LIVE Solar Update (maj 2021)

Uwaga, czytelniku: poniższe informacje są archiwalne (maj 2021) i nie dotyczą aktualnej aktywności słonecznej. Aby odczytywać bieżący komentarz Solar Update przejdź do tej podstrony.

30.05.21

ROZBŁYSK KLASY C9 Z CME - w noc z 28 na 28 maja doszło do rozbłysku klasy C9 z grupy plam 2824 przy północno-zachodniej krawędzi. Rozbłysk nie należał do szczególnie silnych, ale towarzyszył mu koronalny wyrzut masy, z którego skrajna boczna część ma szansę wpłynąć na warunki pogody kosmicznej w najbliższych 3 dniach. Możliwe, że 1 czerwca zaobserwowane zostaną sporadyczne okresy słabej burzy magnetycznej kategorii G1, o ile faktycznie część tego CME zdoła musnąć Ziemię - znaczna większość wyrzutu została jednak uwolniona zdecydowanie daleko na zachód od linii Słońce-Ziemia.


13.05.21
SILNA BURZA G3 - po raz pierwszy w ramach 25. cyklu aktywności słonecznej rozpoczętego w grudniu 2019 roku Słońce zapewniło nam silną burzę magnetyczną kategorii G3. Jej zaistnienie okazało się skutkiem dotarcia do Ziemi niewielkiego CME z jednego z rozbłysków klasy C w ostatnich dniach. Jest to już kategoria burzy dająca gwarancję widoczności zorzy polarnej z umiarkowanych szerokości geograficznych, w tym Polski. Niestety, najsilniejsze zaburzenia ziemskiego pola magnetycznego (Kp=7) przypadły na okres między godz. 14:00 a 19:00 CEST, podczas gdy od 19:00 burza po sześciu godzinach gwałtownie zanikła (spadek do Kp=3), co oznacza, że przypadła ona na dzienne godziny względem Europy i nie mieliśmy szans na podjęcie prób obserwacji podczas burzy. Pozostaje mieć nadzieję, że następnym razem Polska będzie mieć więcej szczęścia.


08.05.21
ROZBŁYSK M3.9 Z CME - nowa grupa plam 2822 przy północno-wschodniej krawędzi wygenerowała 7 maja o 21:04 CEST rozbłysk klasy będący drugim tak silnym rozbłyskiem 25. cyklu aktywności słonecznej; najsilniejszym od czasu rozbłysku klasy M4.4 z 29 listopada 2020 roku. Zjawisku towarzyszył koronalny wyrzut masy, jednak z uwagi na pozycję obszaru 2822 tuż krawędzi, nie został on skierowany ku Ziemi. Ciekawie mogą zaś zapowiadać się następne dni, zwłaszcza za około 5 dni gdy ruch obrotowy Słońca przyniesie tę grupę plam do centrum tarczy, wystawiając go na bezpośrednie skierowanie ku Ziemi. Wówczas każde tego typu zjawisko może okazać się geoefektywne - początek sezonu białych nocy może więc - choć nie musi - być jednocześnie początkiem nieco większego rozwoju akcji w temacie aktywności słonecznej, niż ostatnie miesiące i lata zdołały nas przyzwyczaić. 


01.05.21
ZACHÓD TRZECH GRUP PLAM - z początkiem maja kończy się okres widoczności kompleksu trzech niemal związanych ze sobą grup plam 2818-2820-2821,  które niebawem zajdą za południowo-zachodnią krawędź tarczy słonecznej. Po kwietniu suma dni bez plam od początku roku wynosi 41 - ostatni miesiąc przyniósł tylko 7 dni stanu czystej tarczy i po trzech miesiącach IV kwartału 2020 roku oraz marcu 2021, stał się piątym miesiącem po Słonecznym Minimum, w którym ilość dni z pozbawioną plam tarczą nie przekracza 10. Coraz bardziej widać, że przypadek stycznia i lutego 2021 wspomniany w opracowaniu I kwartału 2021 roku był "wypadkiem przy pracy" stale rosnącej ilości plam, a nie trwałą tendencją - mimo, że stany zerowej liczby Wolfa mogą nadal się zdarzać.


Archiwum: LIVE Solar Update (kwiecień 2021)* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.

Komentarze