STS-134 Endeavour: Załoga w KSC; 4 dni do drugiej próby startu

Tuż po godzinie 15:00 czasu polskiego sześcioosobowa załoga promu kosmicznego Endeavour wylądowała na pokładzie samolotów Gulfstream II w Centrum kosmicznym Kennedy'ego na Przylądku Canaveral. Lądowanie nastąpiło tradycyjnie w rejonie SLF (Shuttle Landing Facility). Przybycie astronautów na Florydę oznacza początek okresu przedstartowej kwarantanny, w czasie której załoga nie będzie miała styczności ze swoimi rodzinami, a także zbliżającą się wielkimi krokami druga próbę rozpoczęcia ostatniej misji promu Endeavour.

Załoga na KSC powróciła już po raz drugi. Miejmy nadzieję, że następna droga jaką odbędzie szóstka astronautów nie będzie ponownie drogą powrotną do Houston po odwołaniu drugiej próby startu, a jedynie początkiem historycznej wyprawy wahadłowca w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. -To wspaniale znaleźć się tutaj z powrotem. Naprawdę doceniam ogromny wkład wszystkich zespołów, którzy ciężko pracowali by Endeavour był ponownie gotowy do lotu - powiedział astronauta Mark Kelly, dowódca misji STS-134. Mark Kelly i pilot misji STS-134 Greg Johnson odbędą jeszcze dzisiejszego popołudnia ćwiczebne loty w zmodyfikowanych samolotach Gulfstream II mających stworzyć podobne warunki do tych, z jakimi astronauci będą musieli się zmierzyć w czasie lotu promem kosmicznym.

Kaithy Winters, oficer pogodowy NASA poinformowała o warunkach pogodowych spodziewanych w czasie drugiej próby startu. W wyznaczonym poniedziałkowym okienku startowym istnieje 70% szans na odpowiednią aurę nad rejonem stanowiska startowego. Druga próba startu zaplanowana jest na poniedziałek, na godzinę 14:56 czasu polskiego. Jutro o godzinie 16:00 odbędzie się pierwsza konferencja przedstartowa, na której zostaną podane do wiadomości publicznej najnowsze informacje z ostatnich przygotowań do drugiej próby startu misji STS-134. Transmisja na żywo w telewizji NASA.

Komentarze