STS-134 Endeavour: 4. dzień misji - instalacja AMS-02

Czwarty dzień misji promu Endeavour dobiegł końca. Astronauci udali się na ośmiogodzinny spoczynek o godzinie 20:26 czasu polskiego.W czasie Flight Day 4 miało miejsce jedno z najważniejszych zadań tego lotu. Załoga dokonała przeniesienia najdroższego w historii eksperymentu naukowego AMS-02 z ładowni wahadłowca i przytwierdzenia go na stałe do konstrukcji stacji kosmicznej ISS. Wyciągnięcia AMS-02 z ładowni dokonano o godzinie 08:21 czasu polskiego, a stałe zainstalowanie go na ISS odbyło się o godzinie 11:46. Ładunek warty ponad 2 mld amerykańskich dolarów został pomyślnie aktywowany i przetestowany po zainstalowaniu.

Wewnątrz stacji kosmicznej astronauci Drew Feustel i Greg Chamitoff odbyli finałowe przygotowania do piątkowego spaceru kosmicznego. EVA-1 rozpocznie się o godzinie 09:16 czasu polskiego. Plan zakłada ponad 6 godzin prac astronautów poza pokładem stacji ISS i m.in. zainstalowanie eksperymentu MISSE i instalacji systemu radiowej komunikacji dla modułu Destiny. Zanim to nastąpi, spacerowicze będą musieli spędzić pewien czas w śluzie Quest, w której ich organizmy zostaną przystosowane do pracy w warunkach towarzyszących każdemu wyjściu astronautów w otwartą przestrzeń kosmiczną.

Poniżej nagranie time-lapse ukazujące zainstalowanie spektrografu AMS-02 na konstrukcji kratownicowej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Nagranie robi wrażenie!
Credit: NASA TV / Ronsmytheii

Komentarze