STS-134 Endeavour: 6. dzień misji - inspekcja FI osłony termicznej

Za załogą misji STS-134 szósty dzień misji. W jej czasie Centrum Kontroli Lotów w Houston wydało rozkaz przeprowadzenia przez astronautów szczegółowych skanów poszycia termicznego promu kosmicznego Endeavour. Decyzję tę wydano po przeanalizowaniu uszkodzeń poszycia, do jakich doszło w czasie poniedziałkowego startu wahadłowca. Uszkodzenia znajdują się na brzuchu orbitera i mają wymiary około 2,5 cala na 3 cale. Uszkodzonych miejsc poszycia jest kilka, ale większość uznano już za niegroźne. Ostatnie jednak, które wydawało się być największe NASA zaleciła przeanalizować podczas dokładnej inspekcji nazywanej jako FI (ang. Focused Inspection). Było to pierwsze takie wydarzenie od czasu misji STS-122 Atlantis, a piąte po katastrofie wahadłowca Columbia w 2003 roku.

Inspekcji dokonano za pomocą manipulatora SRMS, na którego końcu umieszczono OBSS (Orbiter Boom Sensor System). Manipulator kontrolowali astronauci Drew Feustel i Roberto Vittori. Podczas tych dokładnych skanów możliwe było wykonanie zdjęć trójwymiarowych uszkodzonych miejsc, a tego nie był w stanie zapewnić manewr RPM wykonany krótko przed dokowaniem promu do stacji kosmicznej. Inspekcja FI trwała około 75 minut i zakończyła się tuż przed 11:00 czasu polskiego.

W czasie szóstego dnia misji Endeavoura miało także miejsce inne ważne wydarzenie, jakim było nawiązanie kontaktu z Ojcem Świętym, Benedyktem XVI. Początek rozmowy pomiędzy stacją kosmiczną, a głową kościoła katolickiego nastąpiło o godzinie 13:11 i trwało około 20 minut. Papież Benedykt XVI zadał astronautom kilka pytań dotyczących m.in. wrażeń załogi z faktu przebywania w przestrzeni kosmicznej oraz odczuć astronautów dotyczących aktualnych wydarzeń na Ziemi.

Podczas szóstego dnia lotu STS-134 dokonano także pierwszych przygotowań przed drugim spacerem kosmicznym Spacer EVA-2 zaplanowany jest na niedzielę, z początkiem około godziny 08:00 czasu polskiego. To wyjście astronautów poza pracami ustalonymi na EVA-2 obejmie również część prac niewykonanych w czasie pierwszego spaceru, który musiał zostać skrócony o 45 minut z powodu problemów ze skafandrem astronauty Grega Chamitoffa.

Poniżej zapisy rozmowy Ojca świętego z astronautami promu Endeavour i stacji kosmicznej ISS.

Credit: NASA TV

Komentarze