STS-134 Endeavour: Opóźnienie startu do 16 maja

W piątek podczas spotkania z mediami w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego na Florydzie menadżerowie programu wahadłowców poinformowali, iż kolejna próba startu misji STS-134 nie może się odbyć przed 16 maja. Wstępnie ustalona pora to NET 16 maja, godz. 14:58 czasu polskiego (ang. - NET - no earlier than - nie wcześniej niż).

W poniedziałek 9 maja o godzinie 21:00 czasu polskiego będzie miała miejsce konferencja z udziałem Mike'a Mossesa, głównego menadżera Programu Lotów Promów Kosmicznych i Mike'a Leinbacha, dyrektora startu misji STS-134. Podczas briefingu omówione zostaną w formie podsumowania wszystkie dotychczasowe procedury i postępy prac technicznych jakie miały miejsce od czasu wstrzymania pierwszej próby startu promu Endeavour w dniu 29 kwietnia. Transmisja na żywo w telewizji NASA.

Chociaż przyczyna usterki, która wstrzymała start wahadłowca nie została jeszcze odnaleziona, zespoły techników dokonują wymiany całego osprzętu w tylnej sekcji promu, który potencjalnie mógł być przyczyną problemu. Niesprawny 29 kwietnia moduł LCA-2 został w środę wymieniony na nowy. Jego testy poprawności pracy są już w toku.

W aktualny weekend inżynierowie NASA zainstalują i sprawdzą nową instalację elektryczną współdziałającą przy transferach energii z modułu LCA do grzejników systemów silników APU wahadłowca. Dokonane zostaną także testy w celu sprawdzenia czy działają one prawidłowo (przez 30 minut monitorowana będzie praca podzespołów LCA i systemów APU). Pełne zakończenie testów powinno mieć miejsce po 2-3 dniach.

Wahadłowiec posiada trzy pomocnicze jednostki energii APU, które stanowią układ hydrauliczny niezbędny  przy nakierowywaniu promu w czasie wznoszenia na orbitę, a także podczas wchodzenia z ziemską atmosferę. Na liniach paliwowych hydrazyny każdy osobny silnik APU posiada dwa grzejniki odpowiadające za niedopuszczanie do zamarznięcia paliwa podczas pobytu wahadłowca w przestrzeni kosmicznej. Kryteria startu promu i jego całego lotu wdrożone przez NASA wymagają aby wszystkie APU łącznie z grzejnikami były sprawne w czasie startu. W czasie pierwszej próby startu 29 kwietnia, linia paliwowa jednego z nich nie działa jak powinna. Inżynierowie potwierdzili przypuszczenia mówiące o możliwym zwarciu jednego z grzejników.

Okno startowe dla misji STS-134, a więc okres, w którym Endeavour może wystartować trwa do 26 maja. Jedynym dniem, którego NASA starałaby się uniknąć w tym czasie jest 21 maja. Start tego dnia oznaczałby dokowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS dwa dni później. 23 maja od stacji kosmicznej ma odcumować rosyjski statek kosmiczny Sojuz wraz z trójką astronautów stanowiących skład 27. Ekspedycji na ISS. Menadżerowie misji STS-134 ustalili, że gdyby start odbył się jednak 21 maja, to załoga promu Endeavour byłaby w stanie wykonać wszystkie powierzone na ten lot zadania, pomimo kolidującej w pewnym sensie procedurze odcumowania statku Sojuz od stacji kosmicznej.

Data startu, a więc 16.05, g. 14:58 czasu polskiego pozostaje wciąż poprzedzona skrótem NET, a więc wciąż nie jest ona oficjalnie zatwierdzona. W wypadku uporania się techników z wszystkimi pracami wewnątrz wahadłowca i ewentualnym potwierdzeniu 16 maja jako daty drugiej próby startu misji STS-134, oficjalne odliczanie zaczęłoby się na 3 dni przed planowanym startem według normalnej procedury (S0007) od stanu T -43 hours. Na oficjalne potwierdzenia musimy jednak poczekać jeszcze kilka dni .

Czekając nieustannie na swój ostatni lot, prom kosmiczny Endeavour pozostaje osłonięty obrotową konstrukcją serwisową RSS stanowiącej element platformy startowej LC-39A. (NASA/Troy Cryder)

Urządzenie LCA-2 usunięte z promu Endeavour i wymienione już na nowe. (NASA/Troy Cryder)

Komentarze

  1. Mi 16 maja pasuje, poniedziałek, wyjątkowo wolny od obowiązków, przynajmniej bym całą transmisję zobaczył a i pora przyjemna:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bezpieczeństwo przede wszystkim :)
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"