STS-133 Discovery: Start o dobę później

Dziś w piątek Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA poinformowała oficjalnie o przełożeniu startu promu Discovery o jedną dobę.Zgodnie z informacjami NASA, technicy pracujący przy platformie startowej LC-39A potrzebują minimum jednego dnia więcej, aby możliwe było pozbycie się problemu związanego z wyciekiem dwóch gazów (helu oraz azotu), do którego doszło w systemie hydraulicznym odpowiedzialnym za pracę prawego silnika OMS (Orbital Manuvering System).

Do niedawna prognozy pogody na wtorek były dość pesymistyczne, jednak najnowsze informacje mówią o 70% szans na sprzyjające warunki w czasie okienka startowego. Kończy się ono 7 listopada - póki co start misji STS-133 po przesunięciu został zaplanowany na wtorek 2 listopada, na godzinę 21:17 polskiego czasu.

Przełożenie startu wahadłowca na wtorek oznacza, że oficjalne odliczanie rozpoczęte zostanie o dzień później - zegar od stanu T -43h ruszyć powinien jutro,a  więc w sobotę, o godzinie 19:00 czasu polskiego. Inżynierowie NASA zapewniają, że problem techniczny nie jest na tyle groźny, by miał przyczynić się do kolejnych opóźnień w rozpoczęciu ostatniej misji promu kosmicznego Discovery.

Komentarze