Przygotowania do ostatniej podróży promu Discovery

Karawan przybył - teraz została tylko ostatnia droga na miejsce wiecznego spoczynku. Tym optymistycznym komentarzem spieszę donieść, iż na Przylądku Canaveral trwają końcowe etapy procesu wycofywania ze służby pierwszych dwóch wahadłowców NASA. Swój dom jako pierwszy opuści prom kosmiczny Discovery, któremu na Florydzie pozostał już niespełna tydzień pobytu.

Wczorajszego popołudnia, o godz. 17:35 czasu lokalnego w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego wylądował zmodyfikowany do transportowania wahadłowców Boeing-747 SCA. Technicy NASA rozpoczną niebawem prace montażowe z użyciem specjalnej platformy, dzięki której Discovery zostanie bezpiecznie przytwierdzony do górnej części Boeinga. Dostarczy on wahadłowiec do Narodowego Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej w Waszyngtonie. Ceremonię pożegnania najczęściej wykorzystywanego w misjach programu STS promu kosmicznego i jego transport do Waszyngtonu zaplanowano na najbliższy wtorek około godz. 13:30 czasu polskiego. W chwili obecnej prognozy meteorologów przewidują akceptowalne warunki dla przeprowadzenia tej operacji. Przypuszczam, że ze strony telewizji NASA można spodziewać się wyjątkowych transmisji na żywo, nie tylko z ostatniej podniebnej podróży wahadłowca do swojego nowego domu, ale i ceremonii powitania orbitera już w jego docelowym miejscu, która ma się odbyć 19 kwietnia. SCA z zamontowanym na grzbiecie wahadłowcem wyląduje 17 kwietnia na lotnisku Dulles, gdzie będzie już czekał prom Enterprise, jaki NASA wykorzystywała w latach 70. do bezzałogowych testów, a który dotychczas jest wystawiony w muzeum Smithsonian. Po dostarczeniu Discovery będzie on drugim wahadłowcem, jaki znajdzie się na grzbiecie SCA w celu przetransportowania 23 kwietnia do Intrepid Sea-Air Space Museum w Nowym Jorku.

Boeing-747 SCA przybył do KSC. (NASA)
Od kilku miesięcy inżynierowie NASA dokonywali wielokrotnych zabiegów technicznych polegających m.in. na usuwaniu z promu niektórych podzespołów i systemów. Kilka tygodni po ostatnim przyziemieniu Discovery, zdemontowano przedni moduł zawierający manerowe silniki FRCS w okolicach części dziobowej orbitera. Na przełomie marca i kwietnia 2011 roku zdemontowano trzy główne silniki wahadłowca SSME (Space Shuttle Main Engine), na których miejsce pod koniec ubiegłego roku zainstalowano ich repliki RSME (Replica Shuttle Main Engine).

Usuwanie przedniego modułu z systemem silniczków manewrowych FRCS. (NASA)
Usuwanie przedniego modułu z systemem silniczków manewrowych FRCS. (NASA)
Demontaż silników głównych promu Discovery. (NASA)
Przejazd Discovery do hangaru VAB (Vehicle assembly Building) z hali montażowej (czy tym razem wręcz demontażowej) OPF (Orbiter Processing Facility). (NASA)
Jedna z trzech replik silników głównych przed instalacją na wahadłowcu. (NASA)
Montaż replik silników głównych. (NASA)

Prom kosmiczny Discovery odbył łącznie aż 39 misji. Swoją ostatnią kosmiczną wyprawę rozpoczął 24  lutego 2011 roku. Misja STS-133 zakończyła się pomyślnie 9 marca i była pierwszą z trzech wypraw kończących 30-letni program promów kosmicznych. Teraz będziemy mogli na żywo śledzić prawdziwie ostatnią podróż tego wahadłowca, choć tym razem nie opuści on już granic ziemskiej atmosfery...

Wraz z rozwojem wydarzeń w następnym tygodniu można spodziewać się częstszych aktualizacji.

Tymczasem oczekiwanie na ostatnią podróż promu do Waszyngtonu niech wypełni nam przypomnienie ostatnich kilku minut przed finałowym startem Discovery wraz z emocjonującym odliczaniem i wznoszeniem na orbitę. Zachęcam do obejrzenia nagrania, zwłaszcza od 9 minuty trwania filmu kiedy to odliczanie weszło w swoje ostatnie etapy. To były piękne chwile...

Głosowanie personelu misji - odliczanie - start lotu STS-133 Discovery. (NASA TV/Spacevidcast)


AKTUALIZACJA (15.04.2012/17:15)
Prom kosmiczny Discovery zgodnie z planem jest umieszczony na grzbiecie zmodyfikowanego Boeinga 747. Procedurę rozpoczęto przed godz. 16:00 czasu polskiego. Obecnie pod platformą MDD (Mate-Demate Device) trwają kolejne czynności związane z prawidłowym mocowaniem promu do grzbietu SCA. Discovery po raz ostatni w historii opuści Centrum Kosmiczne Kennedy'ego we wtorek, 17 kwietnia około godz. 13:00 czasu polskiego. Wyjazd Boeinga z załadowanym promem spod platformy MDD nastąpi jutrzejszego ranka czasu wschodnio-amerykańskiego (około południa czasu polskiego).

SCA podjeżdża pod platformę MDD, pod którą dojdzie do montażu promu Discovery na grzbiecie samolotu. (NASA)
AKTUALIZACJA (16.04.2012/12:00)
Procedura montażu promu kosmicznego Discovery na grzbiecie Boeinga zakończyła się pomyślnie wczoraj o godz. 17:15 czasu polskiego. Następnym krokiem w przygotowaniach do ostatniej drogi Discovery będzie wyjazd odrzutowca z załadowanym promem spod platformy MDD - czynność tę zaplanowano około godz. 13:00 czasu polskiego.

Załadowany na grzbiet Boeinga-747, Discovery, czeka na jutrzejszy ostatni wylot z KSC. (NASA)
AKTUALIZACJA (16.04.2012/13:40)
Procedura wycofywania Boeinga z promem Discovery wykonana prawidłowo. Oba pojazdy zostały wycofane spod platformy MDD około godz. 13:30 CEST.

Discovery na grzbiecie Boeinga już poza platformą MDD, przy użyciu której został załadowany.
AKTUALIZACJA (16.04.2012/21:30)
Trzydniowe prace związane z przygotowywaniem Discovery do transportu do Waszyngtonu można obejrzeć w dwuminutowym skrócie w poniższym nagraniu time-lapse. Obecnie prom kosmiczny jest całkowicie zabezpieczony przed podróżą. Przed najczęściej wykorzystywanym w programie STS wahadłowcem ostatnia noc w historii, jaką spędza na terenie Centrum Kosmicznego Kennedy'ego, miejscu z którego rozpoczęły się wszystkie misje programu promów kosmicznych. Jutro - wylot do Waszyngtonu...

Timelapse - przyłączanie Discovery do grzbietu SCA. (NASA TV/spaceflightnow)

AKTUALIZACJA (20.04/16:00).
Prom kosmiczny Discovery znalazł się już w Narodowym Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej Smithsonian, położonym przy lotnisku Dulles, na które dotarł 17 kwietnia. Niniejszym ostatecznie przeszedł na emeryturę, kończąc swoją owocną służbę. Wystawiony dotychczas w muzeum prom Enterprise, zostanie przetransportowany do Nowego Jorku.

DZIEŃ OSTATNIEGO LOTU DISCOVERY - 17.04.2012

17:50 Silniki SCA zostały wyłączone. Procedury związane z demontażem promu będą wykonywane w kolejnych godzinach, a także w dniu jutrzejszym. Ceremonia powitania Discovery w Narodowym Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej w Waszyngtonie odbędzie się w najbliższy czwartek. Na tym kończy się dzisiejsza relacja, z prawdziwie ostatniej podniebnej podróży promu kosmicznego Discovery, jaki właśnie dotarł na miejsce swojej emerytury. Poniżej nagranie ukazujące ostatnie chwile Discovery w powietrzu wraz z lądowaniem na lotnisku w Dulles.

Discovery dociera na pokładzie SCA do Waszyngtonu. (NASA TV)17:30 SCA podjeżdża w wyznaczone miejsce płyty lotniska, w którym czeka już osprzęt jaki posłuży do demontażu promu kosmicznego Discovery.


17:10 Kończy się powoli kołowanie Boeinga z załadowanym Discovery. Lądowanie i pożegnalny lot przebiegł bez problemów i zakłóceń. Historia dzieje się na naszych oczach - weteran 39. misji kosmicznych przechodzi definitywnie na emeryturę, jaką spędzi w Narodowym Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej w Waszyngtonie.17:05 Discovery wylądował po raz ostatni w historii! -Choć niestety już nie o własnych siłach.

17:02 Podwozie wysunięte!

17:00 Piloci SCA dokonują manewru, jaki ostatecznie doprowadzi ich do wyznaczonego pasa. Lądowanie już za moment!

16:53 Piloci SCA dokonują dodatkowego oblotu w okolicach lotniska Dulles, aby dać jeszcze jedną szansę widzom chcącym zobaczyć ten historyczny lot. Lądowanie powinno nastąpić krótko po godz. 17:00.

16:50 Discovery ominął lotnisko Dulles i rozpoczyna ostatni oblot, który ma go doprowadzić na wskazany pas. To ostatnie minuty lotu.

16:35 Discovery zbliża się do pasa w porcie lotniczym Dulles w Waszyngtonie. To ostatnie chwile w historii, jakie ten prom kosmiczny spędza w powietrzu.

16:30 Discovery widoczny z Waszyngtonu! Ostatnie minuty do lądowania!

16:20 Za około 10-15 minut powinniśmy być świadkami dotarcia Boeinga 747 z załadowanym promem Discovery na lotnisku Dulles. Warunki pogodowe są dzisiaj sprzyjające dla pilotów samolotu.

16:10 Zbliża się chwila dotarcia Discovery do Waszyngtonu. Transmisję można śledzić będzie również pod tym linkiem.

16:00 Pojawiły się pierwsze zdjęcia ze startującego SCA z Centrum Kosmicznego Kennedy'ego. Poniżej dwa z nich. Pierwsze ukazuje bardzo wymowne ujęcie, na którym doskonale widać halę montażową VAB (Vehicle Assembly Building), w której wszystkie elementy zestawu startowego STS były ze sobą zespalane przed każdą kolejną misję programu.

Credit: NASA
Credit: NASA
15:50 Lot transportowy przebiega poprawnie. Za nieco ponad pół godziny SCA z załadowanym Discovery  powinien wylądować w Waszyngtonie, na lotnisku Dulles.

13:11 Dotarcie Boeinga z Discovery do Waszyngtonu powinno nastąpić około godz. 16:40 czasu polskiego. Transmisja telewizji NASA zostanie wznowiona krótko przed tym wydarzeniem.

13:06 Trasa rejsu wyznaczona została tak, by jak największa ilość widzów w różnych regionach miała możliwość zobaczenia na własne oczy, jak Discovery jest transportowany do Waszyngtonu.13:00 Żegnaj Discovery! Boeing 747 z promem kosmicznym Discovery wystartował w kierunku Waszyngtonu!

12:55 Boeing zmierza na początek pasa startowego, by mieć maksymalnie długi rozbieg podczas rozpędzania się. Pozostało 5 minut.

12:50 10 minut do startu.

12:45 Ostatnie chwile Discovery w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego w historii! Boeing 747 z załadowanym promem kosmicznym rozpoczyna kołowanie i przygotowuje się do wylotu, jaki zaplanowano na godz. 13:00 czasu polskiego.

Komentarze

  1. we wtorek w oczach chyba będzie się kręcić nie jedna łezka... :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Z pewnością! Ostatnie chwile Discovery w Centrum Kennedy'ego już jutro:-)

    OdpowiedzUsuń
  3. No i wahadłowiec odbył swą ostatnią podróż. Tym razem to on był pasażerem.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"