Sierpniowe niebo cz. 2 - 09.08 - 16.08

Wydłużające się noce w tym tygodniu będą rozświetlane przez Księżyc, którego III kwadra przypada 13 sierpnia. Tak więc obserwacje obiektów głębokiego nieba mogą być utrudnione, jeśli nie niemożliwe. Ale w zamian te najblizsze dni oferują nam możliwość obserwowania jednego z najaktywniejszych rojów meteorów, słynnych Perseidów.

Maksimum tych meteorów w tym roku prognozowane jest wieczorem 12 sierpnia w godzinach od około 19:00 do 22:00. Niestety późno jeszcze zachodzące Słońce uniemożliwi obserwacje w tym czasie. Oczywiście można polować na Perseidy całą noc z 12 na 13 sierpnia, a także w noc na dzień przed maksimum i dzień po nim. Jeśli zasada ponad 80 meteorów na godzinę zostanie spełniona, wówczas z gwiazdozbioru Perseusza, w którym znajduje się radiant roju, praktycznie co około 50 sekund powinno zaobserwować się jednego meteora. Poniżej mapka ukazująca położenie gwiazdozbioru Perseusza w noc z 12 na 13 sierpnia nad wschodnim horyzontem.

Dzień po maksimum Perseidów dojdzie do opozycji Jowisza. W tym dniu planeta osiągnie największe rozmiary kątowe, osiągnie największą jasność na niebie i wzejdzie wraz z zachodem Słońca. Od tego dnia Jowisz będzie zachodzić coraz wcześniej, aż pod koniec lutego znajdzie się w złączeniu ze Słońcem.

16 sierpnia czeka nas kolejna koniunkcja z udziałem Księżyca i Marsa. Do największego zbliżenia obiektów na niebie dojdzie około godziny 03:00 nad ranem. Wtedy to Księżyc znajdywać się będzie na niebie w odległości 3 stopni od Czerwonej Planety. Do zjawiska dojdzie nisko nad wschodnim horyzontem w gwiazdozbiorze Byka (mapka ponizej). Obecnie obserwacje Marsa są niemożliwe. Planeta ma zbyt małe rozmiary kątowe. Najlepsze warunki do jego oserwacji nadejdą w okolicach opozycji, która przypada w styczniu 2010 roku. Wtedy to po Wenus Mars będzie największą i najjaśniejszą planetą na niebie. Do tego jednak jeszcze czasu trochę pozostało...


Tymczasem czekajmy na najważniejsze zjawisko drugiego tygodnia sierpnia - maksimum Perseidów. Udanego polowania na meteory! ...sam będę je obserwować:) (oczywiście jeżeli pogoda na to pozwoli)
Symulacje wykonano w programie Stellarium.

Komentarze