Rozbłysk klasy M1.6 (21.03.13)

Po sześciu dniach od poprzedniego rozbłysku słonecznego, obszar aktywny 1692 ponownie wyemitował zjawisko porównywalne pod względem energii, ale tym razem nie mające szans na wywołanie jakichkolwiek efektów w magnetosferze.

Zjawisko rozpoczęło się o godz. 22:42 czasu polskiego. Maksimum przypadło o godz. 23:04 - rozbłysk osiągnął klasę M1.6, po czym zaczął wytracać energię. Końcowy moment zjawiska sklasyfikowano na godz. 23:36. Był to drugi rozbłysk słoneczny klasy M powstający w strefie obszaru aktywnego 1692 - tego samego, który zjawiskiem z 15 marca spowodował rozległe wystąpienie zórz polarnych, m.in. nad Polską.

Faza maksymalna rozbłysku. Długość fali 94 angstremy. (SDO). 
Tarcza słoneczna - stan z 22.03.2013 r. (SDO)

W czwartkowy wieczór, powstały rozbłysk zaszedł w momencie kiedy obszar 1692 przebywał już w pobliżu zachodniej krawędzi tarczy słonecznej, z dala od centralnych części tarczy, przez co zjawisko nie będzie geoefektywne. Co ciekawe, po fazie maksymalnej rozbłysku, zdjęcia z sondy SDO wykonane w długości fali 304 angstremów ukazały zjawisko deszczu koronalnego nad obszarem 1692, a więc zdarzenia które miało miejsce również po rozbłysku klasy M7.7 z 19 lipca 2012 roku (wspominałem o tym tutaj).

Rozbłysk klasy M1.1 w długości fali 304 angstremów. (SDO)

Rozbłyskowi towarzyszył koronalny wyrzut masy, który został skierowany na drogę niekolidującą z Ziemią. Pod względem maksymalnej siły, było to czwarte zjawisko zaobserwowane w 2013 roku po dostrzegalnej z naszej perspektywy stronie Słońca i jednocześnie dopiero ósme z maksimum w klasie M. Do tej pory pierwsze dwa i pół miesiąca roku przyniosło niską aktywność słoneczną, z dosłownie chwilowymi przerwami od ciągnącej się całymi tygodniami ciszy. Zjawisko z 15 marca 2013 roku (maksimum M1.1 z wyrzutem koronalnym typu full-halo) pozostaje obecnie najsilniejszym, z jakim mieliśmy do czynienia w 2013 roku.

Obecnie na tarczy słonecznej dzieje się nie wiele. Wszystkie grupy plam schodzą na niewidoczną z Ziemi stronę Słońca, cała pozostała część tarczy pozostaje wolna od plam. Za około 2-3 dni powinny wzejść dwa nowe obszary aktywne - dawny 1681 i nowy, który zaczął powstawać w ostatnich godzinach za wschodnią krawędzią. W najbliższych 2-3 dniach aktywność słoneczna pozostawać będzie niska, z kolei o ewentualnych zmianach aktywności po weekendzie, można będzie jak zwykle czytać w skrótowych aktualizacjach na sąsiedniej podstronie bloga.

Komentarze