Oczekiwanie trwa - 3 dni do zakrycia

Za 3 noce Księżyc zbliży się do Jowisza. Zbliżenie będzie na tyle wąskie, że przerodzi się w zakrycie. Czy w ten sam sposób można powiedzieć o zachmurzeniu i polskim niebie? Czy zachmurzenie zbliży się do nas i zakryje nasze niebo w niedzielny poranek? Boże uchowaj. Choć niektóre znaki na to wskazują... Pora na pierwszy z trzech codziennych wpisów zawierających podsumowanie i ogólną charakterystykę prognoz dla poszczególnych regionów kraju. Pogoda 15 lipca 2012 roku. Wiele osób wpisuje takie pytania w wyszukiwarki, ale bądźmy szczerzy - dopiero w piątek czy sobotę będziemy bardziej pewni co do tego, czy poczekamy kolejne 7 lub 22 lata na powtórkę zjawiska. Od jakich wieści zacząć najpierw? Od dobrych? W porządku, zaczniemy od dobrych.

Żart. Zaczynamy od złych, bo tych jest mniej, więc miejmy już je z głowy. Serwisów, portali pogodowych, modeli numerycznych jest na tyle dużo, że ciężko poddać analizie wszystkie dostępne prognozy, więc jak zwykle skupimy się na kilku wybranych źródłach. Tym razem na podsumowania prognoz, tradycyjnie tu publikowane przed wyjątkowymi zjawiskami astronomicznymi załapały się prognozy synoptyków tworzących model GFS (to normalne już - oni mają swoje stałe miejsce w blogowych zestawieniach prognoz), ICM (jak wyżej) oraz pierwszy raz w ramach tutejszych podsumowań prognoz, czyli serwis Free Meteo (świetnie sprawdził się przed tranzytem Wenus, od kilku tygodni zauważam wysoką sprawdzalność prognoz na 4 i więcej dni wprzód).

Podsumowania prognoz tyczą się całego kraju, ale bez szczególnego rozdrabniana się do poziomu miejscowości wielkości Pupek, Dyszobab czy Młynku Nieświńskiego. Raczej jak zwykle ograniczę się do województw.

GFS. Jeśli przewidywania tego modelu okażą się zgodne ze stanem rzeczywistym zachmurzenia, to powody do obaw mogą mieć obserwatorzy z województwa Śląskiego, Małopolski, południowego zachodu, Ziemi Kieleckiej i Lubelszczyzny. Tam w okolicach zakrycia Jowisza przewiduje się wystąpienie 80% zachmurzenia chmurami piętra wysokiego połączonego z porównywalnym zachmurzeniem chmur średnich. Wszystkie pozostałe województwa wg prognoz modelu GFS mogą zetknąć się z bardzo małym zachmurzeniem chmurami piętra wysokiego i małym zachmurzeniem piętra niskiego. Chmury piętra średniego mogą wystąpić tylko w niewielkich ilościach nad Wielkopolską, Mazowszem czy Dolnym Śląskiem. Prognoza całkiem optymistyczna dla wszystkich znajdujących się na północ od Kielecczyzny, Lubelskiego i Śląskiego.

ICM zostawimy sobie na jutro i sobotę, póki co 48-godzinny model UM nie obejmuje jeszcze niedzielnego poranka.

Free Meteo. Debiut na blogu, oby pomyślny. Przewidywania tego serwisu są w większości zbieżne z prognozami modelu GFS. Obszary położone na północy, północnym zachodzie, północnym wschodzie, wschodzie, centrum i południowym zachodzie, mogą liczyć na pogodne lub umiarkowanie zachmurzone niebo. Podtrzymywane są także niezbyt sprzyjające prognozy dla mieszkańców krańców południowo-zachodnich i południowych. Pamiętajmy jednak, że nawet tam, gdzie prognozy kształtują się sprzyjająco, tj. z maksymalnie umiarkowanym zachmurzeniem, nie oznacza, że można odetchnąć z ulgą. Wystarczy niewielkie zachmurzenie, ale o odpowiedniej godzinie i w rejonie nieba, na którym ma trwać zjawisko, a zakrycia też nie dostrzeżemy.

Tak naprawdę dzisiaj jeszcze nikt nie powinien się zbytnio zamartwiać. Czytając prognozy typowych serwisów musimy pamiętać, że dane te zazwyczaj nie dotyczą czasu poprzedzającego wschód Słońca. Widząc prognozy "niedziela 15.07 - zachmurzenie całkowite / opady deszczu" pamiętajmy, że najczęściej są to informacje na pełnię dnia, godziny południowe i popołudniowe. Co za tym idzie, nawet w tak pechowych prognozach może się okazać, że przed wschodem Słońca, przejaśnień jakich każdy z nas wyczekuje, nie zabraknie. Niezależnie gdzie się znajdujemy - głowa do góry. Jeszcze nic nie jest powiedziane...

Komentarze