GOTOWOŚĆ ZORZOWA 24/25.09.2023 | Uderzenie koronalnego wyrzutu masy o dużym potencjale - możliwość wystąpienia zorzy polarnej nad Polską | Czytaj komentarz  

środa, 24 lutego 2010

Czas na 4. spotkanie AKA

Po miesięcznej przerwie myślę, że warto spotkać się na kolejnych wspólnych obserwacjach nieba. Nasze ostatnie spotkanie dostarczyło jak zwykle niesamowitych wrażeń, teraz czas na kolejne, a pierwsze w tym roku.
Trwają ferie, czasu na zorganizowanie spotkania sporo, tyle że pogoda się często sprzeciwia. O ile jednak warunki się poprawią, spróbuję zorganizować kolejne 2-godzinne wspólne podziwianie nieba, póki noce są jeszcze ciemne. No właśnie, czy ciemne? W niedzielę 28 lutego przypada pełnia, mamy zatem jeszcze maksymalnie trzy dni na spotkanie, którego główną atrakcją będzie Księżyc po I kwadrze, choć i na Marsa możemy popatrzeć. Pierwsze teleskopowe obserwacje na AKA w końcu mają szansę zostać zrealizowane. Jeżeli znajdą się chętni, podaję możliwe terminy 4. spotkania naszego koła: środa 18:00; czwartek 19:00 lub piątek 18:00. Pogoda powinna dać nam kilka godzin czystego nieba, choć dziury w chmurach szybko będą się wypełniać. Jeżeli się uda, spotykamy się na naszym stałym miejscu. Mile widziane także lornetki;) W razie pytań - kontakt mailowy. Nie obiecuję na 100% spotkania w tym tygodniu (katar, katar i jeszcze raz katar), ale jeśli byłaby pogoda - pomyślimy;)

9 komentarzy:

 1. No i nadszedł 28 dzień lutego - mamy pełnie Księżyca, a spotkanie nie zostało zrealizowane. Co zrobić - pogoda nie pozwoliła.
  W związku z tym druga próba 4. spotkania odbędzie się w dniach 5-7 marca. Nie ukrywam, że najlepszym dla mnie terminem byłby piątek 5 marca, ale spróbuję się ewentualnie dostosować.
  Godzina rozpoczęcia musi trochę się opóźnić, ze względu na coraz późniejszy zmierzch. Możemy spróbować o godzinie 18:30-19:00.

  OdpowiedzUsuń
 2. Po kolejnym niepowodzeniu nasze obserwacje zostały teraz zaplanowane na najbliższy weekend. I tak, ze względu na pogodę mamy następujące szanse:
  - piątek 70%,
  - sobota 40% i spada,
  - niedziela 70%.
  W związku z tym, że stan zdrowia już pozwala mi na zrealizowanie spotkania, a 15 marca przypada nów Księżyca, obserwacje w drugi weekend marca są teraz jak najbardziej możliwe do zrealizowania!
  W razie zmian, informować będę o nich tutaj:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. 4. SPOTKANIE OKA (12-13-14 MARCA) ODŁOŻONE!
  No i niestety sprawdziła się prognoza synoptyków - z północy wtargnął nad Polskę front atmosferyczny, z południa sytuacja nie wiele się różni - cały tydzień czeka nas prawdopodobnie z zachmurzonym niebem. Nie mamy szczęścia do tego 4-tego spotkania...:(
  A więc piszę co następuje:
  - próba 4-tego spotkania OKA zostanie podjęta w dniach 19-21 marca (codziennie o 19:00),
  - główną atrakcją będzie obserwacja topografii Księżyca będącego tuż przed I kwadrą - zapowiadają się więc piękne widoki,
  - jeżeli i kolejny weekend nie dopisze ze względu pogody lub innych czynników - kolejne próby podejmowane będą już od czwartku 25 marca codziennie o 19:30 do skutku.
  Niestety pech chciał, że na weekend niebo się zachmurzyło. Zobaczymy jak będzie za tydzień...

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziś nastąpi kolejna próba przeprowadzenia 4. OKA. W chwili obecnej pogoda daje nam 40% szans na pogodne niebo, więc nie jest najlepiej. Obecnie zachmurzenie wynosi 90% i nie wygląda, aby miało zmaleć. O ile się wypogodzi, zaczynamy o 20:40...
  W razie dzisiejszego niepowodzenia - kolejna próba jutro o 20:40, w niedzielę o 20:00.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pogoda chyba naprawdę się na nas uwzięła...
  W związku z kolejnym niepowodzeniem przeprowadzenia naszego astrospotkania, kolejna próba zostanie podjęta jutro o 20:40 lub w niedzielę o 20:00.
  Jeżeli do końca weekendu zachmurzenie się utrzyma, kolejne próby podejmować będziemy codziennie począwszy od czwartku.
  Miejmy jednak nadzieję, że jutro już się uda;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Po kolejnym weekendzie bez pogodnego nieba zmieniamy strategię - i to wcześniej niż planowaliśmy! Żadne chmury nie będą nam zasłaniać więcej gwiazd!
  Próby naszego 4-tego astro-spotkania będą podejmowane CODZIENNIE od poniedziałku (22 marca) do... skutku! Im szybciej tym lepiej dla nas - 23 marca przypada I kwadra Księżyca i widoki mogą być powalające.
  Wiem, że dni powszednie mogą spowodować, że mało kto będzie dysponowany, spróbować jednak nie zaszkodzi, nie mówiąc już gdy będzie pogodnie.
  Startujemy o 19:00 lub około 19:30 (dogadamy się mailowo). W tym tygodniu musi się udać!

  OdpowiedzUsuń
 8. Jest wtorek.
  Poniedziałek nie wypalił.
  ICM daje nam na wtorek obiecującą prognozę - od 18:00 do 03:00 ma być bezchmurne niebo. Szansa na chwilę obecną wynosi 70% i rośnie. Na zwiększenie apetytu - dziś I kwadra naszego Sąsiada.
  Jeżeli prognoza się sprawdzi - zaczynamy o 19:00;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Prognoza się sprawdza! Mamy coraz czystsze niebo!
  Szansa w tym momencie wynosi 90% - a więc spotykamy się dziś o 19:00, aby poobserwować Księżyc w najdogodniejszej fazie, ale nie pominiemy Saturna i Marsa;)
  Kto chce i ma czas tego szczerze zapraszam - wiem, że to środek tygodnia, liczę jednak że ktoś się jeszcze skusi...
  W końcu jak tu nie skorzystać z bezchmurnego nieba!

  OdpowiedzUsuń

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"