ISS - 17.08

W środę wybrałem się w teren by spróbować uwiecznić jeden z kolejnych przelotów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na naszym niebie. Aktualny okres to wyśmienita okazja na wypatrzenie stacji ISS niedługo po zachodzie Słońca. Do końca sierpnia trwa wieczorna widoczność stacji kosmicznej - szczegóły przelotów i trajektorie jakimi porusza się w nich ISS w aktualnym artykule z cyklu "Niebo nad nami".


Poniższe wyniki obserwacji tyczą się przelotu z 17 sierpnia, z godziny 21:52. O tej porze na wysokości kilku stopni kątowych nad zachodnim horyzontem stacja kosmiczna właśnie się pokazała. Po chwili osiągnęła maksymalną wysokość nad horyzontem i jednocześnie największą jasność, która wyniosła aż -3 magnitudo, co oznacza, że przewyższyła jasnością Jowisza. W swoim przelocie niemal przecięła Altaira i minęła w niewielkiej odległości gwiazdozbiór Delfina. Cztery minuty później ISS zgasła niczym meteor. 

Zachęcam do wieczornych zmagań - od dziś do najprawdopodobniej środy będziemy pod wpływem  rozbudowanego wyżu, który z pewnością zapewni nam kilka pogodnych dni, ale zwłaszcza - nocy.

DSLR Olympus E420, EQ-3, 3x10 sek., ISO400, F4.0, ogniskowa 14mm
Zbliżenie do Altaira, najjaśniejszej gwiazdy Orła. DSLR Olympus E420, eksp. 10 sek., ISO400, ogniskowa 14 mm (wykadrowane)

Pełna klatka powyższego zdjęcia. DSLR Olympus E420, eksp. 10 sek., ISO400, ognikowa 14 mm.

Komentarze

  1. Też wczoraj widziałem :). Ponad to widziałem jeszcze jeden obiekt.. z tego co pamiętam to tuż przed ISS. Były też resztki Perseidów :).

    OdpowiedzUsuń
  2. No to ja też się pochwalę:) Natrafiłem wczoraj na przyjemny zbieg wydarzeń w jednej minucie. Najpierw flara Iridium -7 według HA i raczej taka była:) a zaraz potem pojawiła się ISS, jasność -3.

    OdpowiedzUsuń
  3. Też widziałem ISSa wczoraj, wspaniały przelot i ta jasność :) Iridium niestety nie widziałem ale wyobrażam sobie co to było jak miała jasność -7! Dziś też będę szukać stacji :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"