Rozbłysk klasy M1.3 (30.08.12)

Po jedenastu dniach przerwy na widocznej z Ziemi stronie Słońca doszło do kolejnego rozbłysku klasy M. Zjawisko to przerwało kolejny okres bardzo niskiej aktywności słonecznej, podczas którego stopień emisji rentgenowskiej utrzymywał się w dolnych stanach klasy B.

Źródłem zjawiska był dawny obszar 1545, jaki wcześniej widoczny był w połowie miesiąca. Przez ostatnie dwa tygodnie przemieszczał się on po niewidocznej stronie Słońca, by około dobę temu wzejść na nowo. Jak się okazuje z dawnego obszaru 1545 niewiele już pozostało. Rejon ten wciąż posiada jednak wystarczająco skomplikowane pole magnetyczne, by mógł wyemitować następne rozbłyski klasy M. Ten wczorajszy rozpoczął się o godz. 14:02 czasu polskiego. O godz. 14:11 doszło do maksimum o sile M1.3. Zjawisko zaniknęło trzy minuty później. Był to pierwszy rozbłysk tej klasy od 19 sierpnia. Rozbłyskowi nie towarzyszył  koronalny wyrzut masy i zjawisko nie będzie geoefektywne.

Wykres wczorajszego rozbłysku - maksimum M1.3 przypadło na godz. 14:11 CEST. (NOAA)
Tarcza słoneczna - stan na 31.08.2012 r. (SDO)
W dniu dzisiejszym pierwszy raz od długiego czasu liczba Wolfa przekroczyła wartość 100, osiągając wartość 118. Na widocznej tarczy słonecznej istnieje 9 regionów aktywnych, z których tylko obszary 1562 i 1563 posiadają zdolność wytwarzania rozbłysków klasy C lub M. Obecnie prawdopodobieństwo wystąpienia następnych rozbłysków klasy M w ciągu 48 godzin wynosi 40%.

W najbliższych dniach możliwy jest wzrost aktywności za sprawą pojawienia się nieco bardziej rozbudowanego obszaru, jaki powinien wzejść jeszcze w ten weekend. Z kolei kolejne silniejsze zjawiska z dawnego obszaru 1545 nie są pewne, na jego budowę składają się już głównie pochodnie fotosferyczne bez plam i możliwe jest, że region ten nie będzie emitował już silniejszych rozbłysków. Krótkie komunikaty o aktualnej aktywności słonecznej można śledzić również z mniejszym opóźnieniem w zakładce LIVE Solar Update.

Komentarze