Po sześciu dniach od poprzedniego rozbłysku słonecznego, obszar aktywny 1692 ponownie wyemitował zjawisko porównywalne pod względem energii, ale tym razem nie mające szans na wywołanie jakichkolwiek efektów w magnetosferze.
Zjawisko rozpoczęło się o godz. 22:42 czasu polskiego. Maksimum przypadło o godz. 23:04 - rozbłysk osiągnął klasę M1.6, po czym zaczął wytracać energię. Końcowy moment zjawiska sklasyfikowano na godz. 23:36. Był to drugi rozbłysk słoneczny klasy M powstający w strefie obszaru aktywnego 1692 - tego samego, który zjawiskiem z 15 marca spowodował rozległe wystąpienie zórz polarnych, m.in. nad Polską.
Faza maksymalna rozbłysku. Długość fali 94 angstremy. (SDO). |
Tarcza słoneczna - stan z 22.03.2013 r. (SDO) |
W czwartkowy wieczór, powstały rozbłysk zaszedł w momencie kiedy obszar 1692 przebywał już w pobliżu zachodniej krawędzi tarczy słonecznej, z dala od centralnych części tarczy, przez co zjawisko nie będzie geoefektywne. Co ciekawe, po fazie maksymalnej rozbłysku, zdjęcia z sondy SDO wykonane w długości fali 304 angstremów ukazały zjawisko deszczu koronalnego nad obszarem 1692, a więc zdarzenia które miało miejsce również po rozbłysku klasy M7.7 z 19 lipca 2012 roku (wspominałem o tym tutaj).
Rozbłysk klasy M1.1 w długości fali 304 angstremów. (SDO)
Rozbłyskowi towarzyszył koronalny wyrzut masy, który został skierowany na drogę niekolidującą z Ziemią. Pod względem maksymalnej siły, było to czwarte zjawisko zaobserwowane w 2013 roku po dostrzegalnej z naszej perspektywy stronie Słońca i jednocześnie dopiero ósme z maksimum w klasie M. Do tej pory pierwsze dwa i pół miesiąca roku przyniosło niską aktywność słoneczną, z dosłownie chwilowymi przerwami od ciągnącej się całymi tygodniami ciszy. Zjawisko z 15 marca 2013 roku (maksimum M1.1 z wyrzutem koronalnym typu full-halo) pozostaje obecnie najsilniejszym, z jakim mieliśmy do czynienia w 2013 roku.
Obecnie na tarczy słonecznej dzieje się nie wiele. Wszystkie grupy plam schodzą na niewidoczną z Ziemi stronę Słońca, cała pozostała część tarczy pozostaje wolna od plam. Za około 2-3 dni powinny wzejść dwa nowe obszary aktywne - dawny 1681 i nowy, który zaczął powstawać w ostatnich godzinach za wschodnią krawędzią. W najbliższych 2-3 dniach aktywność słoneczna pozostawać będzie niska, z kolei o ewentualnych zmianach aktywności po weekendzie, można będzie jak zwykle czytać w skrótowych aktualizacjach na sąsiedniej podstronie bloga.
Komentarze
Prześlij komentarz
Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy
W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"