LIVE BLOG: STS-135 Atlantis 11. dzień misji - ceremonia pożegnania załóg

Niniejszy wpis jest aktualizowany z upływem dnia. Aby odczytywać nowe informacje zalecane jest odświeżanie witryny (klawisz F5). Zdjęcia pochodzą z przekazu telewizji NASA.
21:30 W półtorej godziny po zakończeniu Flight Day 11 kończy się dzisiejsza relacja na żywo z przebiegu kolejnego dnia misji. Początek kolejnej - już za 10 godzin. Dwunasty dzień misji relacjonowany będzie od godz. 07:45! Ostatnie w dziejach oddokowanie promu kosmicznego od stacji ISS powinno nastąpić o godz. 08:28 czasu polskiego. Przed nami historyczne wydarzenia!

20:10 Flight Day 11 dobiegł końca. Załoga rozpoczęła ośmiogodzinny odpoczynek, który zakończy się rozpoczęciem dwunastego dnia misji około godziny 04:30 czasu polskiego.

19:47 Mijają cztery i pół godziny od zamknięcia włazów ostatniego promu kosmicznego, który przycumował do ISS. Tuż przed godziną 20:00 załoga misji STS-135 zakończy dzisiejszy dzień. Pobudka rozpoczynająca dwunasty dzień misji zaplanowana jest około godziny 04:30 czasu polskiego.

19:09 Niebawem powinny ukazać się najnowsze informacje dotyczące czwartkowego lądowania, wraz z pokazanymi trajektoriami, jakimi Atlantis będzie schodzić na Ziemię. Zwykle informacje takie są udostępniane na 3-4 dni przed planowaną deorbitacją.

18:01 Poniżej widzimy prawe skrzydło promu kosmicznego Atlantis, otwartą jego ładownię, a w niej moduł MPLM, który dziś rano został zdjęty z dotychczasowego położenia na konstrukcji ISS. W tle za manipulatorem SRMS widoczna Ziemia - to już jedne z ostatnich takich widoków w historii, warto zatem nacieszyć oczy dopóki jest to możliwe!


18:00 Przez wszystkie misje programu promów kosmicznych, które przewidywały dokowanie do ISS, właz łączący promy ze stacją otwarty był przez ponad 234 dni. W aktualnym locie połączenie między Atlantisem a ISS otwarte było ponad 7 dni i 20 godzin.

17:31 Narzędzie OBSS, używane podczas skanów poszycia termicznego i manipulator SRMS ustawiono w pozycji wskazanej dla procedury odcumowania.

17:16 Testy szczelności zmierzają ku zakończeniu. Wygląda na to, że włazy zamknięto poprawnie.

16:19 Trwają testy szczelności zamknięcia włazów. Przeprowadzają je zarówno astronauci przebywający na pokładzie promu Atlantis jak i ci znajdujący się po stronie pokładu ISS.


16:03 Włazy między promem kosmicznym a stacją ISS zostały zamknięte.

16:00 Niebawem nastąpi zamknięcie włazów między wahadłowcem a stacją kosmiczną. Po jego dokonaniu rozpoczną się testy szczelności zamknięcia, które potrwają przynajmniej kilkadziesiąt minut. Pomimo, że ceremonia pożegnania załóg i zamknięcie włazów promu Atlantis i stacji ISS nastąpi dziś, oddokowanie będzie miało miejsce dopiero w dniu jutrzejszym. Specjalna relacja z jutrzejszego ostatniego odcumowania promu kosmicznego od stacji kosmicznej od godz. 07:45.

15:40 Farewell! Astronauci żegnają się ze sobą i przechodzą na pokład promu Atlantis.


15:31 Rozpoczyna się ostatnia taka w historii ceremonia pożegnania załóg stacji ISS i promu kosmicznego. Głos zabiera dowódca misji STS-135, Chris Ferguson.


15:10 Za moment załogi ISS i Atlantisa rozpoczną ceremonię pożegnania, poprzedzającą zamykanie włazów między promem, a stacją kosmiczną.

15:02 Dzisiejsza ceremonia pożegnania załóg będzie miała istotny wymiar historyczny. Stali rezydenci stacji kosmicznej stanowiący skład 28. Ekspedycji ISS po raz ostatni w dziejach pożegnają załogę promu kosmicznego. Po tej misji do ISS nie przycumuje bowiem już żaden wahadłowiec.

15:00 Za nieco ponad kwadrans rozpocznie się historyczna ceremonia pożegnania załóg. Wydarzenie to transmitowane będzie na żywo w telewizji NASA. Po ceremonii pożegnania astronauci misji STS-135 przejdą na pokład promu Atlantis i zamkną włazy pomiędzy orbiterem, a stacją kosmiczną. Oddokowanie powinno nastąpić jutro około godz. 08:28 czasu polskiego.

14:51 Od kilkudziesięciu minut trwa ostatni transferów ładunków tym razem już tylko na pokład promu Atlantis.

14:50 Przed południem czasu polskiego rozpoczęto deinstalację modułu MPLM Rafaello z obecnego położenia na konstrukcji ISS. Manipulator wahadłowca umieścił MPLM w ładowni o godz. 13:47.

14:45 Z niewielkim opóźnieniem - rozpoczyna się relacja z przebiegu jedenastego dnia misji STS-135. Dzisiejszy dzień to ostatnia pełna doba podczas której prom jest przycumowany do ISS. Już jutro początek drogi powrotnej do domu!

Komentarze

  1. Kurczę, smutno mi... :( Co to będzie jak będą lądować... :(

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"