Projekty

Znajdujesz się na podstronie dotyczącej projektów realizowanych w ramach tworzenia witryny Polski AstroBloger. Poza tymi, które zostały przybliżone poniżej, trwają prace nad wdrażaniem kolejnych, które w miarę upływu prac będą udostępniane wszystkim czytelnikom witryny.



NIEBO NAD NAMI
Projekt, w ramach którego autor witryny stara się przybliżyć Czytelnikom najważniejsze wydarzenia astronomiczne zachodzące na niebie, które mogą obserwować wszyscy obserwatorzy znajdujący się obrębie naszego kraju. "Niebo nad nami" to cykl artykułów publikowanych z częstotliwością comiesięczną, zawsze pod koniec miesiąca by dać czytelnikom więcej czasu na przygotowanie się do obserwacji poszczególnych zjawisk, zwłaszcza tych, które występują na samym początku kolejnego miesiąca. Każdy artykuł z tego cyklu poparty jest serią symulacji komputerowych, które graficznie ilustrują zjawiska, jakie niebawem będzie można samemu dostrzec na nocnym niebie. Projekt ten realizowany jest regularnie od września 2009 roku.


SOLAR UPDATE
Czyli po prostu autorski komentarz dotyczący obserwowanej aktywności słonecznej i kształtowanej przez nią pogody kosmicznej w ziemskim otoczeniu, wraz ze wskazówkami dla amatorów obserwacji Słońca. Projekt wdrożony w życie bloga od sierpnia 2012 roku. Skrótowe aktualizacje mają na celu zwięzłe określenie obecnej sytuacji i zapewnienie czytelnikom rozeznania, czego można się spodziewać w najbliższym czasie z zakresu aktywności słonecznej i pogody kosmicznej - dotyczy to m.in. prognoz występowania silniejszych rozbłysków słonecznych, burz geomagnetycznych czy aktywności zórz polarnych. Komentarze są podparte zbiorem bieżąco aktualizowanych danych udostępnianych publicznie przez agencje monitorujące zachowanie Słońca, które razem zebrane są na sąsiedniej podstronie bloga Pogoda kosmiczna, wraz ze wskazówkami na temat odczytywania danych oraz informacjami, co one oznaczają. Najważniejsze wydarzenia z zakresu pogody kosmicznej są dodatkowo opisywane w formie pełnych, wyczerpujących tekstów na blogu, które można odczytywać w dziale Aktywność słoneczna. Na początku każdego miesiąca, komentarz Solar Update jest "zerowany" i przechodzi do Archiwum.


GSO
Choć jest to projekt powiązany z witryną tylko pobocznie, to jednak jego wyniki i realizacja dokumentowana jest właśnie poprzez ten blog. GSO tworzy najczęściej kilku-kilkunastu miłośników astronomii, w ramach której uczestnicy spotykają się na wspólnych obserwacjach nocnego nieba. Niekiedy na spotkania dołączają zupełnie obce osoby, przechodnie, którzy zatrzymują się chociaż na kilkanaście minut by wspólnie poobserwować niebo, a i przy okazji dowiedzieć się czegoś interesującego od uczestników na tematy astronomiczne. Relacje z obserwacji nieba w ramach grupowych spotkań  publikowane są poprzez niniejszą witrynę w czasie do najdłużej tygodnia po każdym kolejnym spotkaniu. Grupowe spotkania obserwacyjne to inicjatywą autora bloga, która narodziła się w Międzynarodowym Roku Astronomii 2009 w celu popularyzacji astronomii amatorskiej i ukazaniu piękna obiektów niebieskich jak największej liczbie osób. Jako, że od pogody obserwacje uzależnione są w największym stopniu, bywa, że spotkania tracą na regularności, jednak po nadejściu oczekiwanej poprawy aury staramy się nie czekać z czasem i możliwie efektywnie wykorzystywać bezchmurne niebo.


LIVE BLOG - RELACJE NA ŻYWO
W czasach programu promów kosmicznych relacje na żywo na tym blogu tak naprawdę odbywały się tylko podczas wydarzeń astronautycznych. Obecnie mają one miejsce zauważalnie rzadziej, ich występowanie ogranicza się do wybranych misji bezzałogowych jak i załogowych misji statków Sojuz.


ASTRONOMICZNA KAMPANIA POPULARYZACYJNA - TRANZYT WENUS 2012 A.D.
Druga w ramach bloga kampania popularyzacyjna, tym razem poświęcona wielkiemu wydarzeniu astronomicznemu. Podobnie jak w przypadku Astronautycznej Kampanii Popularyzacyjnej z czerwca 2011 roku, mającej zachęcić czytelników do śledzenia na żywo ostatniej w historii misji programu promów kosmicznych, tak i tym razem zostanie udostępniony zwiastun zbliżającego się wydarzenia. Tranzyt Wenus na tle Słońca, jaki przypadnie 6 czerwca 2012 roku będzie ostatnim takim zjawiskiem astronomicznym, jakie nasze pokolenie będzie mogło obserwować na własne oczy. Wraz z rozpoczęciem kampanii, na dokładnie 4 miesiące przed wystąpieniem zjawiska, został opublikowany artykuł zawierający zbiór istotnych informacji dla obserwatorów przejścia Wenus na tle Dziennej Gwiazdy. Kampania popularyzacyjna rozpoczęła się z dużym wyprzedzeniem w celu dotarcia do jak najszerszego grona odbiorców i zachęcenia gości na witrynie do podjęcia własnych prób obserwacji tego zjawiska.

-------