STS-130 Endeavour: 11. Dzień Misji

To był już przedostatni dzień dla załogi Endeavoura na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Rankiem polskiego czasu, kilka minut po godzinie 09:00 CET rozpoczęła się operacja podniesienia orbity ISS. Za pomocą manewrowych silniczków wahadłowca (RCS) "podniesiono" stację ksomcizną o 2 km. Manewr podniesienia orbity obiektu zakończył sie planowo o godzinie 09:14 CET. Opercja przebiegła sprawnie i bezproblemowo.
Około południa MCC (Mission Control Center) w Houston wyraziła niezadowolenie z powodu rosnącej temperatury w specjalnej lodówce"Glacier", w której znajdują się ważne próbki mające być dostarczone na Ziemię. Ponadto wykonano dziś prace transferowe i przeniesiono kilka ważnych elementów do modułu Tranquility z Destiny. Dzięki temu ten drugi moduł zyskał znowu więcej miejsca na inne części. W tym czasie załoga już śpi. O godzinie 21:44 nastąpi pobudka i rozpoczęcie Flight-Day 12. Dzisiejszy sen astronautów Endeavoura jest już ostatnim przed odcumowaniem promu od stacji.
Jeszcze dziś przed północą nastąpi pożegnanie załóg stacji kosmicznej i promu Endeavour. Następnie zostaną zamknięte włazy między dwoma obiektami. O godzinie 01:54 rozpocznie się powolny powrót promu na Ziemię - jest to pora przewidywanego oddokowania Endeavoura od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

Poniżej link, który poprowadzi do nagrania 10. dnia misji STS-130, wraz z elementami finałowego spaceru kosmicznego w jakości HD! Uprzedzamy - widoki zapierają dech!
STS-130 FLIGHT DAY 10 HIGHLIGHTS AND EVA-3
Credits: NASA TV

Komentarze