STS-134 Endeavour: Start nie wcześniej niż 8 maja

Choć prace techników na stanowisku startowym LC-39A w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego jeszcze się nie skończyły, już dziś wiadomo, że misja promu kosmicznego Endeavour nie rozpocznie się wcześniej niż w niedzielę, 8 maja.

NASA poinformowała, że do 8 maja start na pewno się nie odbędzie ze względu na konieczność dokończenia prac i testów związanych z elementami wahadłowca, które uniemożliwiły próbę startu 29 kwietnia. Inżynierowie NASA ustalili pierwszą prawdopodobną przyczynę zwarcia jaka wystąpiła w jednym z dwóch grzejników silnika APU 1, choć pełne oficjalne informacje podane zostaną do wiadomości po weekendzie. - Wygląda na to, iż zasilanie nie dochodziło do grzejników, przez co nie pracowały one tak jak powinny w dniu piątkowego startu promu - powiedział Mike Mosses, jeden z głównych menadżerów Programu Lotów Promów Kosmicznych.

Plan prac zakłada usunięcie wadliwych elementów i wymianę ich na nowe. Po zainstalowaniu sprawnych części technicy będą zmuszeni sprawdzić, czy wszystko działa poprawnie. Wykonane zostaną testy (czas na ich przeprowadzenie to minimum 2 dni), które ustalą czy można ustalić oficjalną datę i godzinę drugiej próby startu promu Endeavour.

- Jesteśmy w stanie dużo powiedzieć o zaistniałym problemie - mówi Mosses - i tyle tylko, że misja nie rozpocznie się przed 8 maja. Na dzień dzisiejszy nie jesteśmy nawet w stanie ustalić terminarzu prac. Pozostało wiele zadań "krótkoterminowych" które muszą jeszcze zostań wykonane przed oficjalnym wyznaczeniem pory następnej próby rozpoczęcia misji. Sześcioosobowa załoga promu Endeavour powróciła na kilka dni do Centrum Kosmicznego Johnsona w Houston, gdzie odbędzie kilka treningów przed powrotem do KSC i ponowieniem próby startu.

Na dzień dzisiejszy nie znamy całkowicie pewnej pory drugiej próby startu, jedyne co jest pewne to fakt, iż misja nie może się rozpocząć wcześniej niż 8 maja. Jeżeli prace inżynierów i testy nowo zainstalowanych części na wahadłowcu zostaną przeprowadzone szybko i prawidłowo, a sobotnia próba startu zostałaby oficjalnie zatwierdzona, wówczas Endeavour rozpocząłby swój ostatni lot o godzinie 18:09 czasu polskiego. W nowym tygodniu pojawią się zapewne dokładniejsze informacje na ten temat.

Komentarze