LIVE Solar Update (czerwiec 2020)

Uwaga, czytelniku. Poniższe informacje są archiwalne (czerwiec 2020) i nie dotyczą aktualnej aktywności słonecznej. Aby odczytywać bieżący komentarz Solar Update, przejdź do tej podstrony.


29.06.20
CZYSTA TARCZA - po chwilowej obecności plamy nowego cyklu aktywności słonecznej tarcza słoneczna ponownie stała się pozbawiona plam. Nic w najbliższym czasie nie zwiastuje zmian zatem prawdopodobnie miesiąc ten skończymy ze stanem pustej tarczy i nowy zaczniemy w tym samym wydaniu.

28.06.20
NOWA PLAMA NOWEGO CYKLU - od wczoraj blisko południowo-zachodniej krawędzi tarczy słonecznej możemy dostrzec niewielką grupę plam. Z uwagi na jej pozycję na wysokich szerokościach heliograficznych i odwróconą polaryzację wobec plam 24. cyklu można stwierdzić, że jest ona kolejną reprezentantką nowego 25. cyklu aktywności słonecznej. Niestety na długo nie wstrzyma ona przyrostu sumy dni bez plam, gdyż już niebawem ruch obrotowy Słońca sprawi, że zniknie ona za zachodnią krawędzią. Do tej pory rok 2020 przyniósł 134 dni stanu pustej tarczy słonecznej.

17.06.20
CZYSTA TARCZA - po dwóch tygodniach obecności najdłużej istniejącej od wielu miesięcy grupy plam 2765, jaka dokonała pełnego przejścia przez tarczę słoneczną, liczba Wolfa na nowo stała się wyzerowana. Od wczoraj znajdujemy się w nowym okresie z pozbawioną plam tarczą słoneczną, jednak niewykluczone, że niebawem na tarczę wstąpią nowe grupy plam widoczne od kilku dni na zdjęciach ze STEREO po drugiej stronie Słońca. Jak dotąd czerwiec jest pierwszym od dawna miesiącem z tak niską sumą dni bez plam - łącznie z dniem dzisiejszym mieliśmy dopiero 3 takie dni od początku miesiąca.

06.06.20
NOWA PLAMA 2765 - przy południowo-wschodniej krawędzi tarczy od kilkudziesięciu godzin obserwujemy rozwój nowej grupy plam 2765. Z uwagi na jej biegunowość można ocenić ją jako reprezentantkę nowego 25. cyklu aktywności słonecznej. Sama aktywność pozostaje jednak wygaszona, rozbłysk klasy M1.1 z końca maja był jak dotąd wydarzeniem pojedynczym.
Archiwum: LIVE Solar Update (maj 2020)* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.