LIVE Solar Update (kwiecień 2021)

Uwaga, poniższe informacje są archiwalne (kwiecień 2021) i nie dotyczą aktualnej aktywności słonecznej. Aby odczytywać bieżący komentarz Solar Update przejdź do tej podstrony.

24.04.21
CME I SAZNSA NA BURZĘ - 22 kwietnia słaby rozbłysk klasy C3.9 uwolnił dodatkowo słaby koronalny wyrzut masy typu partial-halo o częściowym skierowaniu ku Ziemi. CME na zdjęciach z koronografów jest bardzo słabo widoczne i porusza się z niewielką jak na wyrzut koronalny prędkością, co może skutkować słabym wpływem na aktywność geomagnetyczną. SWPC sugeruje jednak możliwość rozwinięcia się umiarkowanej burzy magnetycznej kategorii G2 w drugiej połowie 25 kwietnia, o ile cechy CME okażą się sprzyjające. Jest bardzo wątpliwe, aby nastąpić miał taki rozwój sytuacji - na tle tego co obrazują zdjęcia z koronografu LASCO C2 i C3 prognoza taka wydaje się przesadzona, nie mniej w drugiej części ostatniej kwietniowej niedzieli warto zachować wzmożoną uwagę gdyby rzeczywistość miała okazać się korzystniejsza od danych sugerowanych przez LASCO.

21.04.21
ROZBŁYSK M1.1 Z CME - w noc z 19 na 20 kwietnia w grupie plam 2816 zaistniał rozbłysk słoneczny klasy M1.1 połączony z koronalnym wyrzutem masy. Z kompletnych już danych z koronografów wynika, że CME zostało skierowane na wschód i południe od linii Słońce-Ziemia i nie wpłynie na aktywność geomagnetyczną. To pierwszy od przełomu listopada i grudnia 2020  rozbłysk klasy M. Dobry zwiastun na kolejne dni w aktywności słonecznej czy wydarzenie pojedyncze? Najbliższe dni dadzą odpowiedź.

17.04.21
POSTĘP 25. CYKLU SŁONECZNEGO: STAN PO I KWARTALE 2021 - z dniem dzisiejszym na blogu ukazało się kolejne kwartalne podsumowanie postępu 25. cyklu aktywności słonecznej uwzględniające pierwsze trzy miesiące 2021 roku. W opracowaniu także o wzburzeniach pogody kosmicznej, które przyniosły subtelne zorze polarne widoczne z północnych lokalizacji Polski. Opracowanie dostępne na blogu.

16.04.21
MAŁY ROZWÓJ PLAM - przy połduniowo-wschodniej krawędzi formują się dwie nowe grupy plam. O ile ich rozwój będzie kontynuowany w weekend powinny one uzyskać oficjalne numeracje 2815-2816. Na południowej półkuli słonecznej nieopodal południowego bieguna widoczna jest obecnie rozległa dziura koronalna. Strumień CHHSS przez nią emitowany powinien dotrzeć do Ziemi około 18 kwietnia (+/- doba) z możliwością wzburzenia aktywności geomagnetycznej.

09.04.21
CZYSTA TARCZA - od dwóch dni tarcza słoneczna pozostaje pozbawiona plam. W najbliższym czasie nie zanosi się na większe zmiany. Prócz tych dni, pierwsza dekada miesiąca z którą dziś się żegnamy przyniosła jeszcze 4 dni stanu zerowej liczby Wolfa. Za nami 38 dni stanu czystej tarczy od początku roku. W koronie słonecznej brak obecnie istotnych dziur koronalnych mogących emitować strumienie wiatru słonecznego podwyższonej prędkości w kierunku Ziemi - powrót jednej z ostatnimi czasy widocznych takiej struktury nastąpić powinien za kilka dni.


Archiwum: LIVE Solar Update (marzec 2021)

* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.

Komentarze