STS-133 Discovery: T -43 godziny i odliczamy!

Dzisiaj, o godzinie 21:00 czasu polskiego rozpoczęło się oficjalne odliczanie do startu promu kosmicznego Discovery w misji STS-133 ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Oficjalny tok odliczania jak zwykle rozpoczął się od stanu T -43 hours i jest on zbudowany z kilku przerw technicznych.
Pierwsza z nich nastąpi we wtorek o godzinie 13:00 i potrwa 4 godziny. Przed tym jednak, we wtorek o godzinie 07:00  rozpocznie się proces ładowania ogniw paliwowych promu Discovery. Początek oficjalnego odliczania to czas, w którym możemy już mieć świadomość, iż do próby startu pozostało naprawdę niewiele!

"Discovery przeleci jeszcze parę mil nad Ziemią, zanim ostatecznie zaśnie." - powiedział na jednej z ostatnich konferencji prasowych Jeff Spaulding, dyrektor testów NASA. I rzeczywiście wiele w tej wypowiedzi prawdy. Po zrealizowaniu bowiem misji STS-133, Discovery przejdzie definitywnie na zasłużoną emeryturę - "Żaden inny prom nie wykonał tylu misji, w dodatku tak istotnych, m.in. z wyniesieniem Kosmicznego Teleskopu Hubble'a na orbitę."

Prognozy pogody dla Florydy na 4 dni przed startem są sprzyjające - już dziś synoptycy NASA przewidują co najmniej 80% szans na pomyślne warunki meteorologiczne w czasie okienka startowego, a sytuacja pogodowa powinna wg prognoz być stabilna - zapewniła Kaithy Winters, oficer pogodowy NASA. Gdyby miało dojść do niechcianego opóźnienia startu o dobę, wówczas w piątek szanse na sprzyjającą aurę spadają do 70%, w sobotę zaś do 60%. Jeżeli nie dojdzie jednak już do żadnych problemów technicznych, które zakłóciły kilka poprzednich prób startu tej misji w listopadzie ubiegłego roku, już w czwartek możemy być świadkami historycznego wydarzenia.

Nowe informacje w kwestii lotu STS-133 będą się pojawiać już na bieżąco.

Komentarze