Rozbłysk klasy M1.3 (21.10.12)

Nie minęło wiele godzin od poprzedniego rozbłysku, by obszar aktywny 1598 wytworzył kolejny. Tym razem zjawisko było znacznie niższej siły i podobnie jak rozbłysk M9.0 z 20 października, nie będzie miało wpływu na ziemskie pole magnetyczne.

Początek zjawiska sklasyfikowano na godz. 21:46 CEST. 17 minut później rozbłysk osiągnął maksymalną siłę - M1.3, którą następnie utrzymał przez około 4 minuty. O godz. 22:20 flara zanikła. Podczas rozbłysku doszło do koronalnego wyrzutu masy (animacja poniżej). Znaczna część materii została wyemitowana na wschód od Słońca i nie porusza się trajektorią kolidującą z Ziemią. Z każdym jednak dniem ewentualne rozbłyski z tego obszaru będą miały coraz większe szanse być zjawiskami geoefektywnymi na skutek coraz bardziej sprzyjającego skierowania regionu 1598 w stronę Ziemi.

CME towarzyszące rozbłyskowi M1.3 - wyrzut nie będzie geoefektywny. (NASA/ESA/LASCO-2).
Emisja rentgenowska wczorajszego wieczoru - widoczny rozbłysk klasy M1.3  o godz.  22:03 CEST. (NOAA)
Grupa plam 1598 pozostaje obszarem o podwyższonej aktywności. Poza rozbłyskami klasy M, emituje ona znaczną ilość słabszych zjawisk klasy C. Prawdopodobieństwo zaistnienia następnych rozbłysków klasy M w ciągu najbliższej doby wynosi ponad 60%, dla klasy X - około 5%. Poza najbardziej niespokojnym obecnie obszarem 1598, warto obserwować również region 1596, który wykształcił na tyle niestabilne pole magnetyczne (beta-gamma), by był zdolnym wytwarzać silniejsze zjawiska.


Komentarze