LIVE Solar Update (kwiecień 2020)

Czytelniku, poniższe informacje są archiwalne (kwiecień 2020) i nie dotyczą aktualnej aktywności słonecznej. Aby odczytywać bieżący komentarz Solar Update przejdź do tej podstrony.29.04.20
KOLEJNA NOWA PLAMA - niewielka, ale jednak - nowo powstała plama 2762 z uwagi na swoją biegunowość jest kolejną reprezentantką 25. cyklu aktywności słonecznej. Wprawdzie powstające w ostatnich dniach plamy są krótkożywotne i bardzo drobne, ale ich formowanie świadczy o powolnych zmianach przybliżających nas do rozwoju nowego cyklu. Czy maj okaże się miesiącem, w jakim zanotujemy wyraźniejszy przełom? Już niebawem się przekonamy.

26.04.20
NOWA PLAMA STAREGO CYKLU - po 20 dniach stanu czystej tarczy Słonce wyprodukowało grupę plam 2760. Z uwagi na jej biegunowość można stwierdzić, że należy ona do wygasającego 24. cyklu aktywności słonecznej. Pojawienie się tej plamy może cieszyć z tego względu, że zostanie zablokowany dalszy wzrost sumy dni bez plam i obserwatorzy mają nowy cel do obserwacji, smuci zaś fakt, że jest ona reprezentantką starego cyklu, co znaczy, że jeszcze nie dobiegł on końca i wiele okresów głębokiej ciszy nadal przed nami.

19.04.20
POSTĘP 24. CYKLU: STAN PO I KWARTALE 2020 - z dniem dzisiejszym na blogu ukazało się opracowanie postępu 24. cyklu aktywności słonecznej uwzględniające pierwsze trzy miesiące 2020 roku. Jak kształtowała się aktywność Dziennej Gwiazdy w minionych trzech miesiącach i na ile sprawdzają się przypuszczenia o zmierzaniu ku najgłębszemu minimum pomiędzy dwoma cyklami słonecznymi na początku II kwartału? Czytaj cały tekst na blogu.

DWA TYGODNIE BEZ PLAM - minęły dwa tygodnie odkąd weszliśmy w aktualny okres stanu czystej tarczy słonecznej. Na razie od początku roku zgromadziły się 84 takie dni i nie widać oznak, by szybko miały jakieś zmiany nastąpić. Niewykluczone, że zgodnie z prognozą wchodzimy w okres najgłębszego wyciszenia aktywności słonecznej w całym Słonecznym Minimum, ale by tak się stało obecny okres bez plam powinien potrwać jeszcze niemal miesiąc, do połowy maja, kiedy to dopiero pojawi się szansa na przekroczenie dotychczasowego rekordu ciągłej absencji plam, jakie wynosi w trwającym minimum 40 dni (14.11-23.12). Do tego czasu wiele się może zmienić.

07.04.20
CZYSTA TARCZA - od dwóch dni tarcza słoneczna ponownie stała się czysta na skutek zaniku grupy plam 2759. Utrzymała się ona tydzień i pozwoliła na pierwsze oczyszczenie tarczy w kwietniu dopiero 5-tego dnia miesiąca. "Dopiero", jak na standardy większości ostatnich miesięcy. W najbliższym czasie oczekujmy kontynuacji wygaszonej aktywności plamotwórczej, choć ewentualne zmiany zawsze mogą być dokonane w zaledwie kilka godzin w razie ewentualnego rozwoju nowej grupy plam.

04.04.20
PLAMA 2759 - wspomniana w ostatnim komentarzu marcowym nowa grupa plam po uzyskaniu oficjalnej numeracji 2759 otworzyła nam drugi kwartał 2020 roku. Nie wykazuje ona skłonności do poważniejszej rozbudowy i możliwe, że niebawem zaniknie. Jest ona reprezentantką 25. cyklu aktywności słonecznej, co na tle wszystkich dotychczasowych plam powstałych w 2020 roku sprawia, że już tylko 20% uformowanych obszarów pochodziło ze starego cyklu. Rozpoczęty miesiąc jest według obecnie obowiązującej prognozy miesiącem, w którym powinno nastąpić najgłębsze wygaszenie aktywności plamotwórczej w Słonecznym Minimum rozdzielającym oba cykle (+/- 7 miesięcy). Czy w kwietniu 2020 rzeczywiście zaobserwujemy największy przyrost dni z pustą tarczą? Najbliższe tygodnie przyniosą odpowiedź.
Archiwum: LIVE Solar Update (marzec 2020)* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.