STS-134 Endeavour: Konferencja na 2 dni przed startem

O godzinie 17:00 w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego na Florydzie rozpoczęła się kolejna konferencja personelu odpowiedzialnego za misję promu Endeavour. W czasie briefingu wzięli udział główny menadżer programu promów kosmicznych Mike Mosses, dyrektor startu misji STS-134 Mike Leinbach oraz Kaithy Winters, oficer pogodowy NASA.

W czasie konferencji podano prasie i mediom zaktualizowane informacje dotyczące przygotowań do piątkowego startu wahadłowca Endeavour. Dyrektor startu Mike Leinbach poinformował, iż wszystkie dotychczasowe procedury związane z odliczaniem przebiegają poprawnie. Za kilkanaście minut (dokładnie około godziny 17:30) powinno rozpocząć się ładowanie ciekłego tlenu do ogniw paliwowych wahadłowca. Procedura ta powinna zakończyć się o godzinie 20:00. Wówczas do ogniw zostanie załadowany ciekły wodór. Ta operacja także potrwa około 150 minut. Leinbach podkreślił, że dotąd nie napotkano żadnych problemów technicznych. Cały personel MMT (Mission Management Team) w chwili obecnej daje zgodę na piątkowy start i nie dopatrując się jakichkolwiek przeciwwskazań do startu.

Kaithy Winters podała dobre wiadomości w zakresie warunków pogodowych nad stanowiskiem startowym w najbliższy piątek. Na nieco ponad dwie doby przed startem, prognozy dają 100% szans na pomyślne warunki w czasie tankowania zbiornika zewnętrznego ET materiałami pędnymi oraz 80% szans na odpowiednie warunki w czasie okienka startowego. Gdyby doszło do opóźnienia startu o 24 godziny, warunki na jego przeprowadzenie w sobotę spadają do 70%. Odłożenie startu o 48 godzin to powrót do piątkowej aury - niedziela ponownie daje 80% szans na odpowiednią pogodę nad rejonem startu. Obecnie Floryda znajduje się pod wpływem układu wysokiego ciśnienia, istnieją jednak szanse na wytworzenie się burz w czwartek popołudniu. 

Na konferencji padło kilka pytań związanych z wizytą prezydenta Stanów Zjednoczonych w KSC w czasie startu. Z okazji wizyty głowy USA na Przylądku Canaveral zostaną zastosowane nadzwyczajne procedury w kwestii bezpieczeństwa. Jak zapewnił Leinbach, wszystkie niezbędne kroki w tej sprawie zostaną podjęte, a o bezpieczeństwo nikt nie będzie musiał się martwić. Niektóre źródła mówią o nawet 500 tysiącach widzów na Przylądku Canaveral, którzy przybędą oglądać na własne oczy ostatni start najmłodszego wahadłowca.

Po wczorajszym przybyciu astronautów do KSC panują optymistyczne nastroje przed startem. Jeżeli wszystkie prace postępować będą tak, jak do tej pory, jest bardzo prawdopodobne, że próba startu uda się w ustalonym oficjalnie na FRR piątkowym terminie. Rozpoczęte we wtorek o godzinie 20:00 oficjalne odliczanie w chwili obecnej jest kontynuowane. Następna przerwa techniczna przewidziana jest o północy czasu polskiego.

Komentarze