STS-134 Endeavour: Przygotowania na przybycie astronautów

Dzisiaj, krótko po godzinie 16:00 z Houston w Teksasie, sześcioosobowa załoga promu kosmicznego Endeavour wystartowała na pokładzie samolotów T-38 w stronę Centrum Kosmicznego Kennedy'ego na Florydzie. W tym momencie w rejonie SLF (Shuttle Landing Facility) trwają przygotowania do przyjęcia astronautów. Wg oficjalnych informacji NASA, samoloty z załogą powinny wylądować na Florydzie krótko po godzinie 12:00 czasu lokalnego (18:00 czasu polskiego). Lądowanie astronautów misji STS-134 transmitowane będzie dzisiejszego popołudnia w telewizji NASA. Przekaz na żywo powinien zacząć się kilka minut przed wylądowaniem samolotów T-38 na Florydzie.

Przybycie astronautów na Florydę oznacza tym samym dla załogi początek okresu kwarantanny przedstartowej, trwającej zazwyczaj około 4 dni. W tym czasie załoga nie będzie miała już bezpośredniego kontaktu ze swoimi bliskimi w celu uniknięcia zarażenia się potencjalnymi wirusami, które mogłyby nie pozwolić rozpocząć misji w planowanym terminie lub nawet zmusić do wymiany składu załogi.

Niemal dwie godziny po przybyciu astronautów do Centrum Kosmicznego Kennedy'ego, z Centrum Kontroli Startu uruchomione zostanie oficjalne odliczanie do startu - moment ten zaplanowano na dzisiejszy wieczór o godzinie 20:00 czasu polskiego.

O godzinie 16:00 czasu polskiego w KSC miała miejsce konferencja personelu misji STS-134, na której poinformowano o postępach prac i przygotowań przedstartowych. Jeremy Graeber, dyrektor testów NASA ogłosił, że wszystko postępuje zgodnie z planem, bez jakichkolwiek opóźnień w harmonogramie prac. -Cały nasz zespół w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego i siedzibach NASA ponad rok pracował nad przygotowaniem promu kosmicznego Endeavour do jego 25-tej i ostatniej misji. W tym momencie nie stwierdzamy żadnych problemów technicznych - powiedział na konferencji Graeber.

Joe Delai, główny menadżer ds. ładunku jaki Endeavour dostarczy na pokład stacji kosmicznej ISS poinformował, że jeszcze dziś nastąpi zamknięcie drzwi ładowni wahadłowca i ostateczne przygotowanie do piątkowego startu. -Nie napotkaliśmy żadnych problemów technicznych i jesteśmy gotowi do startu - zapewnił Delai. Więcej szczegółów w tej kwestii Delai ma ogłosić na przedstartowej konferencji L-1 w czwartek.

Oficer pogodowy NASA Kaithy Winters poinformowała o warunkach pogodowych na dzień startu nad stanowiskiem startowym. Prognozy synoptyków na piątek są bardzo sprzyjające zarówno dla startu Endeavoura, jak i dla procedury ładowania materiałów pędnych do zbiornika zewnętrznego ET. - Warunki meteorologiczne na piątek zapowiadają się dobrze, możliwe jednak jest wystąpienie burz w czasie odsuwania obrotowej konstrukcji serwisowej RSS od wahadłowca, co ma nastąpić w czwartek o godzinie 19:00 czasu lokalnego (piątek, 01:00 czasu polskiego). W chwili obecnej wg informacji jakich udzieliła Winters, warunki pogodowe na piątek dają 80% szans na sprzyjającą aurę dla startu promu Endeavour.

Komentarze