LIVE Solar Update (marzec 2014)

Uwaga, Czytelniku! Poniższe komentarze są archiwlane (marzec 2014) i nie dotyczą aktualnej aktywności słonecznej. Aby odczytywać bieżące informacje, >>przejdź do tej podstrony<<.


31.03.14
CET > CEST - wraz z przejściem z czasu zimowego na letni przypominam tradycyjnie, iż dla Polski godziny podawane w komentarzach Solar Update oraz osobnych tekstach na blogu poświęconych istotnym zjawiskom słonecznym zapisywane są od wczoraj 30 marca, jako CEST (czas letni środkowoeuropejski), a nie CET (czas środkowoeuropejski). W czasie czasu obowiązującego w Polsce od 30 marca 2014 roku do 25 października 2014 roku, godziny CEST stanowią dwugodzinne wyprzedzenie względem czasu uniwersalnego UT (CEST=UT+2), a nie jedną jak podczas obowiązywania czasu środkowoeuropejskiego.

UPDATE Z 31.03 - aktywność słoneczna pozostaje umiarkowana. Obszar aktywny 2014 schodzący z tarczy za południowo-zachodnią krawędź wyemitował w poniedziałkowy poranek rozbłysk klasy M1.4 połączony z wyrzutem CME (więcej w komunikacie niżej). Na wschodniej krawędzi mamy już dwie nowe grupy plam, z których południowa otrzymała numer 2026 i posiada stabilne pole beta. W kolejnych 24 godzinach kontynuacja umiarkowanej aktywności, z szansą na rozbłyski klasy M z zachodzących obszarów 2014 i 2017. Liczba Wolfa wynosi 122. Prognozy co do uderzenia CME z rozbłysku klasy X1.0 z 30 marca są póki co podtrzymywane - możliwa burza kategorii G1 w ostatnich godzinach 1 kwietnia lub pierwszej części 2 kwietnia.

SPEKTAKULARNY ROZBŁYSK NA POŻEGNANIE MARCA - zachodzący region 2014 wyemitował w ostatni marcowy poranek rozbłysk klasy M1.4 z maksimum o godz. 10:07 CEST. Z rozbłyskiem powiązany był koronalny wyrzut masy, którego pierwsze etapy w postaci efektownego uwolnienia słonecznej materii można zobaczyć na poniższym nagraniu - LINK. Niestety, z uwagi na położenie obszaru 2014 przy krawędzi, zjawisko skierowane zostało daleko na zachód od linii Słońce-Ziemia.
(SDO).

30.03.14
X1.0 CME UPDATE - rozbłyskowi klasy X1.0 z 29 marca towarzyszył wyrzut koronalny. Pewna część tego CME posiada skierowanie ku Ziemi. Dotarcie do naszej planety fragmentu wyrzutu możliwe jest w nocy z 1 na 2 kwietnia, z szansą na wywołanie burzy magnetycznej kategorii G1. Pełny tekst: LINK.

29.03.14
UPDATE Z 29.03 - aktywność słoneczna jest umiarkowana. W nocy o godz. 00:51 CET doszło do drugiego rozbłysku klasy M z obszaru aktywnego 2017, tym razem z maksimum o sile M2.6 - zjawisku temu, podobnie jak w przypadku pierwszego rozbłysku, towarzyszył wyrzut koronalny. Niestety CME zdaje się być skierowane na północ i zachód od linii Słońce-Ziemia. W przypadku rozbłysku klasy M2.0 z 28 marca, jest możliwe skierowanie ku Ziemi niewielkiej części wyrzutu, ale o słabych właściwościach - CME zostało uwolnione z niewielką prędkością około 400 km/sek. i jeśli posiada jakąś składową skierowaną ku Ziemi, to jej dotarcie powinno nastąpić 2 kwietnia. Być może uderzenie będzie na tyle słabe, że pomiary wiatru słonecznego z satelity ACE nie wykażą jasno momentu dotarcia słabej części CME. Wzmożona aktywność geomagnetyczna, sądząc po danych z korongorafów, prawdopodobnie nie wystąpi. W kolejnych 24 godzinach kontynuacja umiarkowanej aktywności słonecznej, z szansą na pojedyncze umiarkowanie silne zjawiska z obszarów 2010. 2014 i 2017. Liczba Wolfa wynosi 135.

KLASA X! - obszar aktywny 2017 wygenerował o godz. 18:48 CET silny rozbłysk klasy X1.0 o charakterze impulsywnym - maksimum trwało zaledwie dwie minuty. Pełne opracowanie zjawiska w sobotę na blogu.
(SWPC)

28.03.14
CISZA - aktywność słoneczna niezmiennie pozostaje niska. Mimo, że plam na tarczy jest sporo, a liczba Wolfa osiąga poziom 145, obszary aktywne pozostają spokojne i nie emitują silniejszych rozbłysków. Do końca tygodnia czeka nas najpewniej kontynuacja takiego stanu rzeczy, z niewielką szansą na pojedyncze rozbłyski klasy M z zachodzących obszarów 2010, 2014 i 2017.

Update 20:40 CET: I oto mamy umiarkowanie silny rozbłysk klasy M2.0. Co ciekawe, źródłem zjawiska był obszar 2017, do tej pory z polem typu beta, ale z uwagi na rozwój grupy, prawdopodobnie i on będzie w stanie emitować tego typu zjawiska w weekend. Niestety zmierza on ku zachodniej krawędzi i z każdym dniem będzie coraz mniej korzystnie skierowany ku Ziemi.


26.03.14
BETA-GAMMA 2014 - obszar 2014 posiada w dalszym ciągu pole magnetyczne typu beta-gamma i tym samym teoretyczną zdolność do emitowania rozbłysków klasy M. Ze względu na położenie regionu na tarczy słonecznej w okolicach jej centrum, każdy taki rozbłysk w przypadku połączenia z wyrzutem koronalnym, ma szanse być kierowany ku Ziemi - o ile oczywiście obszar 2014 przebudzi się z dotychczasowego letargu. Liczba Wolfa wynosi 114.

SŁABE UDERZENIE CME - wyrzut koronalny z długotrwałego rozbłysku klasy C5.0 z 23 marca, uderzył w Ziemię w godzinach wieczornych 25 marca przynosząc dziś nad ranem (26.03) niewielki wzrost aktywności geomagnetycznej na szerokościach okołobiegunowych. Zgodnie z prognozami uderzenie CME okazało się bardzo słabe, stan burzy magnetycznej nie zaistniał, a w maksimum zaburzenia pola magnetycznego nie przekraczały stanu niestabilności geomagnetycznej Kp4. Obecnie w ziemskim otoczeniu panuje już całkowita cisza (Kp1-2).

24.03.14
BETA-GAMMA-DELTA 2010 - obszar aktywny 2010 wykształcił najbardziej niestabilny typ pola magnetycznego beta-gamma-delta i zdolność emitowania rozbłysków klasy X. Niestety od wczoraj obszar ten oddala się od centrum tarczy i by takie zjawiska miały szanse być kierowane ku Ziemi, musiałby wystąpić czym prędzej. Region ten mimo zdolności produkowania rozbłysków najwyższej energii pozostaje jednak spokojny. Obszar 2014 z polem beta-gamma może emitować rozbłyski klasy M. We wtorek i środę będzie on przebywać w centrum tarczy będąc korzystnie skierowanym na Ziemię - czy doczekamy się silniejszych zjawisk z tej grupy w dobrym momencie jej wędrówki przez tarczę? Liczba Wolfa wynosi  159.

23.03.14
OBSZARY 2010/2014 - obecnie mamy na tarczy już dwa obszary aktywne zdolne do emitowania umiarkowanie silnych rozbłysków klasy M - 2010 i 2014. Oba regiony znajdują się na południowej półkuli, z czego ten pierwszy jako korzystnie skierowany ku Ziemi, nie przejawia aktywności wyższej od obszaru 2014. Ten drugi do centralnych części tarczy zbliży się za około 3 doby, wówczas każda jego aktywność będzie mogła mieć znaczenie dla aktywności geomagnetycznej.

DŁUGI ROZBŁYSK C5.0 + CME - w niedzielny poranek o godz. 04:48 CET doszło do słabego rozbłysku klasy C5.0 w strefie obszaru aktywnego 2014 znajdującego się w części południowo-wschodniej tarczy. Rozbłysk miał charakter długotrwały i zakończył się dopiero o godz. 05:30, w związku z czym doszło do koronalnego wyrzutu masy. Pierwsze zdjęcia z koronografu COR-2 sondy STEREO-B sugerują, że znaczna większość CME została skierowana na wschód od linii Słońce-Ziemia, ale niewykluczone, że pewna część wyrzutu może posiadać skierowanie ku Ziemi. Potwierdzenie będzie możliwe za kilka godzin po udostępnieniu wszystkich obrazów z sond. Liczba Wolfa wynosi 159.

Update 21:30 CET: Wszystkie dane z koronografów po przesłaniu na Ziemię nie robią większego wrażenia. Znaczna większość CME minie Ziemię od wschodu, choć niewykluczone że niewielka składowa wyrzutu muśnie naszą planetę w środę nad ranem. Zaktualizowany model WSA-Enlil przewiduje bardzo słabe muśnięcie około 26 marca około godz. 05:00 CET, przy czym prognozowane warunki nie wieszczą nadziei na nawet najsłabszą burzę magnetyczną. Aktywność geomagnetyczna może nieznacznie wzrosnąć co najwyżej na szerokościach okołobiegunowych.
(SDO/STEREO-A).

21.03.14
SUPER-BURZA MAGNETYCZNA MINĘŁA ZIEMIĘ - nowsze analizy heliofizyków na temat wyrzutu koronalnego z 23 lipca 2012 roku wskazują na podobieństwo tego zjawiska do zdarzenia Carringtona 1859, będącego najsilniejszą burzą magnetyczną w znanej nam historii. Czytaj cały tekst.

OBSZAR 2010 - grupa plam oznaczona numerem 2010 wykształciła pole magnetyczne typu beta-gamma i osiągając teoretyczną zdolność do emitowania rozbłysków klasy M. Obszar ten zbliża się do centrum tarczy i jego wszelka aktywność w najbliższych kilku dniach może mieć znaczenie dla Ziemi, o ile takim rozbłyskom będą towarzyszyły wyrzuty koronalne czy burze radiacyjne.

Pozostałe regiony są spokojne i nie powinny emitować istotniejszych zjawisk. Rozbłysk klasy M1.7 z 20 marca o godz. 04:56 CET z obszaru 2010 pozostaje jak na razie zjawiskiem pojedynczym, bez wpływu na aktywność geomagnetyczną. Liczba Wolfa wynosi 137.

19.03.14
UPDATE Z 19.03 - aktywność słoneczna pozostaje niska. Obszar aktywny 1997 widoczny w czasie poprzedniej wędrówki przez tarczę trzy tygodnie temu, wyłonił się na nowo zza południowo-wschodniej krawędzi (jeszcze bez nowej numeracji). Z widocznych grup plam tylko 2010 w południowo-wschodniej części tarczy wykazuje się aktywnością i emituje co pewien czas słabe rozbłyski klasy C, najsilniejszy w klasie C9.9 wystąpił o godz. 08:34 CET. Z tego powodu wzrosły szanse na rozbłyski klasy M z tego obszaru, których prawdopodobieństwo w następnych 24 godzinach wzrosło do 40%. W przeciągu ostatnich dwóch dni nie zarejestrowano wyrzutów koronalnych po "ziemskiej" stronie Słońca. Liczba Wolfa wynosi 125.

17.03.14
ROK PO ZORZY - dzisiaj mija dokładnie rok od burzy magnetycznej kategorii G3, jaka zaistniała 17 marca 2013 roku w wyniku uderzenia wyrzutu koronalnego, uwolninego w rozbłysku klasy M1.1 z 15 marca. Aktywność geomagnetyczna po uderzeniu CME znacznie wzrosła (Kp7) i dostarczyła zórz polarnych nie tylko nad całą Polską pozostającą wówczas w strefie bezchmurnego wyżu, ale i wielu krajach Europy Środkowej z Polską sąsiadujących. Jak dotąd była to jedyna burza wysokiej jak na ten cykl kategorii G3 osiągająca swoje maksimum w momencie zapadania zmierzchu nad Polską. Przypomnienie wydarzeń: opracowanie rozbłysku i relacja na żywo: LINK / podsumowanie wydarzenia: LINK.


UPDATE Z 17.03 - aktywność słoneczna pozostaje niska. Z dostrzegalnych obecnie grup plam, tylko obszar 2002 posiada zdolność emitowania silniejszych rozbłysków, ale z tych możliwości nie korzysta. W kolejnych 48 godzinach kontynuacja niskiej aktywności, z niewielką szansą na rozbłyski klasy M z obszaru 2002. Liczba Wolfa wynosi 139.

15.03.14
CISZA - po rozbłyskach z 13 marca, które i tak nie miały dużego znaczenia dla Ziemi, aktywność słoneczna nieco przycichła. Obszar aktywny 2002 wciąż posiada teoretyczną zdolność emitowania rozbłysków klasy M, ale jest już na etapie zanikania. Pozostałe regiony są spokojne i nie emitują istotnych zjawisk. W kolejnych 48 godzinach kontynuacja niskiej aktywności, z niewielką szansą na pojedyncze rozbłyski z zanikającego obszaru 2002 i zachodzącego przy krawędzi 2003. Liczba Wolfa wynosi 121.

13.03.14
UPDATE Z 13.03 - jak dotychczas po czwartkowym dniu wszystkie grupy plam na tarczy pozostają wyciszone. Skierowany na Ziemię obszar 2002 w każdej chwili może emitować rozbłyski klasy X. Obszar 2005, sprawca jednego z najsilniejszych zjawisk w tym cyklu (5 marca po niewidocznej z Ziemi stronie gwiazdy) jak dotąd również pozostaje wyciszony. Pole magnetyczne typu alpha charakteryzujące ten region teoretycznie powinno wykluczać ewentualność silniejszych rozbłysków, ale jak niejednokrotnie się przekonaliśmy, teoria bywa odmienna od praktyki. Czy obszar 2005 obudzi się ponownie po weekendzie, kiedy będzie korzystniej skierowany ku Ziemi? Liczba Wolfa wynosi 145.

SILNY ROZBŁYSK NA POŻEGNANIE OD 1996 - zachodząca na niewidoczną z Ziemi stronę Slońca grupa plam 1996 wyemitowała w środowy wieczór o godz. 23:34 CET silny rozbłysk klasy M9.3. Niestety ze względu na położenie obszaru 1996, zjawisko nie zostało skierowane ku Ziemi. Rozbłysk ten trafia do TOP-10 zjawisk 2014 roku.

SŁABA BURZA G1 - w nocy z środy na czwartek zaistniał na niespełna 3 godziny stan słabej burzy magnetycznej kategorii G1. Na skutek wystąpienia sprzyjających okoliczności i skierowania międzyplanetarnego pola magnetycznego (IMF) ku południu magnetosfera otworzyła furtkę dla wiatru słonecznego, który wywołał wzrost aktywności geomagnetycznej do poziomu Kp5 (G1) na okołobiegunowych szerokościach geograficznych. W kolejnych 48 godzinach spokój w magnetosferze, z małą szansą na powtórkę z rozrywki i podobny wzrost aktywności geomagnetycznej w nocy z czwartku na piątek.

12.03.14
WSCHODZI OBSZAR 2005 - ze środą ruch obrotowy Słońca przyniósł na tarczę obszar aktywny 2005 - sprawcę jednego z najgwałtowniejszych, jeśli nie najgwałtowniejszego zjawiska w 24. cyklu aktywności słonecznej, jakie miało miejsce 5 marca (więcej w ostatnim tekście dotyczącym hipotetycznego aktualnego drugiego maksimum cyklu). Pierwsze godziny jego widoczności sugerują prostą budowę magnetyczną tego obszaru, ale do dokładnej oceny region ten będzie musiał zwrócić się do Ziemi nieco bardziej, na razie jest zbyt blisko krawędzi. Póki co region ten pozostaje spokojny. Aktywność słoneczna kontynuowana jest na umiarkowanym poziomie za sprawą sporadycznych rozbłysków klasy M  z obszarów 1991, 1996, żadnemu z nich nie towarzyszyły wyrzuty koronalne o skierowaniu ku Ziemi. Liczba Wolfa wynosi 108.

10-11.03.14
DRUGIE MAKSIMUM CYKLU WŁAŚNIE TRWA? - wiele oznak sugeruje sprawdzanie się przypuszczeń co do maksimum 24. cyklu aktywności słonecznej o jego podwójnym charakterze. Dane za ostatnie miesiące sugerują ponadto fakt trwania właśnie teraz tego drugiego szczytu - rozwinięcie w opracowaniu przemyśleń na ten temat: LINK.
(SWPC)

OBSZAR 2002 - nowa grupa plam 2002 znajdująca się w południowo-wschodniej części tarczy pozostaje aktywna. W ostatnich 24 godzinach wyemitowała ona już cztery rozbłyski klasy M, najsilniejszy M1.1, żadnemu z nich nie towarzyszyły wyrzuty koronalne. Obszar 2002 jednak nadal ewoluuje i rozbudowuje swoją powierzchnię - od dzisiaj cechuje go pole magnetyczne typu beta-gamma-delta i teoretyczna zdolność do emitowania rozbłysków klasy X. Szanse na kontynuację umiarkowanej aktywności za sprawą tego obszaru są podwyższone. Liczba Wolfa wynosi 123.

09.03.14
UPDATE Z 09.03 - aktywność słoneczna wzrosła do umiarkowanych poziomów za sprawą rozbłysku klasy M1.4, którego maksimum wystąpiło w nocy o godz. 00:41 CET. Zjawisku nie towarzyszył wyrzut koronalny, a rozbłysk wyemitował obszar aktywny 2002 znajdujący się nieopodal południowo-wschodniej krawędzi tarczy. W kolejnych 24 godzinach możliwe następne podobne umiarkowanie silne zjawiska. Liczba Wolfa wynosi 138.

08.03.14
STARA PLAMA 1990 ZACHODZI - obszar aktywny 1990 zbliża się już do południowo-zachodniej krawędzi i ucieka z naszego pola widzenia. To rekordowa pod względem żywotności grupa plam jaka powstała w czasie 24. cyklu aktywności słonecznej - kończy ona właśnie już trzecie z koeli przechodzenie przez tarczę słoneczną. Pierwszy raz mogliśmy obserwować ją 1 stycznia 2014 roku, a ponieważ w Nowy Rok wzeszła w rozbudowanej formie, świadczy to o tym, iż powstać musiała jeszcze kilka dni wcześniej za wschodnią krawędzią, w ostatnim tygodniu grudnia 2013 roku. Do dnia dzisiejszego nie zanikła, choć jest już w ostatnim etapie swojego istnienia i w porównaniu ze stanu styczniowego, niewiele już z niej pozostało. Najpewniej to ostatni godziny, kiedy możemy przyjrzeć się tej grupie plam, ponieważ mało prawdopodobne by przetrwała ona jeszcze dwa tygodnie by wyłonić się zza wschodniej krawędzi po raz czwarty. Najpierw obserwowaliśmy ją jako obszar 1944, później 1967, a obecnie 1990 - widać zatem po oznaczeniach jak długo ta grupa istnieje. Na podstawie aktualnych zdjęć z ostatnich dni, można przypuszczać że w ciągu tygodnia region ten ostatecznie zakończy swoje istnienie. Z kolei w najbliższych kilkunastu godzinach (w nocy z soboty na niedzielę lub w niedzielę) powinien zacząć docierać do Ziemi strumień wiatru podwyższonej prędkości z dziury koronalnej, która w połowie tygodnia była skierowana ku naszej stronie. Gdy strumień wiatru osiągnie Ziemię, niewykluczony wzrost aktywności geomagnetycznej do poziomu Kp4-5 na okołobiegunowych szerokościach geograficznych.
(SDO).

06.03.14
DZIURA KORONALNA - w centrum tarczy wykształciła się kolejna dziura koronalna, widoczna dobrze w długości fali 193 Angstremów, będąca furtką do wydostawania się wiatru słonecznego w przestrzeń, a ze względu na jej położenie w centrum tarczy także w kierunku Ziemi. Strumień wiatru o podwyższonej prędkości osiągnie Ziemię 9-10 marca, możliwy wówczas niewielki wzrost aktywności geomagnetycznej.

05.03.14
SILNY ROZBŁYSK PO DRUGIEJ STRONIE SŁOŃCA - w godzinach popołudniowych dokładnie w centralnych częściach drugiej, niewidocznej z Ziemi stronie Słońca doszło do silnego (prawdopodobnie klasy X) rozbłysku z jednego z obszarów aktywnych. Grupa plam, która wygenerowała ten rozbłysk, wzejdzie na tarczę za około tydzień, wówczas jej aktywność stanie się dla nas istotna. Dzisiejszemu rozbłyskowi po niewidocznej z Ziemi stronie Słońca towarzyszył potężny koronalny wyrzut masy, widoczny na zdjęciach z SOHO i STEREO. Wcześniej doszło do dwóch mniejszych wyrzutów, ale niefortunnie dla obserwatorów także i one miały miejsce po drugiej stronie naszej gwiazdy i nie będą dla nas miały żadnego znaczenia. Aktywność po naszej stronie Słońca pozostaje niska, obszar 1991 może emitować rozbłyski klasy X (z czego nie korzysta), liczba Wolfa wynosi 171.

04.03.14
NISKA AKTYWNOŚĆ Z SZANSĄ NA WZROST - pomimo stale wysokiej jak na obecny cykl ilości grup plam (liczba Wolfa 191), aktywność słoneczna pozostaje niska. Nie występują silniejsze rozbłyski, a jedynymi zjawiskami wartymi odnotowana dla porządku były poniedziałkowe umiarkowanie silne rozbłyski klasy M1.1 (00:19 CET) i M1.2 (16:58 CET) z obszaru 1989. Choć cisza trwa, w każdym momencie może nastąpić zmiana sytuacji za sprawą obszaru 1991, który wciąż posiada zdolność emitowania rozbłysków klasy M. Do tej pory z tego przywileju nie skorzystał, ale gdyby przebudził się on dziś lub w środę, byłaby szansa że emitowane przez niego zjawiska kierowane byłyby ku Ziemi. Obecnie region ten przetacza się przez centralne rejony tarczy i jest odpowiednio skierowany względem naszej planety - niestety wciąż pozostaje on spokojny.

02-03.03.14
OBSZAR 1991 - od kilkunastu godzin obserwowany jest dość szybki rozwój budowy obszaru aktywnego 1991, znajdującego się w południowo-wschodniej części tarczy, nieodległego już od jej centralnych części. Rozbudowa tej grupy plam sprawiła, że wykształciła ona pole magnetyczne typu beta-gamma i zdolność emitowania rozbłysków klasy M. Choć cały czas obszar 1991 pozostaje spokojny, w dowolnym momencie może skorzystać ze swojego potencjału - na kolejne 24 godziny szacuje się 40% prawdopodobieństwo wystąpienia takich zjawisk.

01.03.14
UPDATE Z 01.03 - aktywność słoneczna kolejny dzień mija na niskim poziomie. Na tarczy interesujące ze względu na zdolność emitowania silniejszych zjawisk są obszary 1990 i 1991. W przypadku tego pierwszego trwa zanikanie, choć ze względu na pole magnetyczne typu-beta-delta można teoretycznie oczekiwać nawet rozbłysków klasy X. Takie zjawiska w przypadku wytworzenia wyrzutów koronalnych, mogą być kierowane ku Ziemi, o ile wystąpią w najbliższych 4 dniach. Liczba Wolfa wynosi 279. To niemal tyle, ile najwyższa dotychczasowa wartość z 17.11.2013 roku (282) - być może z kolejnym dniem wynik ten zostanie pobity, wszak plam na tarczy sporo, niestety ze względu na prostą budowę większości z nich, nie przekłada się to na razie na wzmożoną aktywność słoneczną.

Update 18:40 CET: Umiarkowanie siny rozbłysk klasy M1.1 o godz. 14:33 CET, bez wyrzutu koronalnego - jego źródłem był obszar 1982 znajdujący się już na południowo-zachodniej krawędzi, poza strefą widoczności z Ziemi. Zjawisko oczywiście pozostanie bez wpływu na aktywność geomagnetyczną.
Wyjaśnienie: solar update - aktualizowane na bieżąco krótkie autorskie komentarze o ostatnich zjawiskach na Słońcu i wszelkich wydarzeniach związanych z pogodą kosmiczną. Na początku miesiąca* "apdejty" są zerowane i publikowane od nowa (najstarsze komunikaty z danego miesiąca ukazują się u dołu podstrony, nowe na górze). W przypadku okresów niskiej aktywności słonecznej, aktualizacje ukazują się co 2-4 dni, w przypadku podwyższonej aktywności raz lub kilka razy dziennie. Zadaniem tych komunikatów jest odpowiedzieć na pytania czytelników:

jaka jest aktualna aktywność Słońca, czy i kiedy wystąpią rozbłyski słoneczne, aktualny zasięg zorzy polarnej, czego spodziewać się po Słońcu w najbliższych godzinach i dniach.


* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.

Komentarze