STS-135 Atlantis: Tydzień do ostatniego startu wahadłowca

Od dziś pozostaje dokładnie 7 dni do przeprowadzenia pierwszej próby startu misji STS-135, która zakończy 30-letni program wahadłowców.

Prace przygotowawcze w Centrum Kosmicznego Kennedy'ego postępują zgodnie z planem. 29 czerwca dokonano zamknięcia ładowni promu Atlantis i definitywnego przygotowania ładunku do lotu. W dniu wczorajszym czteroosobowa załoga ostatniej misji promu kosmicznego brała udział w wywiadach i konferencjach z mediami w Centrum Kosmicznym Johnsona w Houston. Aktualny weekend jest dla astronautów ostatnim już przed przybyciem na Przylądek Canaveral. Przylot załogi do KSC spodziewany jest w poniedziałek, 4 lipca, dokładnie w Dzień Niepodległości USA. Dzień później planowane jest rozpoczęcie oficjalnego odliczania do startu od stanu T -43 hours. Start jest zaplanowany w przyszły piątek o godzinie 17:26 czasu polskiego.

Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA opublikowała już tradycyjny dokument dotyczący misji - Press Kit, zwierający wszystkie informacje dotyczące ostatniej misji programu STS. To już ostatnie takie wydanie tej serii dokumentów w ramach programu promów kosmicznych.

Na tydzień przed przewidywanym startem promu Atlantis w ramach Astronautycznej Kampanii Popularyzacyjnej dostępny stał się przedostatni już zwiastun nadchodzącej historycznej kosmicznej wyprawy. Spot dostępny jest na kanałach witryny w serwisach YouTube i Vimeo, a także w domyślnym artykule dotyczącym kampanii popularyzacyjnej pod tym linkiem.

Komentarze