STS-134 Endeavour: Jutro powrót załogi do KSC

Na jutro około godziny 15:00 czasu polskiego spodziewane jest ponowne przybycie astronautów misji STS-134 do Centrum Kosmicznego Kennedy'ego na Florydzie. Wraz z ich przybyciem rozpocznie się czterodniowy okres kwarantanny przedstartowej, w czasie której załoga nie będzie miała już kontaktu ze swymi bliskimi.

Od czasu odwołania pierwszej próby startu, szóstka astronautów przebywała w Centrum Kosmciznym Johnsona w Houston, gdzie wykonywano dodatkowe przygotowania i szkolenia do misji, m.in. poprzez ćwiczenia w symulatorze lotu wahadłowca, a także w specjalnym basenie, mającym stworzyć podobne warunki do tych, z jakimi załoga będzie musiała się zmierzyć podczas spacerów kosmicznych na zewnątrz pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Podczas wyprawy STS-134 zaplanowane są aż 4 wyjścia astronautów w otwartą przestrzeń kosmiczną.

Przygotowania do drugiej próby startu podstępują sprawnie. Technicy na stanowisku startowym LC-39A zainstalowali już wewnątrz promu Endeavour nowe sprawne urządzenie LCA, mając nadzieję, że w czasie poniedziałkowego finałowego odliczania wszystkie systemy promu będą pracować poprawnie. Oficjalne odliczanie od stanu T -43 hours rozpocząć się powinno w piątek, 13 maja o godzinie 07:00 czasu lokalnego (13:00 czasu polskiego).

Druga próba startu 16-dniowej misji STS-134 promu kosmicznego Endeavour zaplanowana jest na poniedziałek, 16 maja o godzinie 08:56 czasu lokalnego (14:56 czasu polskiego).

Komentarze