Rozbłysk klasy M1.9 (14.06.12)

Minęły 24 godziny od poprzedniego rozbłysku klasy M, a już wytworzył się następny. Podobnie jak w środę, tak i tym razem wygenerowała go grupa 1504. To czwarte takie zjawisko w czerwcu. Czy doczekamy się następnego? Na chwilę obecną szanse na kolejne rozbłyski są bardzo wysokie.

Zjawisko rozpoczęło się wytwarzać przed godz. 14:52 czasu polskiego. O godz. 16:35 nastąpiło maksimum o sile M1.9. Zjawisko zakończyło się o godz. 17:56. Dzisiejszy rozbłysk posiadał bardzo podobną charakterystykę do rozbłysku z 13 czerwca. Jego siła rosła w bardzo w powolnym tempie zanim osiągnęła maksimum, a gdy już do niego doszło, zjawisko słabło w równie wolnym tempie.

Wykres dzisiejszego rozbłysku - maksimum M1.9 przypadło na godz. 16:35 CEST. Rozbłysk nasilał się i słabł w bardzo wolnym tempie. (NOAA)
Rozbłysk M1.9 z grupy 1504 widziany w paśmie rentgenowskim. (SDO)
W czasie flary doszło do koronalnego wyrzutu masy. Ze względu na położenie obszaru 1504, wyrzut ten ma bardzo duże szanse być geoefektywnym dla Ziemi. Jego rozpiętość wydaje się być większa niż w przypadku wczorajszego CME, ale prognoza trajektorii jaką się on przemieszcza jeszcze nie jest opracowana. Prawdopodobnie na ten moment zmierza do Ziemi materia z dwóch koronalnych wyrzutów (wczorajszego i dzisiejszego), a to oznaczać będzie większe prawdopodobieństwo dłuższego utrzymywania się burz geomagnetycznych, najpewniej niskiego stopnia. Obserwatorzy z wyższych szerokości geograficznych mogą liczyć na wystąpienie zórz polarnych.

Rozległy wyrzut CME widziany "z boku" z satelity COR-2. (STEREO)
Dzisiejszy rozbłysk plasował się w klasie M przez ponad dwie godziny. Pomimo niezbyt wysokiego maksimum, bardzo duża rozpiętość czasowa sprawia, że jest on jednym z istotniejszych rozbłysków słonecznych w ostatnim czasie. W następnych dniach grupa 1504 zapewne nadal pozostawać będzie aktywna. Poza nią, inne obszary aktywne posiadają zbyt proste pole magnetyczne, by były zdolne wytwarzać rozbłyski silniejsze od klasy C. Po opracowaniu drogi przemieszczania się CME, wpis zostanie zaktualizowany.

AKTUALIZACJA:
CME z rozbłysku M1.9 zmierza bezpośrednio w kierunku Ziemi. Materia słoneczna przemieszcza się szybko - jej prędkość wynosi około 1360 km/sek. Uderzenie w ziemskie pole magnetyczne spodziewane jest w sobotę, około godz. 16:00 czasu polskiego, a więc w czasie zbliżonym do CME uwolnionego podczas wczorajszego rozbłysku M1.2. Kliknij, by zobaczyć opracowaną przez GSWL trajektorię przemieszczania się wyrzutu.

Komentarze