STS-134 Endeavour: Dzień do startu

O godzinie 16:00 nastąpiła kolejna przerwa techniczna w oficjalnym odliczaniu do startu misji STS-134. Jednocześnie w tym samym czasie rozpoczęła się konferencja prasowa w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego na jedną dobę przed planowanym startem wahadłowca.

Tablica w KSC informująca o ostatnim już dniu oczekiwania na start misji STS-134. (NASA)

W czasie konferencji Jeff Spaulding, dyrektor testów NASA powiedział: -Jak do tej pory wszystkie prace na platformie startowej i wahadłowcu postępują zgodnie z harmonogramem. Nie stwierdzamy na ten moment żadnych problemów technicznych. Finałowe testy awioniki promu Endeavour wraz z kontrolą jego trzech głównych silników przeprowadzono pomyślnie.

-Endeavour, jak wszystkie nasze promy miał wielki wkład w historię kończącego się programu lotów załogowych STS. Jutro do tych wszystkich osiągnięć zamierzamy dodać jeszcze jedno - rozpoczęcie misji, która dostarczy na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS najdroższy w historii eksperyment naukowy - Alpha Magnetic Spectrometer (AMS-02) - dodał Spaulding.

Pogorszyły się prognozy pogody na jutrzejszy dzień. Synoptycy NASA informują o spadku szans na sprzyjającą pogodę z 80 do 70%. Wzrosło bowiem ryzyko wystąpienia chmur niskiego piętra i czasowych porywów wiatru. To jednak wciąż duże szanse na start, o ile oczywiście nie dojdzie do niespodziewanych usterek technicznych. Na zachód od Florydy wytworzył się dość silny front, który wg przewidywań meteorologów w powolnym tempie zmierzać będzie na południowy wschód. Istnieją także pewne obawy o wystąpienie opadów deszczu, aczkolwiek wśród zagrożonych miejsc Floryda na razie się nie znajduje. Warunki pogodowe na sobotę w razie 24-godzinnego odłożenia startu utrzymują się na poziomie 70% szans na odpowiednią aurę, po czym w niedzielę, na wypadek 48-godzinnego opóźnienia misji wzrastają do 80%.

Sytuacja pogodowa  z satelitymeteorologicznego. (weather.com)
Wczoraj w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego miał ponadto miejsce pożar roślinności, która zajęła się ogniem w odległości około 3 km na zachód od stanowiska startowego LC-39A. Sytuację opanowały już służby przeciwpożarowe. Dziś jednak ekipy te zamierzają dokonać kontrolowanych pożarów w celu wypalenia pozostałości po wczorajszym incydencie i uniknięcia wystąpienia kolejnych pożarów w dniu startu. Kilka fotografii z tego niechcianego incydentu na końcu artykułu.

Warunki pogodowe w czasie 10-minutowego okienka startowego, w którym prom może wystartować zapowiadają się w tym momencie wystarczająco dobrze - przewiduje się wystąpienie chmur na wysokości 3.000 stóp, dobrą widoczność, słaby północny i północno-wschodni wiatr i temperaturę w okolicach 25 stopni Celsjusza.

W nocy z czwartku na piątek o godzinie 01:00 czasu polskiego planowane jest odsunięcie od wahadłowca olbrzymiej obrotowej konstrukcji serwisowej RSS. Procedura ta może jednak się opóźnić z powodu zapowiadanych burz i gwałtownych warunków meteorologicznych w okolicach kosmicznego centrum. NASA może sobie pozwolić na nawet 4-godzinne opóźnienie procedury odsuwania RSS od promu Endeavour bez wpływu na dalsze odliczanie jak i planowane tankowanie zbiornika zewnętrznego ET. Pierwsze przygotowania do odsunięcia RSS nastąpiły około godziny 17:30. Na godzinę 20:00 zaplanowane zostały kolejne testy łączności z modułem załogowym na pokładzie promu Endeavour.

Przerwa techniczna, która nastąpiła o czasie T -11 hours jest najdłuższą w całym oficjalnym toku odliczania. Potrwa ona 13 godzin 22 minuty. Wznowienie odliczania nastąpi więc w piątkowy poranek, o godzinie 05:22 czasu polskiego. O godzinie 06:22 nastąpi aktywacja ogniw paliwowych wytwarzających energię elektryczną na pokładzie wahadłowca. O godzinie 10:22 rozpocznie się dwugodzinna przerwa w odliczaniu o czasie T -6 hours. Na godzinę 12:22 w momencie zakończenia tejże przerwy przewidziane jest rozpoczęcie ładowania ciekłego paliwa do zbiornika zewnętrznego ET. W chwili obecnej synoptycy są umiarkowanie spokojni o warunki pogodowe na tę procedurę.

Transmisja telewizji NASA z ostatniego startu promu kosmicznego Endeavour przewidziana jest na godzinę 16:30. Specjalna relacja na witrynie Hawkeye Astro-Blog z tego wydarzenia rozpocząć się powinna od godziny 15:30, jednak czas jej rozpoczęcia może nieznacznie się opóźnić.
Credit: Spaceflightnow

Komentarze