STS-134 Endeavour: Druga próba startu 16 maja

W poniedziałek w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego na Florydzie odbyło się spotkanie MMT (Mission Management Team) omawiające aktualne postępy prac przy wahadłowcu Endeavour. W czasie konferencji potwierdzono poniedziałek, 16 maja jako dzień drugiej próby startu misji STS-134. Oficjalne odliczanie wg procedury S0007 od stanu T -43 hours rozpocznie się w piątek o godzinie 13:00. Moment T -0 czyli start promu Endeavour ustalony jest na poniedziałek, o godzinie 14:56 czasu polskiego.

- W tym momencie jesteśmy w dobrym humorze. Wahadłowiec wygląda na sprawny, cały zaś zespół techników jest nastawiony optymistycznie. Mamy nadzieję, że tym razem grzejniki jak i wszystkie naprawione systemy promu będą pracować prawidłowo i pozwolą na rozpoczęcie misji o najbliższym poniedziałkowym poranku. - powiedział na konferencji Mike Leinbach, dyrektor startu misji STS-134. Nie znamy jeszcze dokładnej przyczyny problemów - mówił Mike Mosses, główny menadżer Programu Lotów Promów Kosmicznych - jednak w zasadzie wszystko wskazuje na to, że największy problem udało nam się usunąć.

Początek oficjalnego odliczania zaplanowany jest za 4 dni. Jeżeli nie pojawią się nowe usterki techniczne, jest bardzo prawdopodobne, że Endeavour wystartuje po raz ostatni już za 6 dni. Misja STS-134 potrwać ma 16 dni, z lądowaniem zaplanowanym obecnie na 1 czerwca. Tak znaczne opóźnienie startu, z założeniem iż misji uda się wystartować w czasie drugiej próby w najbliższy poniedziałek sprawia, że jej zakończenie przypadnie o porze nocnej czasu lokalnego, Endeavour więc będzie powracać po raz ostatni na Ziemię pod osłoną nocnego nieba. Na razie jednak ważnym jest, by druga próba startu lotu STS-134 zakończyła się pomyślnym rozpoczęciem misji...

Komentarze