Sojuz TMA-22 bezpiecznie wylądował

Dosłownie kilka minut temu, o godz. 13:45 czasu polskiego rosyjski statek kosmiczny Sojuz TMA-22 bezpiecznie wylądował na stepach Kazachstanu kończąc swoją pięciomiesięczną misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na pokładzie znajdywało się trzech kosmonautów - Anton Szkaplerow, Anatolij Iwaniszyn i Daniel Burbank.

Misja statku Sojuz TMA-22, która rozpoczęła się w poniedziałek 14 listopada, była pierwszą załogową wyprawą realizowaną po zamknięciu programu promów kosmicznych. Dwa dni po stracie kapsuła prawidłowo przycumowała do pokładu ISS, tym samym rozpoczynając główną część 29. Ekspedycji ISS. Dzisiaj czas wspomnianej trójki astronautów na stacji kosmicznej dobiegł końca. Zanim jednak doszło do przyziemienia, miała miejsce tradycyjna ceremonia pożegnania. Astronauci pozostający na ISS, stanowiący skład załogi Sojuza TMA-03M pożegnali trójkę kolegów, będących ostatnimi osobami jakie latały na Sojuzach starszego typu - po TMA-22 zaczęto wykorzystywać do lotów polepszone kapsuły, posiadające m.in. cyfrowe komputery pokładowe, w odróżnieniu od tych starszego typu, jakie znajdywały się we wcześniejszych wersjach statków.

Schodzenie z orbity kontrolowane było przez Rosyjskie Centrum Kontroli Lotów. (NASA TV)
O godz. 10:19 czasu polskiego Sojuz prawidłowo odłączył się od ISS, co miało miejsce podczas przelotu orbitalnego kompleksu nad terytorium północnych Chin. Kilka godzin później, o godz. 12:49 rozpoczęto proces deorbitacji. Po 4 minutach manewr deorbitacyjny, inicjujący spadek z orbity został zakończony. Przed wejściem w atmosferę odrzucono niepotrzebny już moduł orbitalny i serwisowy od kapsuły. Przejście przez ziemską atmosferę przebiegło pomyślnie. Na około 9 minut przed przyziemieniem kapsuła z prawidłowo otwartymi spadochronami stała się dostrzegalna na niebie dla kamer śledzących. O godz. 13:45 nastąpiło zetknięcie Sojuza z powierzchnią ziemi. Pierwsza misja z udziałem człowieka, od czasu wycofania promów kosmicznych zakończyła się sukcesem.

Godz. 13:45 CEST. Sojuz TMA-22 dotyka ziemi! (NASA TV)
W następnych tygodniach na ISS nie będzie nudno. Już obecnie trwają przygotowania na przyjęcie pierwszego w historii prywatnego statku kosmicznego Dragon C2+, jaki w przypadku startu 7 maja i zrealizowania pierwszego etapu misji, powinien przycumować do stacji 11 maja. Kilka dni później z kolei trójka rezydentów ISS będzie wyczekiwać wizyty nowej trójki astronautów dla stacji kosmicznej, którzy znajdą się na pokładzie statku Sojuz TMA-04M. Jego start jest obecnie planowany na 15 maja.

Komentarze