STS-133 Discovery: Pojutrze oddokowanie promu od ISS

Misja STS-133 została w czawartek oficjalnie wydłużona do środy. Lądowanie w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego zaplanowano w okolicach godziny 18:00 czasu polskiego.

Zanim to jednak nastąpi, astronauci z promu Discovery odcumują od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Na 6 marca przewidziana jest ceremonia pożegnania załóg ISS i Discovery, która poprzedzi odłączenie wahadłowca od stacji kosmicznej. Oddokowanie promu zaplanowano na poniedziałek, 7 marca na godzinę 13:03 czasu polskiego. Po odcumowaniu prom Discovery wykona słynny manewr "fly around" polegający na oblocie stacji kosmicznej w celu sfotografowania jego poszycia termicznego przez załogę ISS. Jest to jedna z procedur wprwadzonych w harmonogram każdego lotu wahadłowca po katastrofie promu Columbia jaka miała miejsce 1 lutego 2003 roku, spowodowanej uszkodzeniem osłony termicznej orbitera.

Dziś astronauci misji STS-133 i ISS mają nieco spokojniejszy dzień. Po zrealizowaniu wszystkich spacerów kosmicznych dokonywane sa porządki i prace wewnątrz modułu PMM, który podczas tej misji został dostarczony na stację kosmiczną. Z tego właśnie powodu ostatni lot promu Discovery wydłużono.

Specjalna relacja na żywo na Hawkeye Astro-Blog z deorbitacji i wejścia w atmosferę promu Discovery poprzedzającego lądowanie na Florydzie rozpocząć się powinna w środę o godzinie 14:30.

Poniżej niezwykłe nagrania ukazujące start misji STS-133 z kamer umieszczonych na rakietach pomocniczych SRB, które zostały odrzucone w dwie minuty po zapłonie.

Komentarze