkania wartość ta wzrastała do ok. 2,5-2,7 stopnia.

Po tym tygodniu przerwy w obserwacjach obiektu, ukazały się już zauważalne zmiany co do wyglądu komety i jej charakterystyki. Spadek blasku jądra do około 3 mag. był zauważalny, ale przebywanie obiektu na ciemniejszym niebie niż 16 marca znacznie zmniejszyło odczucie spadku jasności. W lornetce, tak jak poprzednim razem, kometa stanowiła naprawdę przyjemny dla oka widok. Jeśli wyliczenia modelu UM się sprawdzą, jutro i we wtorek znowu zapowiadają się pogodne wieczory i dni. Zwłaszcza wieczory...

DSLR Olympus E420, ogniskowa 14 mm, F3.5, ISO400. eksp. 15 sek.  Otwórz w nowej karcie.
DSLR Olympus E420, ogniskowa 42 mm (wykadrowane), F5.6, ISO400. eksp. 3x15 sek. Pół-śmieszny stack na kometę z trzech zdjęć, na  poruszonym  statywie. Otwórz w nowej karcie.
DSLR Olympus E420, ogniskowa 42 mm, F5.6, ISO400. eksp. 3x15 sek. Pół-śmieszny stack na kometę z trzech zdjęć, na  poruszonym  statywie. Zaznaczone gwiazdy Andromedy można potraktować jako punkty odniesienia w poszukiwaniu komety w najbliższych trzech wieczorach. Otwórz w nowej karcie.

Komentarze

 1. Wyrazy współczucia dla Twoich stóp :)

  Na taki śnieg to chyba kalosze tylko:D Ja dziś oglądałem komete przez okno, pokój wyziębiłem:]

  Lornetka nadal bardzo ładnie ją pokazuje, w sumie teleskop to zbyteczność przy tym obiekcie. Oby jak najdłużej tak było, ale i tak bardzo się cieszę z tego co dotej pory kometa pokazała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje stopy dziękują. Ale wyż grenlandzki jest nadal z nami, więc dzisiaj pewnie znowu posmakują one tego śniegu... :-)

   Mam trapery gdzieś w szafie... może warto pomyśleć o ich ubraniu.

   Usuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"