Filmowe Podsumowanie Sezonu Burzowego 2011

Zgodnie z informacjami, jakie otrzymali czytelnicy korzystający z newslettera nadszedł dzień ukazania podsumowania zakończonego właśnie sezonu burzowego 2011 w formie filmowej.


Publikowane poniżej 5-minutowe nagranie zbudowane jest z kilkunastu wybranych fotografii chmur burzowych i wyładowań atmosferycznych, wykonanych w okresie od kwietnia do września bieżącego roku, a także z serii filmów "time-lapse", ukazujących najróżniejsze momenty z najbardziej aktywnych pogodowo dni tego sezonu. 

Jako, że po zakończeniu sezonu 2010 podsumowania tego typu nie umieściłem, to aktualne zawiera również najciekawsze ujęcia z ubiegłorocznego sezonu, a najważniejszym z nich - przynajmniej w moim odczuciu jest resztka funnel-cloud'a (FC), komina chmurowego będącego "niedorozwiniętym" lejkiem trąby powietrznej (czas 3:40 na filmie). Taki to funnel cloud może się wytworzyć tylko podczas naprawdę gwałtownej burzy superkomórkowej posiadającej cechy mezocyklonu, czyli przede wszystkim rotacyjny ruch prądów wznoszących i zstepujących. Ja miałem tego pecha, że trafiłem na jego zanikanie, ale gołym okiem ruchy rotacyjne tej struktury pod chmurą stropową wciąż były widoczne. Całe zjawisko miało miejsce podczas najsilniejszej chyba w moim życiu nawałnicy, jaka miała miejsce 11 czerwca 2010 roku. Tak nie wiele brakowało już do pełnego wytworzenia się trąby powietrznej. Może w przyszłym sezonie się uda?

Wśród filmów time-lapse zamieszczonych w podsumowaniu, obejrzeć można m.in. nagrania ukazujące działanie konwekcji i tworzenie się chmur burzowych typu cumulonimbus capillatus (0:14, 1:34, a także 2:20), chmury szelfowe (shelf cloud) zbliżające się (m.in. w 0:24, 3:22 oraz 4:09:) i przechodzące już nad głową (4:04 oraz 4:42) stanowiące przednią część właściwej chmury burzowej, a także spowolnione nagrania uderzeń wyładowań doziemnych i międzychmurowych (m.in. w 2:57).

Zdecydowana większość materiałów pochodzi z tegorocznego sezonu burzowego, nagrania z ubiegłego sezonu stanowią tak naprawdę około 60 sekund całego podsumowania. Niniejszy artykuł zamyka podsumowanie sezonu burzowego 2011. Na następne aktywne pogodowo dni musimy poczekać przynajmniej do otwarcia nowego sezonu w 2012 roku, a być może jeszcze dłużej - początki kwietnia bywają na północy kiepskie pod tym względem. Pogoda zmienna jednak jest, więc tak naprawdę nie mamy stuprocentowej pewności, że podobnie będzie również w następnym sezonie. Jego początek już za... pół roku!

Komentarze

 1. RE-WE-LA-CJA! Strasznie nastrojowo :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Nooo robi wrażenie, nie ma co ukrywać. Dobrze się ogląda!

  OdpowiedzUsuń
 3. Tylko czekać na następny sezon. Film świetny, wszystko zależy od pogody więc życzę Ci aby pogoda zawsze dopisywała.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne te shlefy, w tym roku widziałem aż 9, w tym jeden naprawdę efektowny no ale i inna lokalizacja. Pozdrawiam Adrian :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"