LIVE BLOG: Sojuz TMA-20 - Dokowanie do ISS

21:40 Przez następne dwie i pół godziny dokonywane będą kolejne testy szczelności połączenia Sojuza ze stacją kosmiczną. Wszystko jednak w skazuje na to, że połączenie obu obiektów nastąpiło bezawaryjnie. Dokowanie zakończyło się pełnym powodzeniem trójki astronautów znajdujących się na Sojuzie.Ukazało się już pełne nagranie z ostatnich kilkunastu minut przed dzisiejszym dokowaniem statku Sojuz TMA-20 do ISS. Na tym kończy się dzisiejsza relacja z operacji cumowania Sojuza TMA-20 do pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Misja 26. Ekspedycji ISS właśnie się rozpoczęła!


Credit: NASA TV / issmania11

21:30 Rozpoczyna się konferencja "Post-Docking"21:27 Za kilka chwil rozpocznie się konferencja omawiająca dzisiejsze udane dokowanie i procedury jakie następować będą w najbliższym czasie. Otwarcie włazów powinno nastąpić około północy.

21:17 Dokowanie nastąpiło dokładnie o godzinie 21:11:32 czasu polskiego, nad zachodnimi rejonami Afryki.

21:15 Rozpoczynają się procedury "post-docking". Astronauci na pokładzie Sojuza i załoga ISS dokonają teraz testów szczelności połączenia oby obiektów. Po ich przeprowadzeniu is twierdzeniu bezpiecznego połączenia, nastąpi otwarcie włazów i ceremonia powitania nowych astronautów na pokładzie stacji kosmicznej, którzy będą na niej mieszkać do polowy maja 2011 roku.

21:11 KONTAKT! Sojuz TMA-20 z trójką astronautów przycumował planowo do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej!

21:10 Ostatnie metry. Z pokładu Sojuza widać doskonale już węzeł cumowniczy stacji ISS.

21:07 Sojuz rozpoczyna ostatnie manewry przed dokowaniem.

21:06 Sojuz na finałowej trajektorii dokowania. Wykonywane są korekty za pomocą silniczków manewrowych. Za 3 minuty sojuz i ISS znajdą się w strefie cienia. 18 metrów separacji.

21:03 Za 6 minut na orbicie nastąpi kolejny już dziś zachód Słońca. Kamery ISS ujawniają coraz dokładniej zbliżającego się Sojuza...21:02 Procedura dokowania przebiega prawidłowo. Sojuz znajduje się już niemal idealnie na finałowej trajektorii przed przycumowaniem do stacji kosmicznej.

21:00 12 minut do planowanego cumowania. Moment ten może jednak nastąpić szybciej lub później. W chwili obecnej zbliżanie się do ISS przebiega prawidłowo.

20:55 Sojuz znajduje się w odległości mniejszej niż 150 metrów od stacji kosmicznej.20:51 Około 20 minut do dokowania Sojuza do ISS. Oba obiekty przelatują teraz nad zachodnimi rejonami Ameryki Południowej. Separacja 240 metrów.

20:49 Trwa zmniejszanie prędkości Sojuza na orbicie. Następne minuty wymagają od astronautów wielkiego skupienia i precyzji.

20:47 Mniej niż 1 km to dystans dzielący Sojuza od ISS.20:45 Z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej również widać coraz lepiej zbliżający się rosyjski statek załogowy Sojuz.

20:42 Z pokładu statku Sojuz struktura ISS staje się coraz wyraźniejsza. Odległość od stacji wynosi już tylko 2 km.20:35 Sojuz znajduje się w odległości 5 km od stacji ISS. Z jego pokładu można już zauważyć znajome kształty zbliżającej się stacji kosmicznej.20:30 Rozpoczyna się transmisja telewizji NASA. Więcej o możliwościach odbioru NASA TV pod tym linkiem.

20:15 Za kwadrans początek transmisji telewizji NASA. Dzisiejsze dokowanie statku Sojuz TMA-20 będzie zakończeniem jego dwudniowej "pogoni" za stacją kosmiczną po orbicie, która rozpoczął w środę udanym startem. 

20:05 Transmisja telewizji NASA z operacji dokowania statku Sojuz rozpocznie się o godzinie 20:30 czasu polskiego.

20:00 Witam na specjalnym blogu "na żywo", w czasie którego relacjonowana będzie procedura dokowania rosyjskiego załogowego statku kosmicznego Sojuz TMA-20 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Moment dokowania zaplanowany jest na godzinę 21:12 czasu polskiego.

Komentarze