Częściowe zaćmienie Słońca - pozostały 2 dni

Oczekiwanie przed wtorkowym zjawiskiem przechodzi w coraz bardziej emocjonujący etap. Do częściowego zaćmienia Słońca pozostały już tylko 2 dni. Monitoring pogody stał się u mnie teraz najważniejszym zadaniem. Śledząc wszelakie serwisy pogodowe nie mogę mieć dużych nadziei na sprzyjające warunki pogodowe we wtorkowe przedpołudnie. Na około 45 godzin przed początkiem zjawiska każdy serwis pogodowy pokazuje dla rejonu Pomorza inne prognozy w czasie zaćmienia. Model GFS informuje o zachmurzeniu nieba sięgającym 70%. Zmienia się on jednak z każdą aktualizacją, która następuje co około 3-4 godziny, więc nie można tu uważać go za stuprocentowo nieomylny. Serwis pogodynka.pl przewiduje zachmurzenie całkowite. Model numeryczny ICM przewiduje duże zachmurzenie sięgające 60-70%. Zacząłem nawet monitorować dojczlandzki portal pogodowy. Prognozy synoptyków zza zachodniej granicy kraju dotyczące zachmurzenia na Pomorzu w czasie zaćmienia są dość zbieżne z serwisami polskimi, przewidują zachmurzenie duże do 70%. Ale - polski serwis twojapogoda.pl przewiduje dla rejonu Pomorza zachmurzenie... małe lub bardzo małe (!). Nie wiem skąd te prognozy, nie wiem na ile są one wiarygodne, ale ze wszystkich prognoz - te podobają mi się najbardziej, nic dziwnego, dają w końcu największą nadzieję. Największe szanse na sprzyjające warunki pogodowe mają okolice Krakowa, Zakopanego, Polski Południowej, Południowo-Zachodniej i Bieszczad. Najmniejsze zaś - Pomorze i Wielkopolska. Ciekawe ile z tych wszystkich prognoz się jeszcze zmieni - a czy na lepsze, czy na gorsze - trzeba po prostu poczekać...

Model zachmurzenia (GFS) z wyprzedzeniem - prognoza na wtorek, na godzinę 09:00 - bardzo niekorzystny dla Pomorza.

Model zachmurzenia (Wetterzentrale.de) - prognoza na wtorek, około godziny 09:00. Niezbyt korzystny dla Pomorza, ale dający "jakieś" słabe promyki nadziei.


Najbardziej optymistyczna prognoza dla Pomorza (no właśnie, ale na ile wiarygodna?) portalu twojapogoda.pl, na wtorek, na godzinę 10:00.

Czekamy. Oby tych oczekiwanych dziur w chmurach i przejaśnień było coraz więcej - i w prognozach, i w rzeczywistości...

Komentarze